HEM İŞ HEM GEZİ


HATAY


Kitabesine göre, 1574 yılında yapımı tamamlanan ve devrin ünlü Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından Baş mimar Sinan ve Hassa Mimarlar Teşkilatı’na inşa ettirilmiştir. Bölge, Külliye ile önemli bir İskele ve Konaklama Merkezi hüviyeti kazanmıştır.

Haçlılar ve Cenevizliler döneminde yapıldığı düşünülen Kale, yapı malzemesine göre tamamı ile bir Osmanlı Kalesi’dir. Yabancı gemilerin su ihtiyacını karşılayan Kale, denize yakın olmasından dolayı ll. Sultan Selim döneminde buraya tersane, gümrük ve iskele yapılmıştır.

Kent’in 18 km uzağında yer almaktadır. Yapımı hakkında söylenenlere göre; 6. yüzyılda Aziz Simeon dünya nimetlerinden elini ayağını çekince, bir sütun üzerinde tek başına ölene kadar yaşamıştır. Daha sonra Aziz Simeon’un müritleri sütunun çevresine bir Kilise ve Manastır inşa etmişlerdir. O dönemlerden günümüze kadar ulaşmayı başaran bu Yapı, yarı yıkık olsa da hala ziyaret edilen bir yerdir.

Hatay Samandağ’ında bulunmaktadır. Roma döneminin teknoloji harikası olan bir yapıtıdır. Doğal bir yarık durumunda olan ve daha sonra insan eliyle tamamlanan Tünel, 130 m uzunluğundadır. Tünel’in çevresinde Defne Bahçeleri, Issız Tünel’e hayat verir.

Gözetleme kulesi özelliği taşımaktadır. Kulenin Haçlılar ya da Cenevizliler döneminde yapıldığı söylenmektedir. Cin Kulesi’nin manzarası bir harikadır.

Bölgenin en çok ziyaret edilen turistik alanlarındandır. Tahminen üç bin yıldır ayakta durduğu düşünülmektedir. Hıdırbey Köyü sınırları içerisindedir. Musa’nın Bastonu ’nu koyduğu yerden çıkmış bir fidan olduğu anlatılmaktadır.

Hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Hatay-Antakya’da Asi Nehri’nin batısında bulunmaktadır. Şehrin tarihi gerçekliğini gözler önüne seren Kilise, yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini görmektedir. Bir mağaradan oluşan Kilise, 13 m derinliğinde ve 7 m yüksekliğindedir. Taban Mozaikleri görülmeye değer nitelik taşımaktadır.

Hatay, Tarihi Yerleri ve Doğal güzelliklerinin yanı sıra Yöresel Yemekleriyle de oldukça ünlüdür. Yemeklerinde kullanılan özel baharatların alındığı en gözde yerdir. İstanbul’un Kapalı Çarşısı gibidir. Sıra sıra dizilmiş baharatçılar, aktarlar, el işçiliği olan hediyelik eşyalar kolayca bulunuyor. Atatürk Heykeli’nin bulunduğu Belediye Meydanı’na kadar devam eder.

Mitolojik izleri hala üzerlerinde taşıyan Eserler, görkemli dönemlerinden günümüze kadar gelerek eşsiz simgeler olarak bu Müze’de sergilenmektedir. Sergilenen mozaiklerin sayısı, büyüklüğü ve kalitesi yönünden Dünya’nın en zengin ikinci Mozaik Müzesi olarak kabul edilmektedir. Mozaiklere işlenen mitolojik konular ziyaretçileri tüm Olympos Tanrılarıyla tanıştırır.

Hatay il sınırlarında bulunan ve en güzel panoramik görüntüler elde edilebilecek önemli bir yerdir. Denizden yüksekliği 1.300 m olup, çok fazla yarasanın yerleşim yeri olmasından dolayı Kuşlar Mağarası olarak da bilinmektedir. Mağara, sarkıt ve dikitlerin hoş oluşumları ile de dikkat çekmektedir.