E-Ticarette Elektronik Ürün Trendleri
28 Haziran 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektronik alanında ve B2C pazarında en çok satış yapılan ürünlerin başında; cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gelmektedir.
 
Cep Telefonları
 
Hayatımızın iletişim odağı haline gelmiş ürün olan cep telefonları, şimdi hemen hemen her bireyin vazgeçilmezi olmuştur. İçerdiği çeşitli elektronik mikroskobik parçalar sebebiyle elektronik ürün olarak teknoloji mağazalarında satışı yapılan cep telefonları, özellikleri, ekran çözünürlüğü, batarya kapasitesi, kamera kalitesi vb. nitelikleriyle doğru orantılı olarak fiyatlarında artış görüldüğü gözlemlenmektedir.
 
Bilgisayarlar
 
İnternet ortamının en çok kullanıldığı ve cep telefonlarına nazaran daha geniş kapsamlı olarak kabul edilen bilgisayarlar ise, cep telefonları kadar olmasa da çoğu bireyin evinde, iş yerinde rastlanılabilecek bir ürün konumundadır. Bu ürünlerin "elektronik" adı altında satılmasının en önemli sebebi, cihazların bilgisayar oyunları gibi sanal dünyayı, sosyal medyayı ve e-posta yoluyla ile iletişimin sağlandığı en rağbet gören ürünler arasında yer almasıdır. Yine cep telefonları gibi çeşitli teknoloji mağazalarında satışına rastlanılabilecek bu ürünler, RAM, İşlemci Türü, İşlemci hızı, Ekran Kartı, Dâhili hafıza vb. özelliklerine göre fiyatlarında artış olduğu görülmektedir.
 
Televizyonlar
 
Elektronik olarak satılan ürünlerin arasında bahsedilmesi gereken bir diğer ürün ise televizyonlardır. Günümüz bireylerinin gündem, magazin, haber, film, dizi gibi en çok izlenen programlarını takip etmek için kullandığı elektronik cihazların başında televizyon gelmektedir. "Elektronik ürün" adı altında satılmasının sebeplerinin başında, gerçek ve sanal hayatın bireylere, insanların oturduğu yerden aktarılması ve uzaktan kumanda aracılığıyla bu gerçek ve sanal hayatın insanlara ulaştırılması gelmektedir. Televizyonların elektronik ürün olarak satış fiyatı; büyüklüğü, inceliği, görüntü kalitesi gibi sebeplere bağlı olarak değişmektedir.
 
Özellikle teknoloji çağının gelişmesiyle hayatımızda yer edinmiş ürünlerin başında gelen bu elektronik ürünler, her şeyden önce teknik içeriği itibariyle elektik enerjisine bağlı parça ve parçacıklardan oluştuğu için, günümüzde "elektronik" olarak satılmaktadır. Yukarıda alt başlıklar ile anlatılanlarla sınırlı olmayan ve daha birçok çeşidi bulunan elektronik ürünler, teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle birlikte ileri ki yıllarda daha çok rağbet görecek ve hayatımızın her alanında bizimle, iş-çalışma hayatımızda ve eğitim hayatımızda iç içe olmaya devam edecektir.