HEM İŞ HEM GEZİ


DENİZLİ


UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınma tarihi 1988 yılıdır. Çal Dağı’nın güney eteklerinden gelen kalsiyum oksit içeren suların oluşturduğu görkemli beyaz travertenler ve geç Helenistik ve erken Hristiyanlık dönemlerine ait kalıntılar içeren Hierapolis arkeolojik kenti, antik çağlardan bugüne ulaşan çarpıcı merkezlerdendir. Denizli’ye 17 km uzaklıktadır. Sularının şifalı olduğuna inanılmaktadır.

Müze, Saraylar Mahallesi 459 sokakta bulunmaktadır. Müze Binası 19. yy. Sonlarında yapılmıştır. Bina, özelliklerinden dolayı Sakız üslubu olarak tanımlanmaktadır. İki katlı olarak inşa edilen yapı, plan itibariyle orta sofalı ve bu sofaya açılan odalardan oluşmaktadır. Atatürk’ün doğumunun 100.yılı olan 1981 yılında Müze kurma çalışmaları başlayarak, 1 Şubat 1984 tarihinde müze ziyarete açılmıştır. Müzenin alt katında etnografik eserler sergilenmektedir. Üst katın iki odasında Atatürk’e ait eserler sergilenmektedir. Üst katın diğer odalarında geleneksel Denizli Evi tanıtılmaktadır.

Hierapolis Ören Yerinde bulunan Roma Hamam Yapısının 1970’li yıllarda yapılan restorasyonu sonucu, Müze olarak ziyarete açılmıştır. Başta Hierapolis Kazılarında çıkan ve diğer ören yerlerinden getirilen eserler teşhir edilmektedir.

UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirası Geçici Listesindedir. Eskihisar, Goncalı, Bozburun köyleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Boyu 10 metreyi aşan sütunların bulunduğu 35 bin metrekarelik alana yayılan Kutsal Agora yüzeyin 7 metre altından gün yüzüne çıkarılmıştır. 12 yılda 3 bin 663 eser gün yüzüne çıkarılmıştır.

Denizli’nin Merkez ilçesinde bulunan Servergazi Türbesi, kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. Yeşilköy yakınlarında yer almaktadır. 1210 yılında Denizli’nin fethedildiği zamanlarda şehit olan Selçuklu Komutanı Servergazi’nin inşa ettirdiği söylenir. Türbe’nin mimarisi günümüzde orijinal yapısını korumaktadır.

Şehir Merkezi’ne 8 km uzaklıkta olup, 13. yüzyıla tarihlendirilmiştir. Selçuk Devleti Komutanlarından Kara Sungur’un isteği üzerine inşa edilmiştir. Yapımında beyaz kesme taş kullanıldığı görülen Kervansaray günümüze sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

İlk olarak 2002 yılında İstanbul’da açılan UFO Müzesi, 2005 yılında Denizli’ye taşınmıştır. Müze, Denizli’nin merkezinde yer almaktadır. Amerika, Japonya ve İngiltere’den sonra dördüncü Uluslararası UFO Müzesi özelliğini taşımaktadır.

Denizli Kent Merkezinde yer almaktadır. 2008, Nisan’da hizmete girmiştir. 130 mağaza, hipermarket, kafeler, restoranlar, 7 sinema salonu ve eğlence alanları bulunmaktadır.