Google Chrome Alternatifi 5 Web Tarayıcı
11 Temmuz 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Google Chrome alternatifleri nelerdir? Özellikle son birkaç yıldır, birçok internet kullanıcısının cevap aradığı sorulardan biri olarak dikkat çekiyor. Birçok kullanıcının internet dünyasının dev şirketi Google’ın web tarayıcısı olan Chrome alternatifleri üzerine araştırma yapmasının birkaç nedeni var.

Google Chrome alternatifleri araştırması yapılmasının arkasındaki en temel sebep, birçok kişinin şikâyet ettiği aşırı ram tüketimidir. Hatta bazı Youtube kanalları Google Chrome için ram canavarı bile demektir. Bununla ilgili yapılmakta olan espriler bir kenara bırakılırsa, özellikle biraz eskimiş ya da yıllanmış bilgisayarlarda Chrome her yıl biraz daha yavaşlamakta ve kasmaktadır. Haliyle bu durum birçok bilgisayar kullanıcısının ilk şikâyetidir.

Peki, Google Chrome’a Alternatif olabilecek browserlar var mı? Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, tarayıcıların çoğundan Google Chrome’dan aldığınız tadı almanız mümkün olmayacak. Ancak yine de kayda değer tarayıcıların olduğunu da yok saymamak gerekiyor. Şimdi bu alternatiflere bakalım.

1. Opera Browser
Google Chrome’a alternatif olarak genellikle Mozilla Firefox gösterilse de Opera Browser son güncellemeleriyle onu geride bırakmış durumda. Opera tarayıcının en beğenilen özelliği tarayıcının sorunsuz çalışan bir VPN hizmeti vermesidir. VPN’i kullanmak için ayarlardan VPN’i açmak yeterli. Ayrıca tarayıcının turbo özelliğinin olması da hızına hız katıyor. Bunun dışında birçok haberleşme uygulamasının tek tuşla sol panele sık kullanılanlar gibi eklenebilmesi de Whatsapp ve Telegram gibi uygulamalara erişimi bir hayli kolaylaştırmakta. Opera web tarayıcısının en sevilen bir diğer özelliği ise, yine bir tek tuşa basarak açılıp kapatılabilen ‘Karanlık Mod’ ve ‘Adblock’ özelliğidir. Şunu da söylemek gerekir ki Opera tarayıcı Chrome’un neredeyse yarısı kadar ram tüketimiyle de gönüllere taht kuracak gibi duruyor.

2. Iridium Browser
İkinci sıradaki Iridium Browser ise yine çok az ram harcayan bir tarayıcı olarak dikkat çekiyor. Bu tarayıcının bir başka özelliği ise arama motoru olarak QWANT isimli, Fransa’da yapılmış bir tarayıcıyı kullanmasıdır. Tabi kullanıcılar isterse yine Google’ı kullanabiliyorlar. Bu tarayıcının çok hoş bir başka özelliği ise ‘Karanlık Mod’ özelliğidir. Ancak Opera’dan farklı olarak Iridium’da, sadece tarayıcının ana sayfasını değil arama sonuçları sayfasının da karanlık modda kullanılabilmesidir. Sadece bu özelliği bile bu tarayıcıyı denemek için bir sebep.

3. Sushi Browser
Oldukça sıra dışı ve deneysel bir görünümü olan Sushi Browser ise birkaç özelliğiyle kesinlikle denenmesi gereken tarayıcılardan biri. Tarayıcının en önemli özelliği çoklu çalışma ekranıdır. Yani birden fazla sayıdaki sekmeleri bir tek sayfada ve çeşitli varyasyonlarda görebilme imkânı sunuyor. Yeni açılan sekmeleri bu tarayıcı kullanılırken ekranın sağında, solunda, üstünde, altında ve de dikey/yatay şekillerde konumlandırmak mümkün. Sushi Browser’ın bu özelliği sanki tarayıcının daha çok web editörleri, içerik üreticileri, web tasarımcılar ve programcılar için hazırlanmış olduğu izlenimini yaratıyor. Tarayıcının bir başka önemli özelliğiyse Word’e benzeyen bir yazı editörünün olmasıdır. Ayrıca bu editörü bir kod editörüne çevirerek, kod yazmak amacıyla kullanmakta mümkündür.

4. Webraptor Browser
Chromium tabanlı ve açık kaynak kodlu olan Wepraptor Browser’ın ilk dikkat çeken özelliği, video ve sesleri indirebilme seçeneğinin olmasıdır. Tarayıcıda hıza önem verenlerin çok seveceği bu tarayıcı, düşük ram kullanımıyla ön plana çıkıyor. Yine bu tarayıcının bir başka farklı yönüyse, Chrome’da F12’ye basıldığında aynı ekranda açılan konsol ekranının, bu tarayıcıda yeni bir sekme olarak açılarak web tasarım işiyle uğraşanların da işini bir hayli kolaylaştırmasıdır.

5. Waterfox Browser
Google Chrome Alternatifi 5 Tarayıcı arasında son sıradaysa Waterfox Browser bulunmakta. Bu tarayıcı Firefox altyapısı kullanılarak üretildiği için görünüm olarak biraz Firefox’u andırıyor. Tarayıcı Google Chrome’da da olan incognito moduna çok benzeyen bir gizli gezinme moduna sahip. Waterfox’un öne çıkan ve iddia ettiği en önemli özelliği ise Chrome’da bol miktarda bulunan trackerların bu tarayıcıda olmamasıdır. Yani, gizlilik ve takip etmeme özelliği olduğunu vaat eden bir tarayıcı olarak Chrome alternatifleri arasında yerini almaktadır.