HEM İŞ HEM GEZİ


BURSA


Yeşil Kuşak kapsamında, yeşil Bursa’ya yeni bir dinlenme ve sağlıklı spor alanları kazandırmak amacıyla 1998 yılında hizmete açılmıştır. 400.000 m2’lik yayılış alanına sahip bitkisel araştırma ve bilimsel çalışmalara açık bir parktır. 3 adet büyük gölet, 1 adet su oyunları havuzu, 17. 18. 19. yüzyılda Bursa’da bulunan Halıcı İzzet Evi, Havuzlu Konak, Çift Bacalı Ev, Abdül Vahap Evi gibi tarihi yapıların birebir kopyaları bulunmaktadır.

1955 yılında, dönemin Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından hizmete açılmıştır. Şehrin düzenlenmiş ilk büyük yeşil alanıdır. Günümüzde 393 bin m2’lik bir alana sahiptir. 60 değişik türde 5000’den fazla ağaç, 44 çalı türü ve çeşitli sarmaşık türleri bulunmaktadır. Şehrin çekim merkezi haline gelmiştir. Park içerisinde sandalla gezilen bir gölalanı, lokantalar, çay bahçeleri, konservatuar binası, Bursa Arkeoloji Müzesi, açık hava tiyatrosu, lunapark gibi yapılar bulunmaktadır.

19 Ağustos 1902’de dönemin Milli Eğitim Müdürü Azmi Bey’in gayreti ile kurulmuştur. 1972 yılında Kültürpark içerisinde modern bir bina yapılarak müzenin Arkeoloji Bölümü buraya taşınmıştır. Bursa Müzesi 60 bini geçen eser sayısıyla zengin bir koleksiyona sahiptir.

Umurbey Mahallesi’nde eski bir İpek Fabrikası’nın 1998-2002 yılları arasında restore edilmesiyle oluşturulmuş bir müzedir. Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan, 30 bin m2 alan üzerine kurulu müzede, çift beygirli Bursa at arabasından, günümüz çağdaş otomobillerine geçişin hikâyesi anlatılmaktadır. Daha önce Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 2600 yıllık savaş arabası da burada sergilenmektedir.

Bursa’nın Tophane semtinde yer almaktadır. Tophane Parkının sağındadır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Güzelliğini ve dayanıklı yapısını korumaktadır. Ayrıca eski dönemlere ait tarihi mozaik kalıntılar, bu türbelerin ilgi çeken özelliklerindendir.

Kentin kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik zenginliğini tanıtmak ve yarının kentlilerine yol gösterebilmek amacıyla kurulmuştur. Bursa ile ilgili her türlü belge, eşya, kitap, görsel malzeme, ses ve görüntü kayıtlarını bünyesinde bulundurmaktadır. İlk Bölümde, Bursa ve çevresinde ilk uygarlıklardan, Osmanlı Dönemi’ne ve Kurtuluş Savaşı yıllarına uzanan Bursa tarihi ile ilgili bilgiler aktarılmaktadır. İkinci Bölüm ise “Çağdaş Bursa” adını taşımakta, Cumhuriyet sonrası değişim sergilenmektedir.

1963’te Türkiye ilk defa Bursa’da teleferikle tanışmıştır. 50 yıl sonra yeniden yapılandırılmıştır. 9 km ile Dünyanın en uzun Teleferik Hattı olup, 22 dakikada Kayak Merkezine çıkılabilmektedir.

Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa’nın Ayasofya’sıdır. Üç kapısı vardır. Namaz kılma alanı en büyük camidir. 2215 m2 alan kaplayan Ulu Camii, her biri dörder kubbeli 5 bölümden oluşur. İçindeki şadırvan ve duvarlarında yer alan dev boyutlardaki yazılar, Ulu Cami’nin kendine özgü özellikleridir. Günümüzde Ulu Cami’de 21 hattat tarafından yapılmış 45 levha, 87 duvar yazısı bulunmaktadır.

Bursa Ulu Camisi ile Orhan Camisi arasında bulunan Koza Hanı’nı, Sultan ll. Beyazıt’ın yaptırdığı Beyazıt Külliyesine gelir olarak 1490-1491 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Mimarı Abdul-ula bin Pulad Şah, inşaat emini de Sücca bin Karaca’dır. Han dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olarak yapılmıştır. Hanın üst katta 50 alt katta 45 odası vardır. Fotoğrafçıların ve ressamların vazgeçemediği yerlerdendir. Dünyaca ünlü sanat şaheseri Koza Han, Turistlerin vazgeçemediği bir mekândır.