ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU NEDİR? (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION-SEO)
17 Ekim 2017
/
ECEM BOZKURT

Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerinin arama motorlarında ön sıralarda yer alabilmesi için arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale getirilmesi işlemidir. Arama motorlarının sürekli güncellenen kriterleri sebebiyle tek seferde uygulandığı zaman mutlak başarı kazandıran bir işlemden ziyade süreklilik isteyen süreçler bütünüdür.

Dijitalleşen dünyada markaların hedef kitlelerine ulaşmada kullandığı ve marka konumlandırmada artık en önemli basamaklardan biri olan SEO sürecini temel iki ana başlıkta ele almak mümkündür:

1. Site İçi arama motoru optimizasyonu
2. Site Dışı arama motoru optimizasyonu

Bu makalede site içi arama motoru optimizasyonu konusu ele alınmakta ve dikkat edilmesi gereken konular hatırlatılmaktadır.

A - İçerik Uzunluğu
Türkiye’deki internet kullanıcılarının %90’ının arama motoru olarak kullanmayı tercih ettikleri Google kriterlerine göre web sitenizde bulunan herhangi bir yazının kullanıcılar için yararlı olarak nitelenebilmesi için söz konusu yazının minimum 300 kelimeden oluşması gerekir. Üç yüz kelimeden daha az kelime ile oluşturulmuş içerikler arama motorlarının algoritmaları tarafından yetersiz olarak rapor edilmekte ve bu da arama motorlarında daha geri sıralarda kalmanıza yol açmaktadır. Google başta olmak üzere Yandex ve diğer tüm arama motorlarında arama yapıldığında sonuçlarda ilk sayfada web sitenizin çıkmasını istediğiniz ve bunun için SEO uyguladığınız kelime hedef kelimedir. Arama hacmi düşük bir kelimeyi hedef kelime olarak belirlemek rekabet konusunda elinizi güçlendirirken, sitenize trafik getirme konusunda sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Arama hacmi yüksek bir kelimeyi hedef kelime olarak belirlemeniz ise sizi zorlu rekabet koşulları içinde bırakacaktır. Fakat başarılı olduğunuzda web sitenize yoğun ziyaretçi akışı başlar. Yayınladığınız içeriğin ilk ve son 50’şer kelimelerinde mutlaka hedef kelimenizi kullandığınızdan emin olmalısınız. Hedef kelimenizi aynı içerik içinde gereksiz yere tekrar etmenizin sizi spam listesine atacağını bilerek hareket etmelisiniz. Aşırıya kaçmamalısınız ve hedef kelime kullanımını %2 ile kısıtlı tutmaya gayret etmelisiniz. İlk ve son 50 kelimede hedef kelimeyi en az bir sefer kullanmalısınız. Altı çizili ve italik biçimde kullanmanız da hedef kelime çerçevesinde öne çıkmanıza katkı sunacak ince noktalardan birisidir.

B - İçerik Özgünlüğü
Arama motorlarının web sitenizi yukarı sıralara taşıyıp taşımamaya karar verirken dikkat ettiği bir diğer unsur, web sitenizde bulunan içeriğin özgün olup olmadığıdır. Eğer web sitenizin aramalarda yükselmesini istiyorsanız kopya içerikten mutlaka uzak durmalı ve orijinal içerikler üretmelisiniz. Kopya içerik kullandığınız takdirde arama motorları bunu algılıyor ve bunu yapma sıklığınıza göre web sitenizi arka sıralara gönderebiliyor.

C - Başlık
İçerik başlıklarınız hedef kelimeyi barındırmanın yanı sıra mutlaka kısa, net ve açıklayıcı olmalı. Bunun yanı sıra, yanıltıcı başlıklar kullanmanız web sitenize girecek olan internet kullanıcılarının web sitenizi bir daha ziyaret etme ihtimallerini azaltan olumsuz bir etkendir. Kendinizi içerik sunan taraf değil de içeriği tüketen yerine koyarak oluşturduğunuz başlıklar her zaman daha başarılı bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

D - Görsel Kullanımı
Yazılarınızda görsel kullanmak tek başına bile diğer içeriklere oranla daha çok tıklanmanızı sağlayacaktır. Bunun ilk sebebi görselin daha fazla dikkat çekmesidir. Görsel kullanımının web sitenize ve SEO hedefinize tek katkısı bu değildir. İçerikte kullandığınız görsel ne olursa olsun katkı sağlıyor mu yoksa içerikte görsel kullanmanın da ince noktaları var mı?
Bu ince noktalardan bir kaçı aşağıda açıklanmaktadır:
1) Özgün içeriğiniz için hazırladığınız görselin konu ile ilgili olmasına özen gösteriniz.
2) Kullandığınız görselde yazı içeriğine ilişkin merak uyandırıcı veya ipucu veren yazılar kullanmayı tercih ediniz. Bu aynı zamanda, içeriğinize ait linkler sosyal paylaşım sitelerinde paylaşıldığı zaman diğer kullanıcıların ilgisini çekmek ve onları web sitenize girmeye teşvik etme için önemli bir nokta olacaktır.
3) Görsele orijinal ve içerikle ilgili bir dosya ismi vermeyi ve görseli sunucunuza yükledikten sonra yine içeriğinizle ilişkili bir alt başlık eklemeyi unutmayınız. Örneğin, ‘’Mobil Havale’’ başlıklı özgün bir yazınız için kullanacağınız görseli ‘’IMG_1234.Jpeg’’ yerine ‘’Mobil_Havale.Jpeg’’ biçiminde adlandırmanız özgün içeriğinizin ve görselin birbiriyle ilişkilendirmesini kolaylaştırır. Öte yandan alt başlığın doğru kullanımı da Google görsellerden de trafik kazanmanıza olanak tanır.
4) Görsellerin dosya boyutunun aşırı büyük olmamasına dikkat ediniz. Aşırı yüklü dosyalar web sitenizin sayfa açılma hızını düşüreceği için hem optimizasyon hedefinize olumsuz etki yapar hem de mobil kullanıcılar başta olmak üzere pek çok ziyaretçinin siteden erken ayrılmasına ve arama motorlarının siteniz hakkınızdaki fikirlerinin negatif yönde gelişmesine sebebiyet verebilir. Hem görsel kullanım boyutları hem de görsel dosya boyutları için oluşmuş veya belirlenmiş bir standart bulunmamakla beraber, sizlere 100'e 100 boyutunda görsel kullanımını ve 58 kalitesindeki bir JPEG formatını tavsiye edebiliriz.

E - Doğru Link Seçimi
‘’... .com/p=1233404’’ gibi bir URL düzeni yerine ‘’... .com/kategori/konu-basligi’’ şeklinde bir link yapısı kullanmanız hem arama motorlarının web sitenizi daha çok sevmesini sağlayacak hem de kullanıcılar tarafından tıklanma ihtimalinizi yükseltecek bir unsur olacaktır. Hedef kelimenizin URL’de kullanılıyor olması arama motorlarının siteniz ve hedef kelimeniz arasında daha güçlü bağlar kurulmasına olanak tanıyacaktır.

F - Sosyal Medya
Eskiden pek revaçta olan sosyal imleme ile sıralamalarda yükselmek değişen Google algoritmaları sebebiyle artık mümkün olmasa da tıpkı gerçek bir insanın zihni gibi işleyen arama motoru algoritmaları sayesinde sosyal medyada çok sık paylaşılan içeriklerin Google sıralamalarındaki yerinin hızla yükseldiğini görüyoruz. İçeriklerinizin sosyal medyada daha çok paylaşılmasını istiyorsanız web sitenize kullanıcıların kolay paylaşmasını sağlayacak sosyal ağ paylaşım eklentilerini entegre etmeniz gerekir. Bu, kullanıcılara kolaylık sağladığı gibi web sitenizin paylaşım oranını da gözle görülür biçimde artıracaktır.
Bunun yanı sıra, yazınız ile ilgili bir sektörle veya fenomen olarak nitelendirilen, geniş kitlelere hitap eden organik hesaplar ile yapacağınız küçük reklam işbirlikleri de sitenize hatırı sayılır oranda ziyaretçi çekecektir. Örneğin; ev dekorasyonu ile ilgili yazdığınız bir makale için 200.000 takipçisi olan dekorasyon/inşaat sektörü hakkında açılmış organik hesaplarda yazınızın yayınlanması hem arama botlarının ilgisini çekecek hem de ilgi alanları içinde dekorasyon olan kişilerle doğrudan etkileşim sağlama imkânı sağlayacaktır.

G - Uyumluluk
Web sitenizin Chrome, Explorer, Safari vb. tüm tarayıcılara ve mobil görüntülemeye uygun olup olmadığını mutlaka gözden geçiriniz. Özellikle, mobil görüntülemenin bilgisayarlar üzerinden görüntülemenin önüne geçtiği günümüz dünyasında mobil uyumsuz bir site ile arama motorlarında ilk sıralarda yer almayı hayal edemezsiniz. Mobil uyumlu sitelerin mobil aramalarda daha yukarıda çıktığını da unutmamalısınız.

H - Web Sitenizin Açılış Hızı
Makalemizin en başından beri, bütün arama motoru sistemlerinin bir insan gibi düşünmeye odaklandığının altını çizdik. Kendinizin İnternette bir arama yaptığını ve arama sonuçlarında çıkan sitelerden birine tıkladığınız zaman nasıl bir kullanıcı davranışı sergilediğinizi hatırlayınız. Arama motoru botları da tıpkı bir insan gibi davranarak geç açılan sitelere girmek için çok fazla vakit harcamadan ayrılıyor ve bunu negatif bir puan olarak web sitenizin hanesine yazıyor. Bunun yanı sıra sitenizin linkine sosyal medya aracılığı veya reklam gibi başka mecralardan erişerek gelmiş kullanıcılar da geç yüklenme deneyimi yaşadıkları bir siteden hemen ayrılmayı tercih ediyorlar ve genellikle ikinci kez ziyaret etme konusunda da tereddüt yaşıyorlar.

I - SSL Sertifikası Nedir ?
SSL Sertifikası mevcut durumda arama motorlarının web sayfanızı sıralarken doğrudan dikkate aldığı bir unsur olmamakla beraber, giderek bilinçlenen ve buna paralel olarak kişisel veri güvenliğine önem veren internet kullanıcılarının sitenizi SSL sertifikası olmayan diğer bağlantılara karşın tercih etmesi sebebiyle aramalarda üst sıraya yükselme şansınız artacaktır.
Bu makalemizde site içi arama motoru optimizasyonu konusunu inceledik. Takip eden yazılarımızda Site dışı optimizasyon ve yeni nesil site içi arama motoru optimizasyonu tekniklerinden bahsedeceğiz.