Güney Kore GSM Endüstrisinin Analizi
28 Haziran 2019

Dev Firmalar

Güney Kore, günümüz teknoloji devlerinin üretim için tercih ettiği en popüler ülkedir. Özellikle dünyanın en büyük cep telefon ve elektronik cihaz üreticisi olan Samsung, Güney Kore merkezli bir şirkettir. Bunu yanında LG, Hyundai gibi kendi alanlarında dev şirketler bu ülkeden doğdular ve çok uluslu şirketler oldular. 
 
Bilindiği üzere Samsung ve LG, GSM endüstrisinin en değerli şirketlerinden ikisi. Teknoloji konusunda Japonya'yı bile geride bırakan Güney Kore, artık bütün GSM üreticilerinin merkezi konumuna yükseldi. Ucuz iş gücü, ucuz parça tedariği, ucuz ham madde ve ucuz taşımacılık Güney Kore'nin GSM endüstrisi alanında dünyanın en önemli ülkesi olmasını sağladı. 
 
Artık pahalı ürünlerin aksine uzak doğu ülkeleri kendi markalarını, daha ucuza daha kaliteli özelliklerde dünya teknoloji kullanıcılarının beğenisine sunuyorlar ve bu alanda rekabet her geçen gün daha fazla artıyor. Özellikle telekomünikasyon sektöründe de kendi firmalarıyla başarılarına başarı katmaya devam ediyorlar. SK Telecom, LG Group telekomünikasyon şirketlerinden bazıları.
 
Güney Kore'de Her Şey Ucuz
 
Güney Kore, yaşam tarzı ve iş disiplini nedeniyle gsm endüstrisinde istihdamın en fazla olduğu ülke. Güney Kore ürünleri dünyada pek de beğenilmeyen Çin ürünlerine oranla daha kaliteli ve daha kullanışlı olarak biliniyor. Bu yüzden de yatırımcılar doğrudan Güney Kore üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Çünkü teknoloji ve gsm yatırımcıları ucuz iş gücü, ucuz parça tedariği, ucuz ham madde ve ucuz taşımacılık gibi kavramların giderleri azaltıp gelir oranını yükseltmesi nedeniyle her zaman tercih ederler. Yatırımcıların sevdiği ülkeler de, yatırım sektörlerinde her zaman önde gelen ülkeler olurlar. Çünkü telekomünikasyon borsası günümüzde en çok gelir sağlayan, en az gideri olan ve dünya teknoloji ticaretinin büyük bir bölümüne hakim olan bir alan. 
 
Uzak doğunun parlayan yıldızı olan Güney Kore de bu ticari gücü önceden görüp çok uluslu şirketleri LG ve Samsung'a gereken bütün desteği vererek, teknoloji ihracatında ülkelerinin kalkınmasında ve uluslararası arenada adlarının geçmesi konusunda her zaman ön sırada oldu. Aslında Güney Kore'nin başarı hikayesi bir ders niteliği taşımaktadır. 
 
Uzay Programları
 
Gsm endüstrisi, Güney Kore'nin uzay programlarına da yatırım yapmasını sağlamıştır. Naro-1 adlı fırlatma roketi ile STSAT-2C uydusunu dünya yörüngesine fırlatmış böylece gelişmiş bir telekomünikasyon uydusuna da sahip olarak gsm endüstrisindeki teknolojik bağımsızlığına güç katmıştır. 
 
Kısacası Güney Kore, hem uzak doğu ve Asya'nın hem de dünyanın teknoloji tedarikçisi olmaya devam edecek. Teknolojiye ve gsm endüstrisine yatırım yapan ülkeler her zaman hak ettikleri değeri kazanacaklar.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Kategoriler

Kobi Gurusu Öner