BAŞARILI OLMA KONUSUNDA KOBİ'LERE TAVSİYELER
02 Ağustos 2019
/
GURU AKADEMİ ARAŞTIRMA EKİBİ

Yeni doğmuş bir KOBİ’nin yöneticisiyseniz veya bu yolculuğa çıkmak üzereyseniz, mümkün olan en iyi şekilde başlamanıza yardımcı olmak için sizlere içeriden bazı ipuçları sunduk.
Herhangi bir KOBİ'nin yapması gereken en önemli şey nişlerini bulmaktır. Hangi pazara giriyor olursanız olun, her departmanda başa baş rekabet edebilecek kaynaklara sahip olmayacağınız iki ya da üç büyük, yerleşik marka olacak. Ancak, tüm çabalarınızı belirli bir alana odaklarsanız, rakiplerinize karşı dayanacak bir ürün veya hizmet sunabilirsiniz. Bir niş içinde başarı bulun ve işinizi oradan büyütmeye odaklanın. Buna güzel bir örnek, akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet pazarlarına hükmetmeye başlamadan önce bilgisayar üretmeye başlayan teknoloji devi Apple’dır.

İşiniz çalışmaya başladıktan sonra, günlük olarak yapabileceğiniz en önemli şey işinizin her yönünü takip etmektir. Birkaç ay sonra, her bir faaliyetin ne kadar gelir getirdiğinin ve şirkete ne kadar zaman harcadığının bir raporunu alacaksınız. Pareto'nun ilkesine göre, sonuçların %80'i çabaların %20'sinden geliyor. Verimli akış oranınızı, yalnızca en çok neyin sağladığını anlayarak, gelir akışlarınızı izleyerek %20 oranında bulabilirsiniz. Bir resim ortaya çıkmaya başladığında, tüm kaynaklarınızı değerinizin çoğunluğunu üreten küçük faaliyetlere itmelisiniz. Bu, bu alanlarda üstünlük kazanmanıza ve gelirinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak sağlar. Daha sonra, endüstrinizin zayıf yönlerini bir güç pozisyonundan ele almaya devam edebilirsiniz. Apple örneğine geri dönersek, tüm kaynaklarını, diğer pazarlara açılmadan önce yapabilecekleri en iyi bilgisayarları üretmeye odaklayarak kendileri için bir isim yaptılar. Kendi işinizde, gelirinizin %80'i müşterilerinizin, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin %20'sinden gelebilir. Tüm dikkatinizi bunlara odaklamak en fazla karı elde etmenizi sağlayacaktır.

Son olarak, ilk günden itibaren pazarlamanıza yeterince önem verdiğinizden emin olmanız gerekir. Sosyal medya, SEO veya kendiniz blog yazma konularında deneyiminiz olmasa da işin bu tarafını ele almak için uzmanları işe almak önemlidir. Ürün veya hizmetinizin ne kadar iyi olduğu önemli değil, sizi doğru insanlar bulamazsa para kazanmazsınız. Çalışmaya başlayın ve hedef pazarınızı tanımlayın, onlara nasıl ulaşabileceğinizi öğrenin ve markanıza nasıl dahil edeceklerini öğrenin. Çabalarınız, yüzlerce kat daha sonra kendilerini geri ödeyecek.
Kendi girişimlerini başlattığınızda bu ipuçlarını aklınızda bulundurun ve girdiğiniz pazarda başarılı olmak için uzun bir yol kat etmeniz gerektiğini unutmayın!