Anadolubank'ın Düzenlediği Anadolu'da Ekonomi Buluşmaları 'nın İlk Durağı DENİZLİ !
08 Mart 2018

Anadolubank tarafından düzenlenen Anadolu'da Ekonomi Buluşmaları toplantıları Denizli'de başladı. BloombergHT'nin ana medya sponsorluğunda düzenlenecek serinin ilk toplantısında, ekonominin geleceği masaya yatırıldı.

BloombergHT muhabiri Burak Karagöz'e konuşan Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Namık Ülke, Denizli'deki ihracatın 2017'nin ilk üç ayında yüzde 10-15 civarında arttığını söyleyerek bu kentin kredi geri ödemesindeki olumlu performansına değindi: "Denizli'nin Türkiye'deki krediden aldığı pay, yüzde 1,45'ler seviyesindeyken, sorunlu krediden aldığı pay yüzde 1,22. Bu, kredi geri ödeme kültüründeki başarıyı gösteriyor."

2015 ve öncesinde Denizli'de açılan firma sayısı veya marka başvuruları gibi verilerin Türkiye'ye kıyasla düştüğünü söyleyen Ülke, 2016 sonrası kentte bir devinim yaşandığını aktardı ve "Biz buna 'Uyuyan dev uyandı' diyoruz" dedi.

DENİZLİ'NİN İHRACATI TEKSTİLLE SINIRLI KALMADI

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert ise ihracat anlamında Türkiye gibi Denizli'nin de yıla iyi başladığını söyledi. Kocasert, "Türkiye'de nisan ayı ortası itibariyle ihracat yüzde 7-7,5 artmış görünürken Denizli'de yüzde 10'luk bir artış var" dedi.

Kocasert, bu artışın yalnızca tekstil ve konfeksiyonda değil, mermer, traverten, paket koli, karton, makine ve makine yedek parçası gibi çeşitli ürünlerde de gözlemlendiğini söyledi.

Dünya ticaretindeki toparlanmaya paralel olarak Türkiye ihracatının da arttığını söyleyen Başkan Kocasert, orta vadeli 153,5 milyar dolarlık ihracat hedefinin yakalanacağını, Denizli'de ise 3 milyar dolarlık hedefin geçileceğini öngördüğünü ifade etti.

Kocasert, "Markalaşmaya önem verirsek, orta ve yüksek teknoloji daha fazla kullanılırsa, servis ihracatını artırmayı başarırsak, 150 milyar dolarda patinaj yaptığımız ihracat bölgesini aşıp, 200 milyar dolara çıkabiliriz" dedi.

İlk durağı Denizli olan etkinlikler Konya, Gaziantep, Mersin ve Kayseri'den sonra farklı şehirlerde de devam edecek.


Haber Kaynağı: BloombergHT http://www.businessht.com.tr/ekonomi/haber/1474911-sorunlu-kredileri-yuzde-1-5e-bile-ulasmayan-anadolu-kenti

Video Kaynağı: BloombergHT 27.04.2017 Ana Haber videosu

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner