2019u En Az Hasarla Atlatma Rehberi 1
02 Ocak 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

TASARRUFA GİDİN

Personel maliyetleri
Eğer düşük vasıflı çalışanların sayısı en düşük seviyede tutulursa ve personel kısa bir süre içinde geçici olarak kısa bir süre sonra işe alınırsa personel maliyetleri de düşük tutulabilir.

Bir iş giysisi tedarikçisinin yöneticisi şöyle diyor:
“Her zaman, kısa süreli ihtiyaçların olduğu zamanlarda hızlı bir şekilde doldurabileceğiniz depo veya veri girişi gibi düşük beceri alanlarına kaynak ayırma konusunda tasarrufutavsiye ederim”

Enerji Tasarrufu
Şirketlere, evlerde olduğu gibi, işyerinde de enerji tasarrufu bilincinde olmalarını teşvik edilmeli. Bilgisayarlar kullanılmadığı zamanlarda kapatılmalı, özellikle gece ve aydınlatma sistemleri ayarlanmalı, gerektiğinde ofisin farklı bölümleri bağımsız olarak ısınabilmelidir. LED ışıklar başlangıçta pahalı gözükebilir, ancak gelecekteki tasarruflarda bu yatırımı geri ödeyecek kadar fazla olacaktır.
Aynı prensipler ısıtma için de geçerlidir. Kullanılmakta olan ofisin sadece bir kısmı sıcak tutulmalı ve kobiler kazanlarındaki kontrolleri akıllı hale getirmelidir, böylece hiç kimse içeri girmediğinde, belki de haftasonlarında ısıtma sisteme kapanabilir.

Satın Alma İşlemini Askıya Alın
Kısa vadede kaç girişimcinin ve iş danışmanının bu basit ipucunu paylaştığını görmek sizleri şaşırtmasın.
Her yıl rastgele bir ay boyunca kırtasiye alımlarını yasaklamak bile % 8-9 civarında bir tasarruf sağlayabiliyor.
Tasarrufu, rastgele bir ürün boyutunda rastgele bir ayda yapın. Çalışanlarınız, bu tasarrufun etkisini dahi hissetmeyecektir.

Dışkaynak Kullanımını Sınırlandırın
Kötü borç, herhangi bir büyüklükteki şirket için büyük bir sorundur. Ödenmemiş faturaların takibinde sadece personel zamanını almakla kalmaz, aynı zamanda işletmelerin de kredi kullanımlarında bankalara daha fazla faiz ödemelerine yol açabilir ve bu nedenle kredi notlarında da kısmi etki yaratabilir.
Bu nedenle, pek çok uzman, işletme sahiplerinin yükü kendileri almasını ve kötü borçları kovalamak için uzmanları kullanmalarını öneriyor. 

Kaynak: The Guardian