Denizli, Konya, Gaziantep'ten Sonra Anadolu'da Ekonomi Buluşmaları Toplantısının Ev Sahibi MERSİN !
08 Mart 2018

Denizli, Konya ve Gaziantep'ten sonra dördüncü ayağı Mersin'de gerçekleşen "Anadolu'da Ekonomi Buluşmaları"nda Türkiye ve Mersin ekonomisinin geleceği masaya yatırıldı.

Anadolubank tarafından düzenlenen, medya sponsorluğunu BloombergHT'nin yaptığı etkinliğe katılan Anadolubank Genel Müdür Vekili Namık Ülke, Mersin'in yıllık 1,5 milyar dolarlık ihracatı ve 1,2 milyar dolarlık ithalatıyla Türkiye'nin cari açığına ciddi katkı sağladığını söyledi.

BloombergHT'den Burak Karagöz'ün sorularını yanıtlayan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir de 57 bini esnaf 77 bin firmaya ev sahipliği yapan Mersin'in ithalat ve ihracat açısından bir problemi olmadığını, yatırımlar ve verilen teşvikler tarafında sorun yaşandığını söyledi.

Kur tarafındaki hareketliliğin kendilerini de etkilediğini söyleyen Özdemir, " Türkiye'nin yaptığı ihracat ithalata yetmediği için Türkiye'nin her zaman yabancı dövize ihtiyacı var. Bu gerçeği bilerek hareket etmek lazım" dedi ve TCMB'nin doları dizginleyecek şekilde davranması gerektiğini vurguladı.

Özdemir, 2018 beklentileriyle ilgili olarak "Yüzdüğümüz suyu görmemiz lazım. Görmezsek, derinliğini bilmezsek, tehlikeler artıyor. Bilinmeyen noktaları bilinen hâle getirecek bir ortam lazım" diye konuştu.

"KURDAKİ RİSKİMİZİ SATAMIYORUZ"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ise kötü bir sezonun ardından büyüme rakamlarının sahada net olarak görülemediğinin altını çizerek, yatırımlar ve enerji tüketiminde aşağılarda kalındığını ifade etti.

Ancak toparlanmanın hızlı başladığını belirten Aşut, kurla ilgili endişelerinden bahsetti:

"Kurdaki riskimizi satamıyoruz. Çünkü bu işi bilmiyoruz. Sanayiciyi kötü etkiliyor. Yarı mamülü ve hammaddeyi ithal ediyoruz. Hâl böyle olunca biz para kazandığımızı sağlıyoruz ama para kazandığımız yok. Yatırımları ancak sübvanse edebiliyoruz. İleriki dönemde kur riskini paylaşabilir pozisyona gelmeliyiz. "

Faiz konusunda baskıcı politikanın dövizi hareketlendirdiğini söyleyen Aşut, "Biraz enflasyona razı olacağız. Enflasyonsuz büyüme sürecini yaşayamayız. Kontrollü enflasyonla bu işi aşabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.


Haber Kaynağı: BloombergHT http://www.businessht.com.tr/piyasalar/haber/1753620-mersin-de-ihracat-iyi-yatirimlar-eksik

Video Kaynağı: BloombergHT 13.12.2017 Ana Haber videosu

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner