DİJİTAL GÖRSEL OPTİMİZASYONU REHBERİ
16 Mayıs 2018
/
Ecem BOZKURT

Web sitenize dijital görsel optimizasyonu yaparak, web sitenize arama motorlarında daha fazla yer bulabileceksiniz.

Başarılı bir dijital görsel optimizasyonu için KOBİ’lerin yapması gereken bazı ipuçlarını sizler için derledik.

1) Kullandığınız görsel ile sayfanın içeriği uyumlu olsun. Örneğin, temizlik ürünleri üreten bir KOBİ’yseniz hakkımızda sayfanızda kullandığınız görsellerde mutlaka ürünleriniz ve temizlik kavramı ile ilgili görseller bulunsun. Web sitenizin iletişim sayfasında, elinde telefon ile temizlik yapan bir kadın görseli kullanmanız Google ve diğer arama motorlarının sizleri daha çok sevmesine sebep olacaktır.

2) Kullandığınız fotoğraflara mutlaka alt metin ekleyin, fakat kullandığınız alt metin karmaşık veya uzun olmasın. Kullandığınız görseli sade bir şekilde tanımladığınız bir metni kullandığınızdan emin olun.

3) Sayfa yüklenme hızlarının düşmemesi için, resim boyutlarını mutlaka küçültmeyi ihmal etmeyin. Resim boyutlarını küçültürken, resim kalitesinin kurumsal olmayan bir niteliğe dönüşmesine izin vermeyin.

4) Web sitenizdeki görseller için ayrıca oluşturacağınız, görseller için özel hazırlanmış site haritası sayesinde Google başta olmak üzere tüm arama motorlarının görsellerinizi indekslemesine ve arama sonuçlarında çıkartmasına katkı sağlayın.

5) Görsellerinizi stok fotoğraflardan seçmeyin. Stok fotoğrafları kullanmanız halinde, Google ve diğer arama motorları kullandığınız görselden binlerce eşi bulunduğu için web sitenizi ilk sayfa görsel sonuçlarına çıkartmayacaktır. Stok fotoğraflar yerine, maliyetine katlanarak kendi orijinal görsellerinizi oluşturun ve bu sayede Google görsel aramalarında da ön plana çıkın.

6) Fotoğraflarınızı belirli bir tema etrafında şekillendirin. Renk kullanımı, mekan tercihi gibi küçük detaylar sitenizde dijital görsel optimizasyonu açısından güzel bir etki bırakacaktır.

7) Visual.ly, Canva gibi web tabanlı uygulamaları kullanarak görsellerinize ilgi çekici ögeler ekleyin.

8) Telif haklarını ödemediğiniz görsellerden kesinlikle uzak durun zira görsel sağlayıcılar tarafından tespit edilmeniz durumunda çok ağır para cezalarıyla karşı karşıya gelirsiniz.

9) Görsellerinize alt metin haricinde mutlaka başlık eklemeyi ihmal etmeyin. Metinde kullandığınız başlık ile görselde kullandığınız mutlaka uyumlu olsun.

10) Görsel ölçülerinizde aşırı dik ve aşırı yatay tercihlerden kaçının.

11) Web sitenizde her içerik için mutlaka orijinal ve diğer kurallara uyumlu bir görsel kullanın fakat web sitenizi asla fotoğraf çöplüğüne dönüştürmeyin. Bu durum, hem web sitenizin açılış hızını olumsuz etkiler hem de görsellerinizin yeterince yükselememesine sebep olur.