Ezine Gıda İhtisas OSBnin Altyapı İhalesi En Kısa Sürede Yapılacak
27 Şubat 2019

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB'mizin en kısa zamanda altyapı ihalesi yapılacak. Ben burada bunun sözünü size veriyorum." dedi.

Varank, Ezine'deki seçim koordinasyon merkezinin açılışının ardından Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB lansman toplantısına katıldı.

Ezine Gıda İhtisas OSB'nin bir Çanakkale projesi olmaktan öte Türkiye projesi olduğunu vurgulayan Bakan Varank, "Hatta global bir proje. Bundan iki sene önce dost ve kardeş Katar'a abluka uygulandığında Katar çok zor durumda kalmıştı. Bu abluka ile bütün yolları kapayan, lojistik imkanları kapanan Katar, en çok neye ihtiyaç duymuştu biliyor musunuz? Et, süt ve yumurtaya. Dolayısıyla günümüzde gıda çok farklı anlamlar içeren ürünlere karşılık geliyor. Gıda, aslında stratejik bir ürün. Dolayısıyla bugün burada attığımız adım sadece bir Türkiye projesi değil, global bir proje." diye konuştu.

Ezine Gıda İhtisas OSB'nin kamulaştırılması çalışmalarını tamamladıklarını ve bunun için 8,5 milyon lira harcadıklarını belirten Varank, "Burada 91 sanayi parselimiz var. Ana yollar asfaltlar hazır. Su ihtiyacı için DSİ sondaj vurdu. Bakanlık olarak Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB'mizin inşallah en kısa zamanda altyapı ihalesi yapılacak. Ben burada bunun sözünü size veriyorum. Şimdiden parsel tahsisi için başvuran firmalarımızın olduğunu biliyorum. Aslında burasının yurt dışından da oldukça iyi yatırımcılar çekeceğine ben tüm kalbimle inanıyorum. Çünkü burası her şeyi üretebileceğimiz muhteşem bir coğrafya. Çiftçimizi, sanayicimizi ve il halkını aynı anda ihya edecek bir proje. Bu projede bakanlıkça yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.
Öte yandan Bakan Varank, program öncesinde Ezine Gıda İhtisas OSB için tahsis edilen arazide incelemelerde bulundu.

Kaynak: Sanayi Bakanlığı