ÇOK ULUSLU BİR ORTAMDA PAZARLAMA ZORLUKLARI
17 Mayıs 2019

Bir şirket mallarını ve hizmetlerini yurtdışında pazarlamaya karar verdiğinde, bir dizi zorluk pazarlamanın bir parçası olabilir. Çok uluslu pazarlama, iç pazarlama dünyasında hiçbir zaman başka türlü devreye giremeyecek bazı hususları içerir. Uluslararası kampanyalar, dil, yasal konular, ortaklıklar ve yerel kültürdeki farklılıkları ortaya çıkarmaktadır. Çok uluslu pazarlamanızın başarılı olması için bu zorlukların her biri onaylanmalı ve ele alınmalıdır.

Dil ve Kültür
Çok uluslu çabalar neredeyse her zaman çoklu dil kullanımını içerir. Çevirmenler iletişimin gerçekleşebilmesi için temelleri kurmakta kullanılabilirken, dil sadece kelimelerden çok daha fazlasıdır. İki kişi iki farklı dil konuşup iki farklı kültürden geldiğinde, bağlantı kuramama durumu yüz yüze görüşmenin ötesine geçebilir. Çok uluslu pazarlamaya atılmadan önce gereken özeni gösteremeyen bir şirket, yanlışlıkla büyük kusurlar yaratabilir. Örneğin, büyük bir ABD merkezli meşrubat markası Tayvan'daki ilk kampanyasını başlattığında, şirket kendi masum sloganının yerel dile çevrildiğinde, sodaların ölü akrabalarını mezarlarından kaldıracağı şeklinde oluşan anlamı açıklayamadı. Bu tip karmaşık işlerden kaçınılabilir, ancak kültürel sınırların aşılması her zaman tehlikelidir.

Yasal Süreç
Yasal sistemler, yasalar ve düzenlemeler bir ülkeden diğerine farklılık gösterir ve şifrenin çözülmesi imkânsız değilse bile bürokrasi oldukça tehlikeli bir alan olabilir. Yasal kısıtlamalar endüstriye, politik sisteme ve yerel kültürel duruşa göre değişir. Örneğin, Suudi Arabistan'da yeni bir bira markası için bir reklam kampanyası başlatmak iyi bir fikir değil. Yerel yasada uzmanlaşan avukatlar, çok uluslu pazarlara yayılan pazarlama genişlemesinin önemli bir parçasıdır, bu nedenle sorulardan ve sorunlardan kaçınılabilir. Başarısız olan reklamlara ek olarak, ülke içinde iş yapma kabiliyetinizle ilgili cezalar, para cezaları ve kısıtlamalar ile karşılaşabilirsiniz.

Ortaklıklar
Yurtdışındaki diğer şirketlerle ortaklıklar girerken başarısız olma potansiyeli vardır. Denizaşırı işletmeler, doğru tahmin eksikliği ve daha önce neyin başarıldığının ve nasıl yapıldığının net bir şekilde kaydedilmediği net olmayan kayıtlara sahip olduğu bilinmeyen bir miktar olabilir. Yurtdışı ortaklarla pazarlama yaparken şirketiniz faydalanabilir veya dernek tarafından zarar görebilir. Örneğin, kanıtlanmış bir sicile ve olumlu bir kamu imajına sahip uzun süredir devam eden yerel işletmelerle bir araya gelmek çoğu durumda akıllı bir harekettir. En iyi kar marjını teklif eden ya da pazarlama maliyetinin büyük kısmını ödemek isteyen herkes ile bir araya gelmek paradan tasarruf sağlayabilir, ancak bu aynı zamanda olumsuz bir sonuçla da sonuçlanabilir.

Siyaset
Yerel politika bir ekonomiyi ve pazarlamanızı bir andan diğerine büyük ölçüde etkileyebilir. Kararsız hükümetler, seçimler ve endüstrilerin millileştirilmesi, denizaşırı işinizi ve onu tanıtmak için ürettiğiniz pazarlamayı etkileyebilir. Pazarlama mesajınız daha büyük ulusal duygulara veya hükümetin iktidara getirdiği fikre aykırıysa, çatışma müşteri olumsuzluğuna ve piyasa kayıplarına neden olabilir. Aynı zamanda, karışıklık yaşayan bölgelerde kurulan pazarlama kampanyaları çoğu zaman boşa harcanmakta ve nüfusun odağı daha önemli konulara dönüştüğü için sıfır getiri ile sonuçlanmaktadır.


Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner