Dış Ticaret Yapan Firmalar İçin Pazarlama Rehberi I
09 Nisan 2019

Küresel Reklamcılıkta ve Uluslararası Reklamcılıkta Fark Nedir?
Küresel reklamcılık ve uluslararası reklamcılık, küresel olarak iş yapan şirketler tarafından kullanılan iki ayrı coğrafi reklam stratejisidir. Küresel reklamcılık, tüm ülkelerde aynı genel mesajın uygulandığı bir yaklaşımdır. Uluslararası reklamcılık, reklam mesajlarınızı her ülkeye uyarladığınız bir stratejidir.
 
Küresel Reklamcılığın Artıları
Küresel bir yaklaşımın birincil faydası, daha küçük küresel şirketler için özellikle önemli olan maliyet tasarrufudur. Reklam konseptlerinizi farklı bölgeler ve kültürler için yeniden tasarlamak ve geliştirmek zorunda olmadığınız için tasarruf edersiniz. Tutarlılık, küresel reklamların bir başka artısıdır. Aynı mesajınızı her ülkede aynı şekilde ileterek, ana markanızı ve ürün mesajlarınızı güçlendirirsiniz. Bu, dünyanın farklı bölgelerindeki insanların markanızı anlamaları için ortak bir mesaj içerdiğinden, ağızdan ağıza yayılmanıza da yardımcı olur.

Küresel Reklamcılığın Eksileri
Küresel reklamcılık, farklı ülkelerdeki farklı ürün kullanımlarını ayırt etme yeteneğinizi sınırlar. Ayrıca, marka iletileriniz kitleleri etkilemezse veya sadece belirli bir kitleyle birlikte çalışırsa, bu işletmeniz için iyi olmaz. Örneğin bir zincir firma düşük maliyetli iş modelini, işçilerin zaten sendikaların bir parçası olduğu Almanya ve Avrupa'nın diğer bölgelerine götürmek için çabaladı ve zincirin düşük maliyetli süreçleri ve ürünleri için iştah kadar büyük olmadığını gördü ve bu onlara negatif olarak yansıdır. Sosyal kabul de, küresel reklamcılığın hesaba katmadığı negatif yönleriyle çeşitlilik gösterir.

Uluslararası Reklamcılığın Artıları
Mesajınızı gerektiği gibi farklılaştırma yeteneği, uluslararası reklamcılığın temel gücüdür. Reklamlarınızı her ülkedeki piyasayı doğrudan etkileyecek şekilde uyarlayabilirsiniz. Bu, ürünleriniz veya hizmetlerinizin dünya genelinde farklı anlamlara sahip olması durumunda iyi çalışır. Örneğin Amerikan hamburger dükkânları, kültürel yemek kısıtlamaları nedeniyle bazı Orta Doğu ülkelerinde menülerini ve reklamlarının odağını değiştirmek zorunda kaldı. Reklam mesajlarında cinsellik kullanımı genellikle Amerikan kültüründe kabul edilir ve Avrupa'nın diğer bölgeleri de bu konuya bize göre daha da açıktır, ancak dünyanın diğer bölgeleri bunu kabul etmedi.

Uluslararası Reklamcılığın Eksileri
Maliyet, reklam mesajlarınızı tek tek pazarlar için yinelemenin en büyük sakıncasını oluşturur. En iyi tasarım ve uygulama için tipik olarak kültürü, pazar ihtiyaçlarını ve ürün kullanımını anlayan yerel reklam uzmanlarıyla çalışmak zorundasınız. Yeni radyo ve TV reklamları için üretim maliyetleri ve her pazardaki basılı reklamlar oldukça pahalı olabilir. Tutarsızlık potansiyeli de bir dezavantajdır.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner