HEM İŞ HEM GEZİ


ANTALYA


Geleneksel Türk halk kültürü öğelerini belgelemek ve yeni kuşaklara tanıtmayı hedeflemektedir. 18 Mayıs 1996 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müze, Geleneksel Antalya Evi ve Aya Yorgi Kilisesi olmak üzere iki binayı kapsamaktadır. Müzenin ilk bölümünü, 19. yüzyıla ait geleneksel iki katlı Antalya Evi oluşturur. Anıtsal nitelikli varlıklardan olan Aya Yorgi’de Suna&İnan Kıraç koleksiyonuna ait Çanakkale seramikleri sergilenmektedir.

Valiliğe ait olan, Antalya ziyaretlerinde Atatürk’e tahsis edilen Köşk, Onun anılarını yaşatmak için 1984’de Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. Ancak yeni şehir planına göre cadde ortasında kalan ev, yeniden aslına sadık kalarak yaptırılmıştır. 1986’dan beri hizmet vermektedir.

Antalya Kaleiçi bölgesinde Karaalioğlu Parkı’na 25 m mesafede bulunur. Kullanılan malzeme ve mimarisine bakılarak 2. yüzyılda inşa edildiği söylenmektedir. Alt katı kare şeklinde üst kısmı ise silindir şeklindedir. Yüksekliği 14 m’dir. Kulenin Latin tarzı bir anıt mezar olduğu düşünülmektedir. Deniz Feneri olarak kullanıldığı ve körfeze gelen gemilerin bu kuleden takip edildiği de rivayetler arasındadır.

Şehir merkezindeki, Kale Kapısı mevkiinde, dış surlar üzerinde yer alır. ll. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına 1901’de yaptırılmıştır. Seyredenlere Kale Burcunun devamı izlenimini vermektedir. Zeminden tepe noktasına yüksekliği 14 m, Burcun üzerinden ise 8 m’dir.

Karaman Beyi Murat Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camii’nin dış mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Etkileyici bir taş işçiliğine sahip olup özellikle minberi görülmeye değerdir.

Antalya’daki tarihi yapılardan en iyi korunmuşlardan birisidir. Bir Roma eseri olan yapı, MS 130’da Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmıştır. Kapının iki yanında, kapı ile aynı zamanda yapılmadığı bilinen iki kule vardır. Kale İçi bölgesiyle Kale Dışı bölgeyi birbirinden ayıran bir geçiş noktası olma özelliğine sahiptir. Bu anlamda eski şehir ve yeni şehri bir arada görme şansı vermektedir.

Antalya’nın en sık ziyaret edilen yeridir. Özellikle Tarihi Osmanlı Evleri görkemiyle ilgi çekmektedir. Kaleiçi’nde hemen hemen her sokak denize çıkar. Birçok ev aslına uygun restore edilmiştir. Şehrin hemen her yerinden görülen Yivli Minare ilgi çeken yapılardandır. Kaleiçi günümüzde; eğlence yerlerinin, pansiyonların, hediyelik eşya dükkânlarının ve antika halı satan mağazaların bulunduğu Turizm Merkezi olmuştur.

Antalya’nın gezilmesi gereken yerlerinden olup, Türkiye’nin önemli müzeleri arasında yer almaktadır. 1922 yıllarında Yivli Cami’de faaliyet gösteren müze daha sonra 1972 yılında Konyaaltı’nda bulunan yeni binasına taşınmıştır. Müzede 13 salon yer almaktadır. Tanrılar Salonu, Küçük Eserler Salonu, Tabiat Tarihi ve Prehistorya Salonu, İmparatorlar Salonu gibi. Ayrıca bünyesinde Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan, Antik Çağlara ait çocuk oyuncaklarının sergilendiği bir salon bulunmaktadır.