HEM İŞ HEM GEZİ


İZMİR


Tarihi 1625 yılına dayanan bu Kilise, Romalılar tarafından yakılarak öldürülen ve daha sonra Aziz ilan edilen St. Polikarp’a ithaf edilmiştir. Mimari özellikleri ile ilgi çeken yapıda St. Polikarp’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı freskler görülmeye değer eserleri oluşturmaktadır. İzmir’in kalbinin attığı Konak’ın Çankaya semtinde bulunmaktadır.

Mithatpaşa Caddesi ve Halil Rıfatpaşa Caddesi arasındaki 58 metrelik yükseklik farkı, Tarihi Asansör ile kolaylıkla aşılıyor. Konak meydanına 10 dakikalık uzaklıkta bulunan Asansör İzmir Manzarası ile de keyif çıkarılacak bir yerdir.

Yüzyılı aşan tarihiyle, İzmir’in en canlı alışveriş mekânı olma özelliğini kazanmıştır. İstanbul’un Kapalıçarşı’sına benzetilebilir. Konak Meydanının yanı başında olan Çarşı, her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından biridir. 2008 yılından beri ziyaretçi ağırlamaktadır. 425,000 m2’lik alana kurulan parkta dünyanın birçok yerinden getirilen hayvanlar bulunmaktadır. Kafes ve telin olmadığı bu alan; 1200 türden 1500 hayvana, 3000 ağaç ve 250 bitki türüne sahiptir. İzmir’e gelenler için iyi bir gezi alternatifidir.

Ege’nin incisi nasıl İzmir ise, İzmir’in incisi de Saat Kulesi olarak bilinir. 1901’de Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü için yaptırılan kule, şehrin simgesidir.

İzmir Enternasyonal Fuarı olarak da bilinen Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerine devam ediyor. Türkiye’nin en eski fuarı olup, 8000’den fazla ağacı ile kentin nefes alma noktalarından biridir. Açıkhava tiyatrosu, lunapark ve sergi salonlarını da içermektedir.

Bornova’da Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde bulunan Botanik Bahçesi, 1962’den bu yana koleksiyonunu ziyaretçilere sunuyor. Birçok canlı ve cansız bitkinin yer aldığı uygulama ve araştırma merkezide ilgi çekmektedir. Şehrin önemli nefes alma yerlerinden biri olarak sayılmaktadır.

Balçova’da bulunan Teleferik Tesisleri, İzmir’in en güzel manzarasına sahip yerlerden birisidir. Uzun bir aradan sonra yeniden açılan Teleferik, eşsiz İzmir manzarasıyla ziyaretçileri etkilemeyi başarıyor. Teleferik, farklı lezzetler sunan restoranları ile de tercih edilebiliyor.