HEM İŞ HEM GEZİ


ESKİŞEHİR


Eskişehir’de gezilecek tarihi yapılar arasında en önemlilerinden birisidir. Odunpazarı Bölgesinde yer alan Külliye, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yaptırılmıştır.

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı; Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer almaktadır. Parkın içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, Bilim Merkezi, Akvaryum ve yapay gölet gibi bölümler bulunmaktadır. Hem büyükler hem de küçükler için eşsiz bir deneyim sunulmaktadır.

Tarihi Odunpazarı Evleri’nden biri içerisinde yer alan Müze, yerli ve yabancı birçok ünlü simanın balmumundan heykellerini barındırmaktadır.

Eskişehir Otobüs terminalinin hemen karşısında yer alır. Eskişehir halkının sık sık ziyaret ettiği bu Park, içerisinde yer alan yapay plajı ile de Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahiptir.

Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Modern sergileme yöntemleri, ferah alanı ve ışıklandırması ile zevkle gezilecek bir yerdir.

Küçük ama içerik olarak ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bir Müze’dir. Müze’yi gezerken lületaşının ham halini ve çeşitli ustalar tarafından yapılmış lületaşı eserleri inceleyebilirsiniz. Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer alan bu küçük müzenin girişi ücretsizdir.

Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’e farklı bir hava katar. Porsuk Çayı çevresinde kalan bölge Adalar olarak adlandırılır. Çevresinde birçok kafe ve restoran olmasının yanında, bot ve gondol turlarına katılarak keyifli zaman geçirilebilir.

Türkiye’de türünde ilk olan bu Müze, yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp Müze’ye bağışladıkları cam sanatının eşsiz eserlerini içermektedir.

Bağımsızlık mücadelesinin ilk el veren şehirlerden olan Eskişehir, bu Müze ile Belgeleri sonsuzlaştırıyor.