BAHADIR TIBBİ ALETLER A.Ş.
27 Ekim 2017

Bahadır Tıbbi Aletler AŞ, 1983 yılında kurulmuş olup, kardeşler ve amca çocuklarından oluşan 9 ortaklı aile şirketidir. Tüm branşlar için cerrahi aletleri, steril konteyner sistemleri ve aksesuarları, steril edilebilir hastane terlikleri ve silikon tıbbi aksamlar üretmektedir. Ürün portföyü yaklaşık 17 bin adet civarındadır. Sektörün özelliğinden dolayı ürün çeşitliliği çok fazla olup, üretimler siparişe göre gerçekleştirilmektedir.

Samsun Serbest Bölge'de ve Samsun Organize Sanayi Bölgesi'nde de üretim tesisleri bulunan firma, Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım planlamaktadır. Ülkemizde 9 bölgede satış organizasyonları vardır. 250'yi aşkın personel ile sektöre hizmet veren Bahadır Tıbbi Aletler AŞ, tedarikçileriyle birlikte yaklaşık 2000 kişilik bir istihdamı temsil etmektedir.

Dünyanın hemen her yerine ürün ihraç eden firmanın Avrupa’da distribütörleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir üretim ve montaj tesisi bulunmaktadır. Dünyada cerrahi alet üretim merkezi olarak bilinen ve üreticilerin kümelendiği Almanya Tuttlingen bölgesinde de bir distribütörü bulunan firma bu bölge üzerinden dünya pazarlarına ulaşabilmektedir.

1980 yılında Samsun’da küçük bir atölyeden ildeki hastanelerin cerrahi aletlerinin tamiri şeklinde başlayan girişimcilik hikâyesi, “hep daha iyi olma” felsefesiyle birlikte ISO Kalite Sisteminin kurulmasıyla önemli bir başarıya ulaştı. ISO 9000, ISO 13485 (Tıbbi malzeme üreticileri kalite yönetim standardı), CE ve TS ürün belgelerine sahip olan firma, Karadeniz Bölgesinde ISO 9000 Kalite Sistemini kuran ilk, Türkiye’de 263. firma olma unvanını kazandı. Gerçekleştirdiği AR-GE çalışmaları sonucunda Türkiye’de 8 faydalı model, 9 tasarım ve 1 patent sahibi. Almanya’da 5 faydalı model, 2 tasarım ve Amerika’da 1 tasarım sahibi olmuştur. Bahadır Tıbbi Aletler AŞ, tıp sektöründe basılı tanıtım kataloğunu CD hale getiren Dünyadaki ilk firmadır. Data CD olarak bastırılan katalog Almanya’da büyük bir takdirle karşılanmıştır.

Bahadır Tıbbi Aletler A.Ş., KOBİ GURUSU’nun sorularını aşağıdaki şekilde cevapladı:

Neden girişimci oldunuz? Hangi özelliklerinizin başarınızda önemli katkısı var?

Ailemiz Trabzon'un Tonya ilçesine bağlı Yeni Mahalle köyündendir. Ailemizde demircilik, inşaat ustalığı, hafızlık gibi beceriler vardır. “Önce takdir edilmek, sonra para kazanmak” felsefesi ile hareket eden babalarımız, amcalarımız yaptıkları her işte başarılı olmuşlardır. Bu felsefe ailemizden bize kalan en önemli mirastır. Başarılarımızın temelinde,   işimizdeki inatçılığımız, “biz her zaman en iyisini yaparız” düşüncemiz, araştırmaya meraklı ve öneri ve eleştirilere açık olmamız, işimizi sürekli takip etmemiz gibi özelliklerimiz bulunmaktadır. Biz her zaman ülkemizin “gurur duyulan” bir işletmesi olmayı amaçlıyoruz.

Firmanızı ve ürününüzü rakiplerden farklılaştıran özellikler nelerdir?

Hızlı hareket kabiliyetimiz nedeniyle düşüncelerimizi pratik hayata geçirme konusunda çabuk davranabiliyoruz. Müşterilere yakın olma konusuna özen gösteriyoruz. “İlk akla gelen” olmak istiyoruz. Ar-ge yeteneğimiz bizi rakiplerin önüne geçiren önemli bir faktör. Çalışanlarımız bizim için çok değerli ve onların sürekli gelişimi ve mutluluğu için çaba harcıyoruz.

 Sektörünüzde kendinizi lider olarak görüyor musunuz?

Ülkemizde sektörün önde gelen öncü firmalarından birisiyiz.  Bunun bize yüklediği sorumluluğun farkındayız.   Bundan sonra yapacağınız şey, daha dikkatli adım atmak, daha iyi bir örnek olmak. Ayrıca sosyal projelere daha çok ağırlık vereceğiz. Çevremizdeki öğretim kurumları öğrencilerinin staj ihtiyaçlarını geri çevirmemeye, imkânlarımız ölçüsünde karşılamaya çalışırız.

 Temel stratejik yaklaşımınız nedir ve bunun başarınıza etkisi nasıldır?

En temel stratejik yaklaşımımız “her zaman en iyi işi yaparak takdir görmektir”. Buna “aferin deliliği” de diyebilirsiniz. İçimize sinmeyen, beğenmediğimiz bir ürünü müşterilerimize asla teklif etmeyiz. Ürününüzle birlikte firmanızın itibarını, firmaya olan güveni, firmaya olan umutları da satıyorsunuz. Biz hep bu bilinçle hareket ettik.

Öncelikle bulunduğumuz şehre karşı, birlikte yaşadığımız topluma karşı sosyal sorumluluklarımıza dikkat ederiz. İhtiyaçlarımız, şehrimiz ya da yakınımızdan karşılanabiliyor ise oradan karşılarız. Yeteneğine inandığımız tedarikçilerimizi geliştirmeye, onları kendi iş disiplinimize alıştırmaya, büyütmeye çalışır ve kazan kazan ilkesine göre hareket etmeye dikkat ederiz. Öğrenmek isteyen, iş kurmak isteyen ve bize rakip olmak isteyen herkese kurumumuzun kapıları sonuna kadar açıktır. Üretime dair hiç bir bilgi esirgenmez, paylaşılır ve yol gösterilir.

Karşılaştığınız önemli zorlukları nasıl yendiniz?

İş hayatımızda birçok zorlukla karşılaştık. İnsan sağlığını ilgilendiren bir konuda çalışıyoruz. Cerrahi el aletleri üretiyoruz. Müşterilerimiz; özel ve devlete ait sağlık kurumlarıdır. Devlet tarafında bazı bürokratik konularda zorlanıyoruz. Ürünlerimizi gayet rahatlıkla yurtdışına satabiliyoruz. Bazı ürünlerimiz, marka değeri katılarak tekrar ülkemize yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Bu durumu her platformda dile getiriyoruz ve düzeleceğini ümit ediyoruz. Yurtdışında üretim merkezleri açarak (Bahadır USA/Amerika) bazı zorlukları aşmaya çalışıyoruz. Bu da işimizin doğal bir parçası.

Genç girişimcilere ne önerirsiniz?

Başarı; yaşanan tesadüfler sonucu yakalanan şansın sürdürülebilir hale getirilmesidir. Yakaladığınız şansı; üzerine giderek, ona sahip çıkarak, koruyup kollayarak bir bebek gibi büyütürseniz başarıyı elde edersiniz. İlkeleriniz şunlar olmalı: işinizde istikrarlı olmak, kendi ihtiyaçlarınızı değil işinizin ihtiyaçlarını karşılamak, işinizin size hizmet etmesini değil sizin işinize hizmet etmeniz gerektiğini anlayabilmek, zor hedefler koyabilmek ve bu hedeflere ulaşabilmek, yeniliğe ve yeni fikirlere açık olmak, insana, özgürlüklere, demokrasiye, ülkeye, çevreye duyarlı olmak.

Genç girişimcilere bu sektörün içerisinde yer almalarını öneririm. Sektör çok büyük ve geniştir. Biz sadece bütün branşlar için cerrahi aletler, steril konteyner sistemleri, hastane terlikleri gibi üç sınıfta 17 bin çeşit malzeme üretiyoruz. Bu sektörde yapılacak daha çok iş var. En kolay istihdam üretebilecek sektörlerden birisidir. Her konuda, her sahada yatırımcıya iş vardır. Her tahsilden kişiler bu sektörde kendilerine iş üretebilirler. Genç girişimcilere son olarak şunu söyleyebilirim. Hangi iş olursa olsun işinizi en iyi şekilde yapmaya gayret edin. Sosyal medyanın yanı sıra sivil toplum kuruluşlarına da üye olun ve görev alın. Bazen başarı hobiler üzerinden gelebilir. Mutlaka bir hobiniz olsun ve hobinizi geliştirin. Hikâyemizin yayınlanmış olması, takip edenler için umarım ışık tutucu ve yol gösterici olur.

Yakup Bahadır
BAHADIR TIBBİ ALETLER A.Ş.    
www.bahadir.com.tr