HEM İŞ HEM GEZİ


ANKARA


Cumhuriyet döneminin ilk Büyük Millet Meclisi binasında 30 Ekim 1981 günü törenle ziyarete açılmıştır.

Ankara’nın Ulus semtinde Agustus Tapınağı’nın bitişiğindedir. İlk yapılış tarihi 831 H. (1427/28) olan camii bugünkü haliyle 17. ve 18. Asır camilerinin karakterlerini taşır. Ankara’nın en çok ziyaret edilen yerlerindendir.

Ne zaman yapıldığı belli olmayan Ankara Kalesi şehrin panoramik olarak görülmesini sağlayacak bir konumdadır. Yakınında önemli müzeleri içerir.

Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğusundaki yenilenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Anadolu Medeniyetlerine ait önemli eserler sergilenmektedir.

Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiştir. Cumhuriyet dönemi önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır.

Ankara’da ilk akla gelen simgeleşmiş bir yapıdır. Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’in, 1944 yılında yapımına başlanmış, 9 yılda tamamlanmıştır. Atatürk’ün eşyaları ve balmumu heykeli sergilenen önemli nesnelerdir. Ayrıca Kurtuluş Savaşının canlandırıldığı alan oldukça etkileyicidir.

Ankara’nın simgelerinden olan AOÇ 1925 yılında Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Şehrin merkezinde şehre nefes aldıran önemli bir ormanlık alanı oluşturmuştur.