HEM İŞ HEM GEZİ


BALIKESİR


Milli Mücadele çalışmalarına karargâhlık etmiş eski Belediye Binası’nın, Müze olarak açılması için Belediye gerekli çalışmaları yapmış ve Bina Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. Müze 6 Eylül 1996 tarihinde hizmete açılmıştır. İki Seksiyon’dan oluşmaktadır. Balıkesir’de Kuva-yi Milliye’nin kurulmasına öncülük etmiş 41 kişinin aldıkları yazılı kararlar, kongrenin kararları, Atatürk’ün Balıkesir’e gelişlerinde çekilmiş fotoğrafları ilk Seksiyon’da sergilenmektedir. İkinci Seksiyon’da ise Balıkesir’de ortaya çıkan arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.

Balıkesir Merkezinde Mehmet Akif Ersoy Caddesi’nin Anafartalar Caddesi’yle birleştiği köşede Saat Kulesinin yakınındadır. 1908’de Ömer Ali Bey yaptırmıştır. Yüksek, yuvarlak bir kaide üzerine pembe granitten sekizgen bir havuz oturtulmuştur. Sekizgenin her kenarına bir musluk yerleştirilmiştir. Yine pembe granitten yedi sütunun taşıdığı soğan biçimli bir kubbesi vardır.

Cami, Hamam, Türbe, Muvakkithane, Muallim hane ve Bedesten ’den oluşan Site, Balıkesir’in en büyük ve mimari yönden en mükemmel külliyesidir. Ahmet Vefik Paşa Meydanı’nda bulunan Eser, 1461’de Fatih Sultan Mehmet’in ünlü veziri Zağnos Mehmed Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Ekim 2007’de açılmış olup, her türlü alışverişe yönelik 72 Mağazası, 8 Sinema Salonu, 400 m2 Çocuk Oyun Alanı, 850 araç kapasiteli Otopark ’ı, Tiyatro ve Sergi Salonları, 600 oturma kapasiteli fast food, kafe ve restoranları bulunmaktadır.

Balıkesir Belediye Parkı içinde yer almaktadır. Kitabesine göre 1827 yılında Silistre Valisi Girid-i Zade Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Beş katlı olup; yapısı itibariyle Galata Kulesi’ne benzetilmektedir.