Ekonomik Atmosferin KOBİlere Etkisi
27 Haziran 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Ekonomilerdeki dalgalanmalar her sektörü kendi içinde geriye götürecektir. Belirsizlik veya negatif belirlilik sektörün kendi içindeki istikrarını düşürecek, sektörel kararlılığın önüne geçecektir. Gelecek hakkında öngörüde bulunmakta zorlanan firmalar, gelecek dönemdeki üretim miktarlarını, stoklarını ayarlamakta güçlük çekecektir.
 
Bu da analizlerin sonuç vermemesine neden olacaktır. Rakiplerin de düzensiz kararları, firmanın kendisine rol model olarak alacağı rakiplerini ortadan kaldıracak tüm firmalar kendini koruma politikası içinde olacaktır.
 
Ekonomik Durum Sektörün Hangi Kararlarını Etkiler
 
Öncelik olarak, nakit yönetiminde güçlük olacağını söyleyebiliriz. Bir sonraki dönemdeki sektör sermayesini ve dönebilecek nakit akışının belirsizliği sektörün önündeki ilk ciddi engel olacaktır. Sektörün gelişmeye kapanmasına, teknolojisini ve sermayesini büyütmesine engel olmaya başlayacaktır. Kur farkları ödemelerde sıkıntıya yol açacaktır.
 
Dönem başında dolar üzerinden 7 TL ye borçla alınan mal; dönem sonunda, doların 5 TL seviyelerine düşmesiyle zarara sebep olacaktır. Kurdaki bu düzensizlik sektör içindeki firmaların yıllık bütçelerini belirlerken risk almalarına yol açacaktır. Bu riskler de sektörün kararlığını başta da belirttiğimiz gibi sarsacaktır.
 
Örneğin önceki dönemlerde büyümeye giden inşaat sektörü, son dönemdeki dalgalanma ile risk alamayacak duruma gelecektir. Elindeki konutları bitiremeyen üreticinin ilk hedefi onların tüketilmesini sağlamak olacaktır. Bu da gelecek yıl bu sektörün reklam masraflarına daha çok para ayıracağına işarettir. Bu da maliyete işarettir. Tüm bunlar da bu sektörün geçen yıl ki kadar hareketli geçmeyeceğini bize gösterir.
 
Peki, Sektör Ekonomik Durumda Nasıl Bir Tepki Almalıdır!
 
Sektör bu durumlarda olabildiğince esnek olmalıdır. Büyümeye giden bir sektör içindeki firmalar yıllık büyümelerini ve önündeki dönemde enflasyon oranlarının ve diğer şartların da etkisini göz önüne alarak; kendi içinde esnek yapıya sahip olabileceği bir hazırlık süreci geçirmelidir. Ani değişimlere hazır olmalı, büyümesini göz ardı etmeden emin adımlarla ilerlemelidir.
 
Bazen akıllı küçültmelere giderek, ya da büyümelerle; dengeyi kurmalı her firma kendine sektörü içinde bir yer belirlemelidir. Ani değişimleri risk almadan yapmamalı; riskler alarak yerini sağlamlaştırmalı ve rakiplerine gözdağı vermelidir. Bu durum rakiplerinin de sektöre kattıklarının miktarını artıracak; bu esneklikten tüm piyasa kazanacaktır.
 
Ekonomi; hiçbir zaman sektörlere direkt etki etmeyecektir. Hiç bir ekonomi kendini belli etmeden geri veya ileriye yaslanmaz. Sektör ekonomik işaretlerden haberdar olmalı ve iyi ARGE yapmalıdır. ARGE faaliyetlerine her dönem de bütçesinin büyük bir kısmını ayırmalıdır. Ancak bu şekilde esnek davranmayı öğrenebilecektir.