Dış Ticarette Başarılı bir satıcı nasıl olunur - 8 tavsiye
14 Mayıs 2019


Dünyadaki en başarılı satıcılar kendilerini satıcı olarak görmezler. Bunun yerine, kendilerini bir şirketin ve bir ürünün gelişimi için kilit görevleri çözebilecek endüstri uzmanları olarak sunarlar. Basitçe söylemek gerekirse, eğer satıyorsanız, sattığınız üründe bir uzman olmanız gerekir. Bundan ve satıcının umutları ve başarısından. Profesyoneller, sattıklarınızda uzman olmanıza, güven kazanmanıza ve doğru satış hedefleri belirlemenize yardımcı olacak 8 basit ancak etkili ipucu sunar.

1. Bir satıcı gibi düşünmeyin!

Potansiyel bir müşteri için uzman olmak istiyorsanız, satıcı gibi düşünmeyi bırakmanız ve sadece tek bir ürün satmayı bırakmanız gerekir. Satıcı, genel olarak herhangi bir ürün veya hizmeti satabilecek bir kişidir. Bunun yerine, şu anda ne ile çalıştığınıza odaklanın ve durun. Ürününüzü, alıcınızı ve belirli bir ürünün satış sistemini inceleyin.

2. Bir doktor gibi düşünün!

 Bir satıcı gibi düşünmek yerine, doktorun nasıl düşündüğü hakkındaki düşüncelerinizi değiştirmeyi deneyin. Sonuç olarak, böyle davranan hiçbir doktor bulunmuyor: “Size anlatmak istediğim bu inanılmaz yeni prosedürümüz var. Her şeyi değiştirecek! ” İyi doktorlar tanı koymadan önce sorununuzun sebebini görmek için sorular sorarlar. Müşteriye tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi vermek ve düzenli bir müşteri haline getirmek için bu yaklaşımı kullanın.

3. Hedef üzerinde çalışın.

Çoğu satıcı heveslidir ve olmasalar bile, potansiyel bir alıcı ile aktif ve kalıcı olmanın gerekli olduğuna ikna olmuşlardır. Yeni başlayanlara bu tür davranışların ve satış tarzının büyük satışların anahtarı olduğu söylenir, ancak bu doğru değildir. Bir şey satmanız gerekiyorsa, diğer işlerin yapılma şeklini kendinden emin ve amaçlı bir şekilde yapın. Satıcılar için coşku, samimiyetsizlik tezahürü olarak algılanır. Bir ürünü aktif olarak satmaya çalışmak yerine, dürüst ve samimi olun, potansiyel alıcıların temel sorunlarını anlamaya ve çözmeye çalışın. Bunu yaptığınızda, kullanıcılar sizi güvenebilecekleri bir uzman olarak görecekler.

4. Görürseniz sorunları çözün!

Bir uzman olarak, bir ürün veya müşterilerinizin bilmek istediği tüm alan hakkında değerli bilgilere sahipsiniz (veya sahip olmalısınız). Belirli yönlere odaklanın, algıyı değiştirin, kullanıcıya başlamadan önce önemli bilgileri söyleyin. Çalışmanızın alanında, ürününüzün veya hizmetinizin çözebileceği belirli bir sorun veya durum vardır. Sektörünüzde gördüğünüz sorunların birkaç örneğini deneyin. Örneğin, şirketiniz temizlik hizmeti vermektedir. Tüm şehirde bir sorun var - çevre dostu yollarla temizlik yapmaya hazır birkaç şirket var. Bunun yerine potansiyel olarak tehlikeli ürünler kullanılır. Şirketiniz, alerjiye neden olmayan ve çocuklar için güvenli olan ürünlerle temizlik hizmeti vermeye hazırdır. Müşteriye bundan bahsedin, böylece yalnızca şirketinizin avantajlarını değil, aynı zamanda kürenin genel sorununu da görebilir.  

5. Başkalarının problemlerini sor!

Görebildiğiniz birkaç ortak sorunu paylaştığınızda, sadece şunu ekleyin: “Yukarıdakilerin herhangi biri sizinle ilgilidir.” Basit bir soru ve bunun gibi insanlar bir şey sattığınızda daha iyi işler - potansiyel müşterileri çekmenin yanı sıra Onları size açmaya teşvik edersiniz. Birini sizinle paylaştığı bir sorunu formüle etmeye zorlayabilirseniz ve bunun için bir çözümünüz varsa, satıcı derhal saygılı davranır ve kendi alanında bir otorite haline gelir. Sonuç olarak, kişi hizmetlerinizi kullanacak ve doğru bir şekilde yeniden başvuruda bulunacaktır.

6. Ne zaman gideceğinizi bilin.

“Yukarıdakilerin herhangi birinin sizinle bir ilgisi var mı?” Diye sorarsanız ne yapacaksınız? Ve kişi “Hayır” cevabını veriyor. Çözebileceğin bir sorunu yoksa o zaman bu tam olarak senin müşterin değil. Böyle bir durum ortaya çıktığında geri çekilmek için hazırlıklı olmalısınız. Git ve geriye bakma, sadece gerçekten potansiyel bir müşteri olanlara zaman geçirmek için. Bu nedenle, bir kişi ihtiyaç duymadığı bir ürünü tanıtmaya çalışmadığınızı fark ettiğinde daha fazla saygı görür ve güvenilirsiniz.

7.% 15 kuralını hatırlayın.

Satıcılar asla diyaloğun % 15'inden fazlasını konuşmamalıdır. Sohbetçi veya basit bir sohbet, potansiyel bir müşteriyle diyaloğu kontrol etmenize izin vermez. Sorularınızı yazın ve müşteri yanıtlarını dinleyin. Beden dili ve küçük ipuçları kullanın (“Gerçekten mi?”) Müşterinin konuşmasını sağlayan mükemmel araçlardır. Bu kurala uyduğunuzda potansiyel alıcılar sizi düşünceli bir dinleyici ve uzman olarak görecektir.

8. Satmayın!

Adalet konusunda, faturaları ödemek için bir işlemi gerçekten tamamlamanız gereken zamanlar olabilir, ancak kullanıcılar bundan yararlanamayacaklardır. Başarılı ve kendinden emin bir kişi olarak algılandığında, alıcılar satın alma yapmak ve paralarını işletmenize yatırmak zorunda olmadıklarını varsayarlar. Bunun yerine, onlarla iletişim kurarsınız, teklifinizin gerçekten onlara yardımcı olacağını düşünürsünüz. Rahatlama ve güven, potansiyel alıcılar için caziptir. Kaygısız davranışlarınız yalnızca kendi alanınızda deneyimli bir uzman olduğunuzu onaylayacaktır. Alanında uzman ve pazarın lideri oldunuz. Şimdi satış zamanı.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner