Gıda Endüstrisi Nedir?
12 Haziran 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Gıda, hayatın önemli bir parçasıdır bu yüzden yetiştirilme, işlenme ve aktarılma şekli gelişmeye değerdir. Gıda endüstrisi dünya genelinde gıda ürünleri ve hizmetlerinin tedarik edilmesi, tüketimi ve ikmaliyle ilgili karmaşık bir faaliyet ağını kapsamaktadır. Gıda endüstrisi çok sayıda vasıflı ve vasıfsız işçi istihdam etmektedir.

Bu endüstri büyük, sermaye yoğun ve yüksek mekanize endüstriyel süreçlere kadar uzanan üretim ile çok çeşitlilik kazanmıştır. Ekonomik ve pazarlama baskıları piyasaya yeni ve farklı ürünler sunmaya yönlendirirken diğer işlemler aynı ürünü yıllarca kullanılabilir yapmıştır.
 
 Gıda Sektörü Bileşenleri
 
 Gıda endüstrisi oldukça çeşitlidir ve önemli bileşenden oluşur. Her bir bileşen daha iyi ürünler üretmeyi sağlayarak tüm gıda zincirine ayrı bir değer katmaktadır.
 Gıda sektörünün önemli bileşenleri şu şekildedir.

• Ürün yetiştirmek, hayvancılık ve deniz ürünleri yetiştirmek için tarım faaliyetleri.
• Taze ürünlerin dondurulmuş gıdalar dâhil konserve ve paketlenmiş ürünlere dönüştürülmesi.
• Gıda teknolojisinde araştırma ve geliştirme.
• Tarımsal üretimi kolaylaştırmak için üretim gübreleri, tarım makinaları ve hibrid tohumlar.
• Kalite ve güvenliği sağlamak için gıda üretimi ve dağıtım hakkında yönetmelik.
• Gıda üretimini ve dağıtımını kolaylaştırmak için sigorta ve kredi dâhil finansal hizmetler.
• Pazarlama, ambalaj, reklam ve dağıtım.
 

Küresel Gıda Endüstrisi
 
 Küresel gıda endüstrisi çok güçlü çok uluslu şirketlerden oluşan bir kümelenme tarafından yönetiliyor. Dünyanın en hızlı fast food franchisingleri arasında olan McDonalds, Pizza Hut, KFC ve Domino Pizza birçok ülkede gıda sektöründe yer alıyor.
 
 Gıda sektörünün önemli bir parçası olan konserve endüstrisi için yılda birkaç milyon ton teneke kullanıyor ve önemli miktarda korunmuş gıda cam kavanozlara dolduruluyor.
 Dondurulmuş gıda endüstrisi, donma noktasının altındaki sıcaklıklarda tüm derin dondurucu taze yiyecekleri kullanarak bu durum sulu dokularda buz kristalleri oluşturuyor. Gıda çiğ veya kısmen pişirilmiş olarak dondurulabiliyor. Et yemekleri, balık ürünleri, sebzeler ve hazır yemekler dondurulmuş olarak tüketiciye ulaştırılıyor. 
 
 Gıda sektörünün ilk bileşeni olan tarımda yapılan gelişmeler sektörü büyük ölçüde etkiliyor. Tarım ürünlerinin fiyatlarındaki artış ve iklimsel değişmeler bazen sektörü olumsuz yönde etkiliyor ve kimi zaman dışa bağımlılığı mecbur hale getiriyor.