HEM İŞ HEM GEZİ


İSTANBUL


İstanbul Boğazı’nın girişinde ada şeklinde, kule olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24’e kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahiptir. Hakkında birçok hikâye anlatılmıştır. Bunlardan bir tanesi; Bölge kralının kızı için, bir yılan tarafından sokulup öleceği söylenmiştir. Kule Kral’ın kızını koruma amacıyla yaptırılmıştır. Ancak meyve sepeti ile giren yılan tarafından Kral’ın kızı öldürülmüştür. Bu özelliği ile Kaderden kaçılamayacağını da simgelemektedir.

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Beyazıt’ta bulunan Kapalıçarşı İstanbul’un en popüler çarşısı olmuştur. Labirent şeklinde sokakları ve geçitleriyle 4000’den fazla mağazayı barındırmaktadır.

Haliç’in ünlü panoramasının seyredilebildiği bu tepe, Fransız yazar Pierre Loti’nin adı ile anılmaktadır. Ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin adını, uzun yıllar yazarın burada zaman geçirdiği için almıştır. Etrafında birçok tarihi yapı bulunmaktadır. 19. Yüzyıldan beri ziyaretçilerin uğramadan geçmediği yerlerdendir.

Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-57 arasında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Camii, Ayasofya’nın Mimar Sinan tarafından daha akılcı bir şekilde yeniden inşa edilmesi özelliğinden dolayı önem kazanmaktadır.

Dünya mimarlık tarihinin en gösterişli yapılarından biridir. Orhun Abide’lerinin yapılış zamanında Konstantinopolis tarafından Ayasofya yapılmaya başlanmıştır. Geçmişte ve günümüzde Şehrin en büyük sembolü olmuştur. Kilise ve Camii özellikleri taşımaktadır. 1 Şubat 1935’te Mustafa Kemal’in isteği üzerine Camii, müzeye çevrilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne miras kalan nadide Kurumlardan biridir. Müze 1869’da Müze-i Hümayun ismiyle kurulmuştur. Dünyanın en büyük müzelerinden biridir.

Eminönü’nün tarihi camisi olan Yeni Camii’nin arka tarafında yer alan bu Çarşı İstanbul’un en eski kapalı çarşılarındandır. Özellikle baharat, çiçek tohumları, doğal ilaçlar, ender bulunan bitkiler, şarküteri, kuruyemiş satılmaktadır.

Sarıyer’in boğaza bakan tarafında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. İstanbul’un fethi sırasında yaptırılan Rumeli Hisarı, Boğazdan gelebilecek saldırıları engellemek amacını taşımaktadır.

Yıldırım Beyazıt 1395’te yaptırmıştır. Göksu Deresinin boğaza döküldüğü yerde olan Hisar, boğazın en dar bölgesindedir. Anadolu Hisarının dışındaki surlar, Fatih Sultan Mehmet tarafından Rumeli Hisarı inşasında eklenmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu Padişahlarının kullandığı bu saray, ziyaret etmeden geçilmeyecek görkeme sahiptir. Evliya Çelebi “İnsan becerisinin yaptığı en sevimli padişah sarayı” demiştir. Topkapı Sarayı 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve Osmanlı İmparatorluğunun 400 yıl boyunca merkezi olmuştur.
Ermeni Balyan ailesinin bir eseri olan Dolmabahçe Sarayı’nın yapımının 1855 yılında bittiği tahmin edilmektedir. 1855 yılında Sultan Abdülmecit ve saray halkı, Topkapı Sarayı’ndan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. Atatürk’te son günlerini bu Saray'da yaşamıştır.
Beşiktaş’ta bulunan bu Park Sultan lll. Selim tarafından 18. yy. da annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmıştır. Park içerisinde Malta Köşkü ve Çadır Köşkü bulunmaktadır. Yıldız Korusu da denilen Park’ta 400 yıldan daha yaşlı ağaçlar, havuzlar, şelaleler ve küçük göller bulunmaktadır.
l. Ahmet, mimar sedefkâr Mehmet Ağa’ya 1609-1616 yıllar arasında yaptırmıştır. En dikkat çekici özelliklerinden birisi 20 binden fazla İznik Çinisi ile süslenmesidir. Camii 6 minareli olup oldukça renkli bir görüntüye sahiptir. Ziyaretçilerin bir an bile eksik olmadığı Sultanahmet Camii, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.
M.S. 542’de Bizans İmparatoru tarafından yaptırılmıştır. Yapılış amacı, Sarayın su ihtiyacının karşılanmasıdır. İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcı olan bu yer, çok derin ve uzun sütunlara sahiptir. İçi en sıcak yaz günlerinde bile soğuktur. Ayasofya, Gülhane ve Sultanahmet’in olduğu bölgededir.
Eminönü’nün karşısında Karaköy’ün arka tarafında, Galata semtinde bulunmaktadır. 528’de yaptırılan bu Kule’ den İstanbul Boğazı ve Haliç rahatlıkla seyredilmektedir. Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak yaptırılmıştır.