BETA TRANSFORMATÖR ELEKTROMEKANİK
27 Ekim 2017

Beta Transformatör Elektromekanik 2009 yılında Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi bölgesinde 3 ortaklı olarak kurulmuş bir aile şirketidir. Kuru ve yağlı tip güç ve dağıtım transformatörleri imalatı yapmakta ve satış sonrası mobil bakım, onarım hizmetleri vermektedir. Mobil hizmet, donanımlı araçlarla müşterinin bulunduğu yerde verilmektedir. 2017 yılbaşı itibariyle güneş enerjisinden elektrik üretme sistemlerinin bakım onarım işlerini yürütmektedir.

Girişimci firmamız, 2015 yılında yeni yatırımlar yaparak kuru tip transformatör üretimine başlamıştır. Kuru tip transformatör geliştirme çalışmalarında TÜBİTAK tarafından desteklenen Transformatör Elektronik, böylece elektrik sektörünün önemli bir enstrümanını geliştirmiş ve ülkemizin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltarak ihracat kapasitesini arttırmıştır.

2009 yılından bugüne makine alt yapısının yanı sıra nitelikli iş gücünü arttıran firma, şu anda 60.000 metrekarelik alanda 150 çalışanıyla faaliyetini sürdürmektedir. Yıllık cirosunun yaklaşık %80’ini başta Afrika ve Arap ülkeleri olmak üzere yaklaşık 35 ülkeye yaptığı ihracat oluşturmaktadır.

2015 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yaptığı “Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi” değerlendirmesinde Türkiye’de yetmiş dokuzuncu, Adana ilinde ise birinci sırada yer alan firmamız, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2015 yılında yaptığı “İnovalig” etkinliğinde Türkiye yedinciliğini kazanmıştır. Aynı zamanda 4. KOSGEB Kobi ve Girişimcilik Ödülleri Yarışmasında Türkiye ikincisi, Adana birincisi olmuştur.   2016 yılında ise Refleks yayınlarının “Lokomotif Şirket 2016” ödülünü ve AGİAD’ın “Yılın İnovatif Şirketi” ödülünü kazanmıştır.

BETA TRANSFORMATÖR ELEKTROMEKANİK KOBİ GURUSU’nun sorularını aşağıdaki şekilde cevapladı:

-Başarınıza katkı yapan en önemli özelliğiniz nedir?

Baş döndürücü bir şekilde ilerleyen teknoloji çağında sürekli yenilenmek zorundasınız. Yılların tecrübesiyle ürettiğimiz ürünlerimize ilaveten yeni yatırımlar yaparak sürekli yeni ürünler sunuyoruz.   Yeni ürünlerimizin piyasada tercih edildiğini gördükçe yeni yatırımlara ve AR-GE çalışmalarına daha fazla önem veriyoruz. Ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlayan ihracat başarımız ve nitelikli işgücü yetiştirme konusundaki becerimiz bizi girişimcilik konusunda motive etmektedir.

-Yenilikçi ve sizi rakiplerden farklılaştıran özellikleriniz nelerdir?

Herkesin yapabildiği ürünlerin yanı sıra ülkemize daha çok döviz girişi sağlayacak ve çevre dostu ürünleri üretmeye özen gösteriyoruz. Sadece sektörün büyük aktörlerinde bulunan transformatör test laboratuvarına sahip durumdayız ve bu da bizi bizim ölçeğimizdeki rakiplerden farklılaştırıyor.

Dağıtım ve pazarlama konusunda çok çeşitli mecralarda tanıtım etkinliklerine katılıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı sektör dergilerinin yanı sıra, havaalanlarındaki reklam panolarında (Atatürk ve Adana Şakirpaşa) tanıtımımız var. Ayrıca, sektörle ilgili büyük çaplı tüm ulusal ve uluslararası fuarlara katılmaktayız.

İşletmemizin elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamak için güneş enerjisi sistemleri kurduk. Güneş enerji sistemlerimizle doğa dostu bir imalat süreci gerçekleştirerek karbon ayak izimizi olabildiğince azaltıyoruz. Bunun yanı sıra enerji harcamalarımızda yıllık 80.000 USD civarında bir tasarruf sağlıyoruz. Çalışanlarımızın sadakati ve mutluluğu için çeşitli etkinliklere katılmakta, şirket içi etkinlikler düzenlemekteyiz. Her yıl motivasyon gecesi niteliğinde yemekli eğlence programları düzenliyoruz. Dragon Fest gibi ülke çapındaki kurumsal firmaların katıldığı eğlence ve yarışların olduğu organizasyonlara katılıyoruz.

-Sektörünüzde kendinizi lider olarak görüyor musunuz? Hangi açılardan?

Bölgemizin lideri konumunda olmakla beraber son 2 yıldır yaptığımız atılımlarla rakiplerimizin dikkatini çeken bir konuma gelmiş durumdayız. Bunun en büyük nedeni ise sürekli yatırım ve yeni ürünleri piyasaya sürmemizdir. Örneğin, sektörün sadece büyük aktörlerinde bulunan transformatör test laboratuvarına sahibiz. Ülke genelinde büyük aktörlerden kuru tip transformatör imalatı yapanlar var. Ancak bölgemizde bu çalışmayı yapan tek firmayız. Ülkemizde sınırlı sayıda işletme tarafından üretilen kuru tip transformatör yatırımlarımızla adımızdan sıkça söz edilmektedir. Transformatör sektörü özellikle Batı ve İç Anadolu’da yoğunlaşmıştır. Diğer bölgelerdeki imalatçılar daha küçük çaplı olup müşteri kitlesi sınırlıdır. Bu nedenle, akredite laboratuvarımızın olması, kuru tip ve güç transformatörleri imalatımız ve AR-GE merkezimizle bölgemizde dikkat çekici duruma gelmekteyiz. Çukurova Üniversitesi ile yaptığımız sanayi-üniversite çalışmaları da akademik dünyada tanınmamıza katkı sağlamaktadır.

-Temel stratejik yaklaşımınız nedir ve bunun başarınıza etkisi nasıldır?

Temel stratejimiz herkesin yapamadığını yapmak yani farklı olmaktır. Böylece pazarda ilk olmanın avantajını yaşıyoruz. Küresel anlamda sektörümüzde, ilgili pazarlarda ve müşterilerdeki ihtiyaç ve talep değişikliklerini sürekli olarak takip ederek dinamik bir yapı içinde çalışıyoruz.

 -Karşılaştığınız önemli zorlukları nasıl yendiniz?

 Bölgemizin en büyük zorluğu nitelikli insan kaynağındaki sınırlılıktır. Yıllardır kendi personelini eğiterek konusunda uzmanlaşmasını sağlayan firmamız artık başka işletmeler için de nitelikli insan kaynağı olarak işlev görmektedir.   Usta-çırak ilişkisine göre yetişen elemanlarımız, nitelikli insan gücü olarak piyasada iş bulma kapasitesine sahip olabilmektedir. İşletmemi de yetişmiş ve şu anda daha büyük çaplı transformatör imalatçılarında çalışan elemanlarımız mevcuttur. Bir diğer zorluk finansmanla ilgilidir. Sektörün pahalı yatırımlara ihtiyaç duyması nedeniyle öz kaynaklar yetersiz kalmaktadır. Bu zorluğu da TÜBİTAK, KOSGEB ve kalkınma ajansları gibi devlet kaynaklarından faydalanarak aşmaya çalışıyoruz.

-Kurumsal Sosyal Sorumluluk çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sosyal sorumluluk çalışmalarımız arasında Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin hazırladıkları projelerde sponsorluk, yükseköğrenime devam öğrencilere burs, Kızılay’a kan bağışları, huzurevi gibi kurumlara ziyaretler sayılabilir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri son teknoloji test laboratuvarımızda ve imalat hatlarımızda pratik eğitim alabilmektedir. Üniversite bünyesinde öğrencilerin oluşturduğu Tulpar takımının İstanbul’da 2015 yılında katıldığı sivil havacılık etkinliğine sponsor olduk.

-Genç girişimcilere önerileriniz?

Genç girişimcilerin yılmadan çalışmalarını, zorluklar karşısında çözüm yolları aramalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca girişimcilik konularında sektörün ileri gelen kişi ve kuruluşlarından destek almaları da başarılarına önemli katkı sağlayacaktır kanaatindeyiz.

Beta Transformatör Elektromekanik
www.betatransformer.com

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner