2019 SEO TRENDLERİ 1
02 Ocak 2019
/
GURU AKADEMİ ARAŞTIRMA EKİBİ

Arama Motoru Optimizasyonu, son on yılda zorunlu hale gelen bir pazarlama stratejisidir.

İşte SEO'nun öngördüğü 2019 trendlerinden sadece birkaçı.

1: KULLANICI ODAKLI OPTİMİZASYON
Arama motoru optimizasyonu, yalnızca popüler anahtar kelimeleri web sayfalarınıza eklemekle ilgili değildir. Anahtar kelimelerin entegre edilmesi, sitenizin mesajını arama yapan kişiye iletebilmesidir. Fayda görmek istiyorsanız, web siteniz tarafından sunulan ürün ve hizmetleri aramayı amaçlayan tüketiciler istersiniz.
Bir kullanıcı bir arama motorunda belirli bir ifadeyi aradığında, bu arama motoru, arama yapan kişiye en doğru ve en faydalı sonucu vermek ister. Araştırmacı için, daha pratik sonuca getirildiklerinde, onlara kiminle iş yapmaları gerektiği konusunda iyi bir fikir verir.
Amacımız optimizasyonun geleceğine ışık tutmak, çünkü aramanın geleceği, 2019 ve ötesinde sesle aramadır. Sesli arama, kullanıcı amacını hızlandırılmış şekilde belirgin hale getiriyor.
Hedefinizdeki kişilere ulaşmanın en iyi yolu, kendinizi arama yapan kişi olarak düşünmektir. Ne aradınız? Hangi sonuca tıklarsınız? Bir harekete geçirici mesaj, bir ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi edinmenizi etkileyebilir mi? Web sitenizdeki deneyimlerinizde en uygun değer hangisidir?
2019'da kullanıcı odaklı optimizasyon, büyük ölçüde sesli aramanın artmasından dolayı, her zamankinden daha önemli olacak.

2: MİKROFORMATLAR / ŞEMA
Web sitenizin ne hakkında olduğuna dair dürüst bir açıklamada bulunursanız, arama motorları genellikle size daha iyi bir sıralama sunar.
Ek olarak, mikro biçimler genellikle içeriğinizi tüketiciye daha çekici hale getirir ve böylece daha fazla tıklama çeker. Artan tıklama sayısı, elbette geliştirilmiş SEO sinyalleri anlamına gelir.
Bu etiketlerin kullanımı tipik olarak, Yoast gibi popüler SEO eklentilerinin içinde yer aldığını belirttiğiniz bir seçenek olan zengin snippet'ler aracılığıyla gelir. Zengin snippet'ler, yalnızca Google'ın SERP ekranına dönüştürülecek URL, başlık ve açıklamanın ötesinde bilgi sağlar. Örneğin, değerlendirmenizin tüketiciler tarafından gösterilmesini veya çalışma saatlerinizi göstermesini isteyebilirsiniz. Bu nedenle mikroformatlar yaygın olarak kullanılmaktadır.
Mikroformatlar her web sitesi için değildir (zararı olmasa da). Derecelendirmeler, çalışma saatleri veya tüketicilerin sizi ziyaret edebileceği belirli bir konumla iş yapmıyorsanız, mikro biçimler potansiyel olarak sizin ihtiyaçlarınız için uygun değildir.

3: MOBİL OPTİMİZASYON
İnsanlar giderek İnternet üzerinden arama yapmak için telefonlarına yöneliyor. Telefonlar daha küçük ve etrafında taşımak için çok daha taşınabilir olduğu için, çok anlam ifade ediyor. Siteniz yavaş açılıyorsa, insanlar daha hızlı bir şekilde bir web gezintisi yapmak için telefonlarını kırbaçlamak isteyebilirler. Ayrıca, 2019, Google mobil öncelikli endeksleme algoritmasının ilk yılıdır, bu yüzden hazırlıklı değilseniz, belirsizlikte kaybolabilirsiniz.
Bu, mobil cihazlar için optimize edilmiş veya yalıtılmış bir mobil sürümü olmayan bir sitenin kaldırılacağı veya cezalandırılacağı anlamına mı geliyor? Hayır! Bunun yerine, siteniz en uygun mobil sürüme sahipse, tıklama oranlarının daha iyi olacağı anlamına gelir. Sitenizin masaüstü içeriği, söz konusu içeriğin tek sürümüyse ve bu içeriğin hızlı yüklenmesi durumunda, sorun yaşamayacaksınız.

Web geliştiricileri, daha fazla telefon dostu web sitesi geliştirerek artan mobil kullanıma uyum sağlıyor. Birçok WordPress teması, duyarlı bir versiyona sahip olmak açısından gittikçe daha faydalı hale geliyor. Başka bir deyişle, çevrimiçi işletme sahiplerinin uyum sağlamaları için işler kolaylaşıyor. SEO stratejistleri için, bu, daha fazla mobil kullanıcı çekmek için arama optimizasyon stratejisini ayarlamak anlamına gelir. Daha fazla araştırmanın, mobil kullanıcıların uygulayabileceği arama motoru anahtar kelimelerinin türlerine girmesi gerekecektir.

4: SESLİ ARAMA VE EV ASİSTANLARI
Tüm aramaların yüzde 50'sinin 2020'de sesli olarak yapılacağı tahmin ediliyor. Kullanıcılar, Google Home gibi ses özellikli cihazların, bir ekran kullanmadan tüm aramaların en az yüzde 30'unu kullanacak.
Sesli aramalar, bir klavye ile girilen aramalardan daha uzun olma eğilimindedir. Bu nedenle, SEO'nuzun, kullanıcıların sohbetlerde kullanmaya uygun olduğu yedi ila dokuz arası kelime olan anahtar kelimeleri bulmaya ve kullanmaya odaklanmalıdır. Bu anahtar kelimeler genellikle bir soru içerir.
Sorularınız, arama motorunu satış hunisinden yönlendirmek için bölünmelidir:
Hangi sorular - Bu tüketiciler, huninin en geniş yerinde ve daha genel bilgi edinmek için çalışıyorlar.
Nasıl sorular - Müşteriler bu soruları sorduğunda daha spesifik detayları öğrenmeye hazırlar.
Sorular-Kapanış ile hizalama yaparken, bu soruları soran müşteriler kendi seçeneklerine bakıyorlar.
Tüketiciler bu soruları sormak için hazırlar ve ürünlerini stokta olup olmadığını bilmek isterler.
Ancak 2019'da sesli arama büyümesinin en önemli göstergesi, yapay zeka cihazlarının satışlarındaki büyük artış.
Mobil optimizasyonda olduğu gibi, sesli arama optimizasyonu da 2019'da pazarlamacılar tarafından daha fazla araştırma ve uygulama gerektirecektir.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/seo-trends/281053/