2019 - GOOGLE SIRALAMA FAKTÖRLERİ KILAVUZU
22 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Her gün KOBİ’lerden “Google’da daha fazla ön plana çıkmak için odaklanmam gereken en son Google sıralama stratejisi nedir?” diye sorular soruluyor.
Bunun en basit cevabı, kullanıcılarınıza en iyi hizmeti veren web sitesini oluşturmak. Sonuçta, Google, kullanıcıların daha fazla arama yapmak için memnun kalmasını ve Google’a geri dönmelerini istiyor.
Ancak, daha derinlere inecek olursak, odaklanabileceğiniz 200'den fazla Google sıralama faktörü olsa da önceliklendirmeniz için 13 önemli nokta seçtik.

Listeyi, SEO stratejinizin bir parçası olması gereken taktikler için belirli bir düzende daralttık.

1) Taze, Kaliteli, Güncel İçerik

Google’ın temel felsefelerinden biri, kullanıcılarına aradıkları her şey için en yüksek kalitede ve en alakalı içeriği sağlamaktır.

Sürekli olarak yeni ve değerli içerik ürettiğinizden emin olun. İçerik, kullanıcıya gerçek değer sağlamalı ve ilgi çekici görsel içeriğe sahip olmalıdır.
Google'ın radarına girmek için derinlemesine makaleler yayınlayın. Okuyucularınıza gerçek değer sağlayın.
Olabilecek soruları cevaplayın, hedeflenen problemleri çözün ve hayatlarını kolaylaştıran gerçek çözümler verin.
Bir kaynak oluşturun ve sizinle paylaşma / bağlantı kurma nedenini verin.
Hedef kitlenize düzenli olarak benzersiz içerik sunarsanız, daha fazla ziyaretçi ve çok önemli olan geri bağlantılar bekleyebilirsiniz.

2) Temiz Kod Kullanımı

Arama motoru optimizasyonu en ihmal edilen yönlerinden biri web sitenizin kodudur. Sitenizin dışardan güzel göründüğünü düşünebilirsiniz, ancak optimum SEO sonuçları için temiz bir kodun olması gerekir.

Her şey Google’ın web sitenizi nasıl okuduğunu anlamakla başlar.

Arama motoru örümceği veya bot sitenizi tarar. Bu bot web sitenizin kodunu okur. Kodunuz yukarıdan aşağıya doğru çalışır. Bu, sayfanızın içeriğiyle ilgisi olmayan çok fazla kodunuz varsa, temel unsurların öncelikli olarak görülmeyebileceği anlamına gelir.

Çok fazla kod ve kötü biçimlendirilmiş kod, bir sayfanın yükleme hızını da yavaşlatma eğilimindedir. Bu önemlidir, çünkü yükleme hızı bir Google SEO sıralama faktörüdür. Büyük temalar kullanmak, fazlalık kodlar veya organize olmayan kodlar, sıralamalarınızı olumsuz etkileyebilir.

Bu konuyu ele almanın pek çok yolu vardır. SEO’yu anlayan bir geliştiriciyle çalışmak, CSS’nin ve HTML kodunun daha iyi kullanılmasıyla sonuçlanacaktır. HTML'nizi küçültmek ve gereksiz komut dosyalarından kurtulmak gibi hız optimizasyon taktiklerini kullanmak arama motoru sıralamalarınızda fark yaratabilir.

Bu nedenle, web sitenizin kodunu ciddiye aldığınızdan emin olun. Sitenizi kendiniz tasarlar ve geliştirirseniz kodunuz için kritik olun. Bu potansiyel sorun için tasarımcı / geliştiricinizle birlikte çalışın. SEO hedeflerinize ulaşmada uzun bir yol kat edecektir.

3) Güvenilirlik

Sektörünüzde bir otorite olmak çok büyük bir avantaj. Uzmanlık alanınızdaki otoriteyi Google’a ve izleyicilerinize göstermek arama motorundaki yerinizi etkileyecek bir faktördür.

Sonuçta, işiniz hakkında herkesten daha çok şey biliyorsunuz.

Siteniz çevrimiçi bir otorite değilse, bunu hemen sağlamalısınız. Daha büyük otorite, daha yüksek ziyaretçi sayısı anlamına gelir.

Kendinizi bir Kurum olarak kurun:

Bir içeriği yalnızca kendi sitenizde yayınlamayın. Mümkünse sosyal ağların yanı sıra, kaliteli içerikler üreterek benzer sektördeki diğer sitelerin sizden alıntı yapmasını sağlayın.

4) Anahtar Kelime Niyetini Anlamak

Google algoritmasının makine öğrenmesi bileşeni olan Google RankBrain, kullanıcının arama sorgusuna en iyi uyması için arama teriminin amacını belirler.
Anahtar kelime araştırması yaparken, arama amacının ne olduğunu anlamanız çok önemlidir.
Arama amacını tanımlamanın en temel yolu, arama sorgusunun arkasındaki amaca bakmaktır.

Dört ana anahtar kelime amacı türü vardır:

a. Kaynak / Bilgilendirici Amaç- bilgi toplamak için yapılan aramalar (sorular, nasıl yapılır, kılavuzlar, kontrol listeleri vb.)

b. Araştırmak – araştırma için yapılan aramalar (yılın en iyi dijital kameraları, en yüksek oyu alan PC'ler, en sağlıklı protein çubukları, vb.)

c. Alıcı / İşlem Amaçlı – eylem amaçlı aramalar (ürün incelemeleri, ürün karşılaştırmaları, kuponlar, en iyi fiyatlar, vb.)

d. Gezinme- Kullanıcı belirli bir web sitesini bulmaya çalışıyor.

Bu kategorilerin her biri, bizi arayıcı hakkında bilgilendirir ve bir işletmenin bu konuda nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda ipuçları sağlar.

Niyeti anlayarak, doğru kitleyi yakalamak için web sitenizin arama sonucu kriterlerini daha iyi hedefleyebilirsiniz. Kullanıcıların ihtiyaçları için optimize edilmiş içerik oluşturun.

5) Kullanıcı Davranışları

Sıralama faktörleri hakkındaki SemRUSH araştırmasına göre siteden hemen çıkma oranına, sitede geçen süreye ve en üstteki seans başına sayfalara dikkat edilmesi gerekiyor.
Bekleme Süresi: Ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlayın.

Hemen Çıkma Oranı: Bir kullanıcı arama yaptıktan sonra web sitenizi hızla terk ettiğinde, bu bir kaçış olarak algılanır. Hemen çıkma oranı, yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden ayrılan toplam web sitesi ziyaretçilerinizin yüzdesiyle hesaplanır.
Sitenizdeki hemen çıkma oranı yüksek sayfaları tanımlamak için Google Analytic kullanın.

Hemen çıkma oranınızı düzeltmek için aşağıdakilere göre azaltın:

İçeriğinizin okunabilirliğini iyileştirin; kolay okunur ve taranabilir olun,
Dahili bağlantıyı optimize et ve önerilen İçeriği ekleyin,
Video veya diğer türde etkileşimli içerikleri ekleyin,
Dış bağlantılar yeni bir pencerede açılmalıdır,
Kullanıcı deneyimini bozan açılır pencerelerden kaçının.

6) Tıklanma Oranı

Tıklama oranını (TO) optimize etmek, daha fazla trafik çekmek için HIZLI BİR yöntemdir.
Tıklama oranı, arama sonuçlarını görüntüledikten sonra sitenize tıklayan arama yapanların sayısı kullanılarak hesaplanır.
Bu, sitenizin belirli bir anahtar kelime araması için kaç kez göründüğüne kıyasla sitenize kaç kişinin tıkladığını gösterir.

Google Arama Konsolu'nda Search Analytics’e gidin. TO işaretli kutuyu işaretleyin, anahtar kelimeleriniz için ortalama TO görünecektir. TO’yu sayfa veya sorguya göre de görüntüleyebilirsiniz.
Çok düşük bir TO'nuz olduğunu bulursanız, hedeflenen sorgular için SERP'leri görüntülerken bu sayfaların başlığına ve meta açıklamasına bakmalısınız.

Sitenizin arama motoru sonucunun en önemli iki bölümünü optimize ederek başlayın:
Başlık Etiketi optimizasyonu
Meta Açıklama (başlık etiketi altındaki metin)
"Tıklanabilir" olmaları için başlık etiketlerini ve meta açıklamalarını iyileştirin. Kullanıcılara çekiciliği artırmak için çalışın.