Bilmeniz Gereken PowerPoInt İpuçları
08 Temmuz 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Power Point kullanma oranı iş dünyasında hala oldukça yüksek.

İlk bakışta, programı kullanmanın zaten ne kadar rahat olduğunu düşünebilirsiniz ancak, temel PowerPoint ipuçlarını sizinle paylaşmanın iyi bir fikir olacağını düşündük.
Her kullanıcının bilmesi gerektiğini düşündüğümüz favori 5 PowerPoint ipucumuzu seçtik. Microsoft PowerPoint kullanırken zaman kazanmanıza, birkaç genel sorunu gidermenize ve genellikle deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Daha fazla uzatmadan, işte bilmeniz gereken PowerPoint ipuları.

Slayt Sıralama Görünümü

Slayt Sıralayıcısı Görünümü, sunumunuzun tamamına genel bir bakış sağlayan kullanışlı bir kısayoldur. Bu, slayt sıranızın, akışınızın ve tasarımınızın tutarlı olduğundan emin olmanızı sağlar.

Kulağa çok hoş gelmeyebilir, ancak Slayt Sıralayıcısı Görünümü temel olarak düz veya çarpık olup olmadığını kontrol etmek için duvara astıktan sonra bir fotoğraftan geri adım atmaya benzer. Bazen keşfettiğin şeye şaşırırsın!

Buna Sekme Görüntüle> Slayt Sıralayıcısı'na giderek erişilebilir.

Nesneleri Çoğaltma

Bu bizim favori kısayolumuz olabilir: nesneleri Ctrl + D (Mac'te CMD + D) kullanarak çoğaltma.
Nesneleri çoğaltmak, sıfırdan başlamak yerine bir stili anında yeniden oluşturmak istediğinizde inanılmaz derecede faydalıdır. Slaydınız için mükemmel bir daire oluşturduğunuzu, ancak üst üste üç tanesine ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Daireyi dikkatlice tekrar tekrar kopyalamak yerine, mevcut dairenizi çoğaltabilir ve oradan ince ayar yapabilirsiniz!

Nesneleri çoğaltmak, nesnelerin birbirleriyle aynı hizada kalmasını sağlamanın harika bir yoludur, bu nedenle bir daha şansınız olduğunda deneyin.

Nesneleri Gruplandırma

Kaçırmak istemeyeceğiniz bir diğer önemli ipucu da nesneleri gruplandırmaktır: Ctrl + Shift + G (Mac'te CMD + Shift + G).
Hiç slaydınıza bir şey taşırken diğer nesnelerin de ona eşlik etmesini ve senkronize olmasını dilediniz mi? Nesneleri gruplayarak birden fazla nesneyi birlikte taşıyabilirsiniz. Bu, yapmanız gerekebilecek küçük değişikliklerin tüm slaytlarınızı değiştirmenize gerek kalmamasını sağlayacaktır. Oldukça harika, ne dersiniz?

Resimleri Sıkıştır

PowerPoint sunumlarında gördüğümüz en yaygın sorun şişirilmiş dosya boyutlarıdır. İnsanlar, en iyi çözünürlükteki görüntüleri kullanarak, optimize etmeden sunumlar hazırlarlar ve sonunda indirmenin bir ya da iki gün alacağı kadar büyük bir dosya oluşmasına sebep olurlar.
Neyse ki bunun kolay bir çözümü var. PowerPoint kullanırken, Dosya> Resimleri Sıkıştır'a tıklayın. Bu, içerdiği resimleri sıkıştırarak sunumunuzun genel dosya boyutunu azaltmaya yardımcı olur ve sunumunuzu e-postayla göndermeniz gerekiyorsa özellikle önemlidir.

Bununla birlikte, bazen PowerPoint, sunumunuzda bulunan resimlerin sıkıştırılmasında aşırı agresif olabilir.
Bu sorunu tamamen önlemek için, Photoshop veya Pixlr gibi basit bir resim düzenleme programı kullanmanızı öneririz. Bu programları kullanarak, genel kaliteden ödün vermeden tek tek görüntülerin boyutunu azaltabilirsiniz. Bu da sunumunuza eklediğinizde sunum dosyasının boyutunu küçültmenize yardımcı olacaktır.