HEM İŞ HEM GEZİ


ADANA


Adana’nın ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği Müze, 1924’te kurulmuştur. Bu nedenle Türkiye’nin en eski on müzesinden birisidir. Müzede 17.071 adet arkeolojik eser ve 26.547 adet sikke bulunmaktadır.

Türk sinemasına yüzlerce film kazandıran Adanalı oyuncu, yönetmen ve yazarların anılarının yaşatıldığı, önemli afiş, arşiv, kamera ve materyallerin sergilendiği bir müzedir. Müze, Tarihi Taşköprü yakınında, Adana’nın kültür mirası Tepebağ evlerinin restorasyonu ile kente kazandırılmıştır.

Müze binası, Seyhan Caddesi üzerinde 19. yy. Da yapılmış geleneksel Adana evlerindendir. İki katlı, çıkmalı, kırma çatılı, kâgir bir yapıdır. 15 Mart 1923’te Atatürk eşi ile birlikte Adana’ya geldiğinde, bu evde kalmıştır. Bina Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği’nce kamulaştırılıp restorasyonu yapılmış ve 1981’de Müze Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmete açılmıştır.

Ramazanoğluları tarafından 16. yy. Da inşa edilmiştir. Adana’nın en büyük camisidir. Camii sekizgen gövdeli minaresi, çift renkli taşları ve 16. yy çinileri ile ünlüdür.

Adana’nın merkezinde, Seyhan Nehri kıyısında bulunmaktadır. Sabancı Vakfı ve Diyanet Vakfı ortak çalışması sonucu 1998’de hizmete açılmıştır. Sahip olduğu yüksek minareleriyle şehrin sembollerinden biri olup, şehrin her yerinden görülebilmektedir. Ana gövdeye bitişik dört minare 99 m, son cemaat mahallindeki iki minare ise 75 m yüksekliktedir. Türkiye’nin yerden yüksekliği en fazla olan en geniş kubbeli camisi olarak bilinmektedir.

Seyhan Nehri’nin her iki yakasına kuruludur. Geniş yeşil dokusu ve onlarca farklı türden ağacı ile Türkiye’nin en büyük parkıdır. 2004 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Şehrin nefes alanı haline gelmiştir.