Dış Pazarlarda Marka Stratejinizi Nasıl Geliştirirsiniz?
04 Temmuz 2019

Bir marka stratejisini geliştirmek, pazarlama planı sürecindeki en zor adımlardan biri olabilir. Bu, çoğu işletmede en büyük zorluğa neden olan unsurdur, ancak şirket kimliğini oluşturmada hayati bir adımdır.

Kişisel marka kimliği defalarca işinizin ömrü boyunca sıklığı ve tutarlılık ile çeşitli şekillerde, bildirilecektir.

Marka stratejiniz, işletmenizin üç temel bileşenini tanımlar; bu, pazarlama stratejinizi ve taktiklerini geliştirmek için bir plan olarak kullanılabilir.

Marka stratejisinin üç çekirdek bileşeni şunları içerir:

Amaç: İşletmenizin işlevsel ve kasıtlı bir amacı olmalıdır.
Tutarlılık: Tutarlılık olmadan, bir işletme hayatta kalmak için mücadele eder.
Duygusal Etki: Duygu, müşterilerin sizinle bağlantı kurmasına yardımcı olan şeydir. Bir marka stratejisi bu duyguyu geliştirmenize yardımcı olur.

Markanızın stratejisini geliştirmeye başlamak için bu dört pazarlama bileşenini anlamanız gerekir:

• Birincil Hedef Müşteri ve / veya Müşteri
• Rekabet
• Ürün ve Hizmet Karması
• Benzersiz satış önermesi

Pazarlama planınızın bu bileşenlerini tanımlarsanız, marka stratejinizi oluşturmak için bir temeliniz oluşmuş olur. Etkili bir markalaşma süreci sizi rakipten ayıran benzersiz bir kimlik yaratır. Bu yüzden genellikle rekabetçi bir stratejinin kalbi sayılır.

İşte marka stratejinizi oluşturmanın adımları!

Markalaşma Neden Önemli?
Müşteriler için verilen savaş günden güne yoğunlaştıkça, güçlü bir marka olmak paha biçilmez hale gelmektedir. Markanızı araştırmak, tanımlamak ve inşa etmek için zaman harcamak önemlidir. Zira, tüketicileriniz markanızın reklamını yapan birer sözlü reklam aracı gibidir. Başkalarına nasıl anlatılmak istediğinizi iyi belirleyerek, müşterinize kendinizi öyle yansıtmalısınız.

Markanızı Nasıl Tanımlayabilirsiniz?
Markanızın kimliğini tanımlayarak, diğer tüm bileşenlerin üzerine kurulduğu temeli yaratırsınız. Markanız tanımı, bütün pazarlama materyallerinize etki edecektir. 

Markanızın Hedefini Belirleme
Etkili marka yönetiminde kritik olan, marka izleyicisinin ve markanın gerçekleştirmesi gereken hedeflerin açık tanımıdır. Markanızın hedeflerini belirlemenize yardımcı olmak için kendinize iki önemli soru sorun. Markanızın şirketiniz için ne yapmasını istiyorsunuz? Ve başkalarının ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında ne bilmelerini ve söylemelerini istiyorsunuz?

Hedef Kitlenize Odaklanma
Markanızın gücü odaklanma yeteneğine bağlıdır. Bu nedenle hedef pazarınızı tanımlamak markanızın etkinliğini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Anahtar kural, hedef pazarın kim olduğunu bilmektir. Hedef kitlenize kendinize sorarak sıfırlayın:
• Kaç yaşındalar?
• Gelir aralığı nedir?
• Meslekleri neler?
• Başka hangi çıkarları var?
• Marka Engellerinizi Keşfetmek ve üstesinden gelmek.

Bir ürün veya hizmet için marka stratejinizi oluştururken, temasa geçebileceğiniz engelleri tespit etmek için dikkatli bir analiz yapmanız önemlidir. Bu engeller ayrıca pazar koşulları olarak da bilinir ve ürün veya hizmetinizin başarılı olmasını engelleyebilir.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner