HEM İŞ HEM GEZİ


GAZİANTEP


Kalenin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Roma Dönemi’nde gözlem amaçlı kullanıldığı ve günümüze gelene kadar pek çok kez restore edildiği bildirilmektedir. Şehre hâkim olan Kale’ye giriş ücretsizdir. İçerisinde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi bulunmaktadır. Kalenin yakın çevresinde Medusa Cam Eserler Müzesi, Hamam Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi gibi küçük müzeler konumlanmıştır.

İlk Müze 1944 yılında Halkevi’nde hizmete girmiş, daha sonra Nuri Mehmet Paşa Camii’ne, 1969 yılında ise inşaatı biten Arkeoloji Müzesi’ne taşınmıştır. Zaman zaman değişen teşhir vitrinleriyle yaklaşık 42 yıl boyunca Gaziantep ve çevresinin taşınabilir kültür varlıkları ziyaretçilere sunulmuştur. 3.500 m2’lik teşhir alanına sahiptir. Gaziantep İli ve çevresinin kronolojisiyle ilgili olarak 1752 adet eser teşhir edilmektedir.

Müzeye giriş ücretli olup, Zeugma Şehri ile ilgili üç boyutlu Belgesel izlenmek istenirse o da ücretlidir. Ancak Zeugma Şehri hakkında bilgi sahibi olmak için izlenmesi gereken bir belgeseldir. Zeugma Roma’nın doğu sınırında yer alan en büyük kenti olduğu söylenmektedir. Yüzyıllarca toprağın altında kalan bu şehrin kazılarına 1987 yılında başlanmış, asıl şehir kalıntılarına 2000 yılında ulaşılmıştır. Yüzlerce metrekare taban mozaiği, duvar resmi ve Mars Heykeli çıkarılmıştır. 2011 yılında Müze ziyarete açılmıştır.

Düğmeci Mahallesi’nde bulunmaktadır. Söylentilere göre Camii Hz. Ömer zamanında yapılmıştır. Şehrin en çok ziyaret edilen yapıları arasındadır. Mimari açıdan göz dolduran Camii’nin özellikle minare şerefesinin korkuluklarındaki oyma taş işçiliği görülmeye değer detaylardandır.

1909 yılında Bayaz Ahmet Efendi tarafından yaptırılan Müze Binası, 2005 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne geçip müze çalışmaları için hazırlıklar yapılmıştır. Şehrin zengin kültürüne şahit olmak ve koleksiyonları yakından görüp hissetmek unutulamayacak anlar olacaktır. Yöresel el sanatları, Bakırcılık, Kalaycılık, Antep Çeyiz Yapımı, Yemenicilik, Baklavacılık, Kilim ve Halıcılık, Eğlence Kültürü, Mesken Kültürü, Yemek Kültürü, Fıstık Tarımı gibi konular Müze’de Kısa Tanıtım Filmleri ile anlatılmaktadır. Şehrin önemli yapıtlarının da maketleri Müze’de yerini almıştır.

Günümüzde Yaşayan Müze olarak bilinen bu Yer, geçmişte Yolcu Hanı olarak kullanılmıştır. Şahinbey Belediyesi kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını gelecek nesillere aktarmak, tanıtmak amacıyla ve bu el sanatları ile uğraşanlara Satış Merkezi olacak şekilde Han’ı restore ettirmiştir.

1892 yılında Kilise olarak inşa edilen yapı, Camii ’ye çevrilmeden önce Cezaevi olarak da kullanılmıştır. Gaziantep’in en büyük camilerinden biridir.