Dijital Pazarlamanın Röntgenini Çekmek
19 Temmuz 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Dijital pazarlama (dijital veya etkileşimli pazarlama) , bir markayı tanıtmak için tüm olası dijital kanal türlerinin kullanılmasıdır.

Günümüzde bunlar şunlardır:

• televizyon,
• radyo,
• internet,
• sosyal medya ve diğer kanallar.

Dijital pazarlama İnternet pazarlaması ile anlam olarak iç içe geçmiş, ancak çevrimdışı bir ortamda bile hedef kitlenize ulaşmanıza olanak tanıyan bir dizi teknik geliştirmiştir (telefonlarda, sms / mms'de, sokaklarda reklam görüntüleme vb.).

Burada dijitalin İnternet pazarlamasının gelişmesinin bir evrimi olduğunu söylemek isterdim, ama gerçek böyle değil. En azından, mobil pazarlamayı etkili bir şekilde kullanmayı öğrenene kadar bu böyle kalmak zorunda.

Aslında, dijital pazarlama bir ürünü tanıtmak için farklı pazarlama türlerini kullanan karmaşık bir disiplindir (dijital teknolojilere dayalı). Günümüzde dijital pazarlama, temel görevi izleyicinin dikkatini “yakalamak” ve sanal dünyaya sürüklemektir. En belirgin örnek poster ve dergilerdeki QR kodlarıdır.

En popüler dijital kanallar:

Bilgi edinmek için hangi medya kanallarını güvenle dijital olarak arayabiliriz?

LAN: Şirketlerin iç bilgisayar ağları (extranet) veya kentsel alanlar aslında kendi kendine yeterli bilgi sistemleridir. Kullanıcıların sohbet edebilecekleri, oynayabilecekleri, gerekli bilgileri paylaşabilirler. Şu anda, yerel ağlar yavaş yavaş İnternet ile bütünleşmektedir.

Mobil Cihazlar: Geçmişte, markalar SMS mesajlarıyla mesaj ilettiler, şimdi markalı uygulamaların kurulumu veya telefona WOW çağrılarının organizasyonu oldukça popüler.

Televizyon: her yıl giderek daha fazla sayıda analog televizyonu geçersiz kılıyor ve giderek İnternet uygulamalarıyla bütünleşiyor. Şimdiden, TV'nizi Facebook sayfanıza gitmek, vimeo'da bir video izlemek veya en son haberleri bulmak için kullanabilirsiniz.

Etkileşimli ekranlar: Mağazada, sokakta, metro arabalarında bile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu, standart dış mekan reklamcılığını aşamalı olarak değiştiren bir tür dijital medyadır, çünkü tüketici ile daha yakından etkileşimde bulunmanıza ve onu bir mesajla ya da POS terminalleri gibi alışverişe yardımcı olmanıza olanak tanır.

Dokunmatik ekranlar: Tabletler ve diğer cihazlar için özel uygulamalar, kullanıcının yeni bilgiler edinmesine, oynamasına, film izlemesine, çevrimiçi olmasına ve daha pek çok şeye olanak sağlar. Çoğu insan için, tablet vb. cihazlar bilginin günün her saati tüketildiği ve yaşamın bir parçası olan cihazlar olmuştur.

Dijital ajanslar neler sağlar?

• Reklamlarınız için platformlar sunan geleneksel medya ajanslarının aksine. Dijital ajanslar , dijital alanda çalışmanın özelliklerini yargılayabilecekleri aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır:
• Standart hizmetler (web sitesi geliştirme, medya ve içeriksel tanıtım, tasarım, web sitesi üretimi);
• Dijital ortamda şirketin gelişimi için kapsamlı bir stratejinin geliştirilmesi (uzmanlık ve tanıtım);
• Çevrimiçi topluluklarla çalışın (sosyal ağlardaki gruplar ve sayfalar, bloglar, forumlar, özel siteler);
• Çevrimiçi / çevrimdışı tanıtım kombinasyonlarında etkinlik organizasyonu, yarışmalar (strateji, yaratıcılık, performans, performans analizi);
• Çevrimiçiden çevrimdışı alana ve geriye (tüketici, hisse senedi, faaliyet vb.) Tüketici transferi;
• QR kodlarının, konum belirleme servislerinin, RFD'nin, Wow çağrılarının, artırılmış gerçekliğin, vb. Deneysel olarak pazarlanması.

Dijital pazarlamaya neler dahildir?

Dijital pazarlama araçlarının ve kanallarının her biri makaleye ayrılabilir. Bu nedenle, onları detaylı olarak analiz etmeyeceğiz, en yaygın olanları sıralayacağız:

• dijital TV ve çevrimiçi radyo;
• uygulamalarda reklam, anlık mesajlaşma programları, çevrimiçi oyunlar;
• SMS ve MMS dağıtımı;
• etkileşimli ve dış mekan LED ekranlarda reklamlar, self servis terminaller;
• SEO ve SEM - online pazar araştırması;
• içeriğe dayalı reklamcılık, afişler ve teaser reklamlar;
• SMM - sosyal medya pazarlaması;
• e-posta pazarlaması;
• webmasterın her ziyaretçiyi veya alıcıyı cezbetmek için ödeme aldığı bağlı kuruluş pazarlaması.

Birkaç şirket bir defada hepsini karşılayabilir, ancak bu genellikle gerekli değildir. Seçim iş hedeflerine ve / veya projeyi yönlendiren kurumun yaklaşımına bağlıdır. Dijital bakış açısı ve farklı kanalların etkinliği farklı olabilir

Neden dijital pazarlama?

Dijital pazarlamada, bir raporlama ve analiz motoru, bir kampanyanın bir kuruluşun veya markanın gerçek zamanlı olarak bir kampanyanın nasıl çalıştığını, örneğin nelerin görüntülendiğini ne sıklıkta ne kadar süreyle, yanıt oranları ve alımlar yaptı.

Dijital pazarlamayı dijital çağda kullanmak, markaların yalnızca ürünlerini ve hizmetlerini satmalarına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda 24x7 hizmetleriyle çevrimiçi müşteri desteği sunar, böylece müşteri destek ve takdir hissedebilir.

Dijital pazarlama etkileşiminde sosyal ağların kullanılması, markaların müşterilerinden hem olumlu hem de olumsuz geri bildirim almalarını ve aynı zamanda hangi medya platformlarının onlar için iyi sonuç verdiğini belirlemelerini sağlar.

Dijital pazarlama, markalar ve işletmeler için artan faydalar sağlar. Şu anda, tüketiciler sıklıkla sosyal ağlarda, bloglarda ve web sitelerinde, ürün veya marka konusundaki deneyimleri hakkında yorum bırakmaktadır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geleneksel kanallara harcanan milyarlarca dolarlık pazarlama dijital pazarlama kampanyalarına yönelmeye başladı ve internet ilerledikçe bu artmaya devam edecek.