TRL nedir? Nasıl belirlenir?
• Teknoloji Olgunluk Seviyesi (Technology Readiness Level –TRL), geliştirilmekte olan bir teknolojinin olgunluk ve kullanılabilirlik seviyesini ölçmek amacıyla kullanılan bir endekstir. NASA araştırmacıları tarafından 1970’li yıllarda geliştirilen bu endeks daha çok karar vericiler için karşılaştırma (benchmarking), risk yönetimi ve fonlama kararı verme amacıyla kullanılır.


TEKNOLOJİ, büyük veya küçük her büyüklükteki işletme üzerinde etkilidir. Çok sayıda rapor, ticari büyümeyi sağlamak için kritik teknolojilerin benimsenmesinin önemini vurgulamıştır.


VPN, Virtual Private network yani Sanal Özel Ağ demektir. Sizi başka bir IP (Internet Protocol) adresi üzerinden internete daha güvenli ve daha gizli bir şekilde bağlamaya yarayan hizmettir.


Bilgisayarda yardımcı programları bütün kullanıcılar çoğu zaman kullanmıştır. Bugün Bilgisayarda bulunması gereken programlar nelerdir başlıca ele alacağız.


2019 Seo ve Sesli arama teknolojisi, bilgi alışverişi ve süreç şeklimizi değiştirmek için büyük bir fırsat sunar.
Dijital asistanlar yükselişi, arama sorgularının çalışma biçimini değiştirebilen büyüyen bir pazar sundu.


Web sitenizin arama motorlarında sıralamaya girmesini belirleyen seçeneklerden biri, web sitenizin hızıdır. Çok büyük etki göstermez ama web geliştiriciler dikkate alır.


VERİTABANI NEDİR?Verilerin belirli bir düzene göre depolandığı sistemlere verilen genel bir isimdir. Verilerin kolayca alınmasını, güncellenmesini, analizini ve çıktısını sağlayan dizine eklenmiş bilgilerin düzenli olarak yapılandırılmış bir havuzudur.


Küresel ticaretin geleceği otomasyon araçlarına dayanmaktadır ve uluslararası genişleme aşamasında olan herhangi bir şirketin bu teknolojiye yatırım yapması gerekmektedir. Özellikle yapay zeka, şirketler için üretkenliği artırmanın ve pazarda kendilerini ayırt etmenin yollarını belirlemek için akıllı sistemlerce kullandığından uluslararası ticareti dönüştürüyor.


Endüstri 4.0, Sağlık ve Enerji odaklı Malzeme ve Nanoteknoloji Çalışmaları kapsamında özellikle akıllı malzeme teknolojileri dikkate çekmektedir.


Yeni ve Gelişen Teknolojiler (Future and Emerging Technologies‒FET) alanı AB Ufuk2020 Programı, Bilimsel Mükemmeliyet bileşeni altında yer almaktadır.Alan, yüksek risk içeren, uzun soluklu, çok disiplinli ve çok ortaklı araştırma faaliyetlerini desteklemektedir.


2016 yılında Ticaret bakanlığınca başlatılan Müşteri Odaklı Lojistik Bilgi Sistemi Projesi (MOLBİS) kapsamında 3 temel hedef belirlenmiştir. Bunlardan, ithalat ve ihracat işlemlerinin anlık takibini ön gören ilk hedef, Gümrük Eşya Takip ve Analitik Performans Programı (GET-APP) uygulamasının yazılımı ile tamamlanmıştır.


Google Chrome alternatifleri nelerdir? Özellikle son birkaç yıldır, birçok internet kullanıcısının cevap aradığı sorulardan biri olarak dikkat çekiyor. Birçok kullanıcının internet dünyasının dev şirketi Google’ın web tarayıcısı olan Chrome alternatifleri üzerine araştırma yapmasının birkaç nedeni var.


Kullanıcıların bilgi almasına, bilgi vermesine, bilgi üretmesine ve bilgi paylaşmasına olanak sağlayan, kullanıcıların aktif bir durumda olduğu web sitesi teknolojisine Web 2.0 Teknolojisi denir.


Power Point kullanma oranı iş dünyasında hala oldukça yüksek.
İlk bakışta, programı kullanmanın zaten ne kadar rahat olduğunu düşünebilirsiniz ancak, temel PowerPoint ipuçlarını sizinle paylaşmanın iyi bir fikir olacağını düşündük.


Sosyal medya platformu olan Instagram hesabı olan KOBİ’ler büyümek ve takipçi arttırmak için çekiliş düzenlemek istiyor. Çekiliş sayesinde farklı kitlelere ulaşmak mümkün olacak.


Elektronik aletler yıllardır evlerimizin vazgeçilmezleri. Mutfakta hayatımızı kolaylaştıran katı meyve sıkacağından tutun, evimizin her daim tozlarını alan elektrikli süpürgemize kadar her şeyimiz onlara emanet.


Günümüz teknoloji ve şartlarına bakılarak yapılan işlerden maksimum verim elde etmek için çok fazla çalışma yapılmaktadır. Fabrikalarda bunun için özel birimler oluşturulup teknoloji yardımı ile verimi arttırmak amaçlanmaktadır.


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişen dünyaya ayak uydurmak için sanayide ilerlemeci adımlar atılması gerekmektedir. Günümüz teknolojileri düşünüldüğünde eski tarz sanayi adımları artık geride kalmıştır.


Mükellefler tarafından kullanılmakta olan ödeme kaydedici cihazların gelişen teknolojik koşullara uygun hale getirilmesi, bu cihazlar yoluyla gerçekleştirilen satış/ödeme işlemlerine ilişkin bilgilerin online olarak Gelir İdaresi Başkanlığıyla paylaşılması ve EFT-POS cihazları ve diğer çevre birimlerinin yazar kasaların entegre bir yapıda çalışmasını temin etmek üzere yeni nesil ödeme kaydedici cihaz projesi başlatılmıştır.
Projeye ilişkin mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde, 2013 ve 2014 yıllarında 426, 427, 435 ve 437 Sıra No.


Sosyal medya hesapları bireysel olarak kullanıldığı gibi firmalar tarafından da etkili olarak kullanılıyor. Popüler sosyal medya uygulamalarından biri de Twitter ’dır.


Üretim faaliyeti gerçekleştiren işletmelerde (atölye, fabrika, vb.), hammadde ile başlayıp mamul ile sonuçlanan prosesler sürecinin bütünüdür.


Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?
Popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram’da kullanıcılar takipçi sayısının az olmasından şikâyetçi. Dünya geneline baktığımızda birçok insan Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya uygulaması ile arkadaş ediniyor.


Şimdi, Nesnelerin İnterneti, yapay zekâ, siber-fiziksel sistemlerin yanı sıra bulut ve bilişsel hesaplamaların entegrasyonu sayesinde üretimin “akıllı” olarak adlandırıldığı bir endüstri 4.0 döneminde yaşıyoruz.


Kısa süre önce, küçük işletmelerin dijital çağda geleneksel pazarlamaya ne kadar bağlı olduklarını görmek için bazı araştırmalar yapıldı. Sonuçlar, geleneksel pazarlamanın artık birçok küçük işletme için bir öncelik olmadığını, çoğunluğunun işletmelerini tanıtmak için daha ucuz, çevrimiçi yöntemleri tercih ettiğini göstermektedir.


Her gün KOBİ’lerden “Google’da daha fazla ön plana çıkmak için odaklanmam gereken en son Google sıralama stratejisi nedir?” diye sorular soruluyor.
Bunun en basit cevabı, kullanıcılarınıza en iyi hizmeti veren web sitesini oluşturmak.


Bir mobil uygulama geliştirmeye başlamadan önce, birçok ayrıntı üzerinde çalışmanız ve birçok soruyu yanıtlamanız gerekir. Herhangi bir uygulama geliştirmenin asıl amacı satışları ve karları arttırmaktır, ancak doğru bir yaklaşıma sahip değilseniz, o zaman elde ettiğiniz tek şey para kaybetmek olacaktır.


Farklı bir işgücüne ve kapsayıcı bir işyeri kültürüne sahip olmanın faydaları, iş dünyasında yaygın bir şekilde kabul gördükçe, çeşitlilik ve kapsayıcılık liderler için bir öncelik haline gelmiştir. Deloitte tarafından yapılan araştırmalar, kuruluşların üçte ikisinden fazlasının (% 68) çeşitli adaylar işe aldığını ve işe alımda IK süreçlerindeki önyargıları azaltmak için çeşitli teknolojilere yatırım yaptığını göstermektedir.


Bugün İK topluluğunun en trend kelimeleri arasında 'Çalışan Deneyimi' var. Katılım kavramının ötesine geçen organizasyonlar, çalışanlar için yaşam döngüsünün çeşitli aşamalarında harika bir deneyim yaratmanın yollarını arıyorlar.


'Dijital dönüşüm' hâlihazırda popüler bir kelimedir. İş danışmanlığı şirketleri, müşterilerin dijital stratejilerini bulmalarına yardımcı olmakla meşgul olurken, liderlik ekipleri 'dijital’in ne yapabileceğini, onlar için ne yapabileceğini anlamakla meşguldür.


Birçok KOBİ için, sistemlerini Bilgi İletişim Teknolojisi (BİT) üzerinde çalıştırmak günlük işlemlerin önemli bir parçasıdır. Fakat bazıları hala teknolojiyi işlerine nasıl ya da nereye entegre edeceklerinden emin değiller.


Endüstri 4.0, Nesnelerin İnterneti kavramında olduğu gibi yalnızca yeni bir teknoloji olmanın ötesinde üretim ve tüketim yöntemlerinin belirlenmesinde yeni bir yaklaşımdır.


Ocak 2019'un başlarında, McKinsey danışmanlık şirketi, blok zinciri sektörünün gelişme eğilimleri hakkında bir rapor yayınladı . Çalışma, bu alandaki yatırım miktarının, gelişme düzeyiyle uyuşmadığını belirtiyor.


Blockchain, İnternet tarihinin önemli bir basamağıdır. Önem açısından, World Wide Web (WWW) ile aynı seviyededir.


İş otomasyonu gelirin artmasına ve yönetim kalitesinin iyileştirilmesine nasıl yardımcı olabilir?
 “İş otomasyonu” terimi etrafında oldukça fazla sayıda mit, basmakalıp ve önyargı gelişmiştir. Örneğin, bu otomasyon sadece muhasebe için gereklidir ve yönetim iş süreçlerini otomatikleştirmek imkansızdır.


Bulut yedeklemenin en önemli faydaları arasında ekonomiklik, ölçeklenebilirlik, saha dışı depolama, basitlik ve otomasyon yer alıyor.
İhtiyaçlarınız için anlamlı olan ve maliyeti müşterilerinize aktarmanızı gerektirmeyecek, iş gereksinimleriniz için her şeyi sunan, bulut tabanlı bir çözüm bulabileceğinizi aklınızda bulundurmanız önemlidir.
25 Ocak 2019


Arama Motoru Optimizasyonu, son on yılda zorunlu hale gelen bir pazarlama stratejisidir.
İşte SEO'nun öngördüğü 2019 trendlerinden sadece birkaçı.


KOBİ’ler için güvenli internet kullanımını anlatan yararlı bilgi dizimize e-posta güvenliğinizi arttırmanızı sağlayacak 5 yeni bilgiyle devam ediyoruz.1.
18 Ekim 2018


KOBİ’ler için güvenli internet kullanımını anlatan yararlı bilgi dizimize e-posta güvenliğinizi arttırmanızı sağlayacak 5 yeni bilgiyle devam ediyoruz. 1.
18 Ekim 2018Günümüz dünyasında sık kullanılan popüler e-posta servis sağlayıcıları farklı güvenlik önlemlerine sahiptir. Bütün bu e-posta sağlayıcıları, kullanıcılarının hesabını korumak için tam zamanlı ve çeşitli güvenlik önlemleri sağlamaktadırlar.
05 Ekim 2018


İnsan sayısının yaklaşık 7.7 milyar olduğu gezegenimizde 2 milyara yakın web sitesi olduğu yani neredeyse her dört kişi için bir web sitesinin bulunduğu düşünülürse, başarılı bir web sitesi sahibi olmak için sadece teknik kodlama (html) kriterlerini sağlamanın yeterli olmayacağı açıktır.


KOBİ’ler, dijital ekonomide boyutunda rekabet etmek için, kendi sektörlerindeki liderlerin ne beklediklerini ve taklit etmelerini sağlayacak bir arka plana sahip olmayı göze alamazlar. Bu durum çoğu zaman rakiplerinden geri kalmalarına sebebiyet verir.
01 Ağustos 2018


Kimya endüstrisi 4.0, dijitalleşmenin yayılması, kapalı çevrim ekonomisinin ilkeleri ve sürekli büyüme ile önümüzdeki on yıllarda belirlenecek olan kimyasal ve ilaç endüstrisinin geliştirilmesinde dördüncü aşamaya başlanması anlamına gelmektedir.
31 Temmuz 2018


Akıllı fabrikalar yaratmak ve nesnelerin interneti kavramı aracılığıyla nesneler arasında haberleşmeyi sağlayarak verimliliği maksimize etmek küresel bazda bir eğilim olsa da, üretimde insani dokunuşu geri getirmeyi amaçlayan yeni bir eğilim ufukta belirmeye başlıyor. Bu yeni eğilim “Endüstri 5.
02 Temmuz 2018


İstatistiklerden ve makine öğrenimi gibi bilime dayanan, veri kümelerini analiz etmek için birçok farklı yöntem vardır. Liste, tam teşekküllü bir örnek gibi görünmese de çeşitli sektörlerdeki en popüler yaklaşımları net biçimde yansıtmaktadır.
29 Haziran 2018


Günümüz dünyasında KOBİ’lerin işlerini kolaylaştıracak 3 mobil uygulamayı sizler için derledik. EVERNOTEEvernote, işlerinizi zahmetsizce organize etmeniz için gerekli araçları sunar.
16 Mayıs 2018


Web sitenize dijital görsel optimizasyonu yaparak, web sitenize arama motorlarında daha fazla yer bulabileceksiniz.Başarılı bir dijital görsel optimizasyonu için KOBİ’lerin yapması gereken bazı ipuçlarını sizler için derledik.
16 Mayıs 2018


Büyük Veri Nedir?Basitçe ele alacak olursak, büyük miktardaki verilerin yönetimi ve analizi ‘’Büyük Veri’’ olarak tanımlanabilir. McKinsey Enstitüsü'ne ait ''Büyük Veri: Yenilik, Rekabet ve Verimlilik için Yeni Bir Sınır'' raporuna göre, ''büyük veri'' terimi alışageldiğimiz tipik veri tabanlarının özellerini aşan veri kümelerini ifade eder.
18 Nisan 2018


"Endüstri 4.0" Bileşenleri / Nesnelerin İnterneti - 2KOBİ’LERİN UFKUNU AÇACAK 10 IOT EĞİLİMİForrester Research analistlerinin Aralık 2017'de yayınladıkları raporda, günümüz dünyasını 2018'de bekleyen 10 temel Internet of Things (IOT) eğilimi listeleniyor.


Pek çoğu uzun yıllardan beri kendi başlarına kullanılan teknolojiler Endüstri 4.0 kavramının gelişimiyle beraber, birbirleriyle entegre olarak çalışmaya ve daha işlevsel hale geldiler.
08 Ocak 2018


ENDÜSTRİ 4.0 DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ NEDİR?Bir önceki yazımızda Sanayi 4.
22 Aralık 2017


Sanayi 4.0: Nasıl Keşfettik?Sanayi 4.
05 Aralık 2017