ENDÜSTRİ 5.0-İnsan Dokunuşunun Geri Dönüşü
02 Temmuz 2018

Akıllı fabrikalar yaratmak ve nesnelerin interneti kavramı aracılığıyla nesneler arasında haberleşmeyi sağlayarak verimliliği maksimize etmek küresel bazda bir eğilim olsa da, üretimde insani dokunuşu geri getirmeyi amaçlayan yeni bir eğilim ufukta belirmeye başlıyor. Bu yeni eğilim “Endüstri 5.0” veya bir başka adıyla işbirlikçi endüstriler olarak adlandırılıyor.
İnsanların yaratıcılığının yeniden istihdam edilmesi, piyasadaki gelişmeler ve satın aldıkları ürünler ışığında ( örneğin, otomotiv sektöründe görüldüğü gibi) yüksek derecede kişisel özelleştirmeyi talep eden müşteri talepleri nedeniyle gereklidir. Ayrıca, ''Accenture Consulting'' tarafından yapılan bir araştırmaya göre, üreticilerin % 85'i üretim süreçlerinde 2020 yılına kadar “bağlı işgücünü” öngörüyor.
Zira robotlar yalnızca standart üretim süreçlerinde yüksek üretim hacminde standart ürünler üretirlerken mükemmel iş çıkartırlar. Her bir endüstriyel ürün için her bir son kullanıcıya yönelik “özel bir şey” vaat eden bu yeni bakış açısı, insanların robotların rehberliğini yapmaları gerektiğini savunan bir meydan okumadır. Özü itibariyle, endüstri 5.0 dediğimiz kavram insan dokunuşunu üretim süreçlerine geri getirme ihtiyacının bir sonucu olarak doğdu.

HEPSİNİ ÜRETMEK İÇİN BİR ARAÇ

Kendi başına, geleneksel endüstriyel robotlarla yapılan otomatik bir üretim, uzun süren ve yorucu programlama çabalarından sonra, sadece söyleneni yapar. Bununla birlikte, işbirlikçi robotlar insan çalışanlarla senkronize olarak çalışır. Bu iki kuvvet birbirini tamamlar ve birlikte gelişir, çünkü yalnızca insan herhangi bir ürüne “özel bir şey” ekleyebilir. Bu sayede, çalışan güçlendirilir ve çok yönlü bir araç olarak yardımcı programı kullanır: Tornavida, paketleme aygıtı, paketleyici, vb. gibi.
Robotlar, insan işgücünün yerini almaktan ziyade, yorucu ve tehlikeli görevleri üstlenirler. Böylece, İnsan çalışanlar daha karmaşık projelere yoğunlaşmak için yaratıcılıklarını kullanabilirler. Iceland'ın en büyük mandıra üreticisi olan Mjolkursamsalan Akureyri'nin Direktörü Sigurdur Runar Fridjonsson, “İki UR5'imiz sayesinde üç yıllık rutin çalışmalarımızı zaten kurtardık” diyor.
Kanada, Toronto'daki Paradigm Electronics'te, bir UR10 robotu çalışan kabinleri hoparlör kabinleri ile yan yana çalışmaktadır: “ İşbirlikçi robotlar (cobotlar) , aynı çalışma alanında çalışan bir insan ve bir robot sahibi olmamızı sağlayan yeni bir teknolojidir.

SONSUZLUĞA VE DAHA İLERİYE
İster arkeolojik olarak değerli hazineleri almak için yüzeyden aşağıya dalmaya, isterse nükleer atıkları yok etmek için insanlardan arındırışmış dışlama bölgelerine gönderilecek olsun, robotlar esnek ve çok işlevli bir araçtır ve teknoloji sayesinde insanlar için işlevsel biçimde kullanılabilir. Hedeflere ulaşmak ve geçmişte gerçekleştirmenin imkânsız olduğu görevleri yerine getirmek için bilgi mevcut, kullanalım.

Kaynak:
https://blog.universal-robots.com/industry-50-return-of-the-human-touch
Yazan: ESBEN H. ØSTERGAARD
Çeviren & Derleyen: Utkan BOSTANCI