• Ana Sayfa
  • >
  • Hem İş Hem Gezi
  • >
  • Kahramanmaraş
HEM İŞ HEM GEZİ


KAHRAMANMARAŞ


İl Merkezine 4 km uzaklıkta Döngel Köyü içerisinde olup, deniz seviyesinden 1130 m yüksekliktedir. İsmi, içindeki dikitlerden dolayı halk tarafından verilmiştir. Mağara, 1959 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Araştırmalar sonucuna göre, ilk yerleşim Yontma Taş Devri’ne aittir.

İlk olarak Taş Medrese olarak bilinen binada kurulmuş olup, Kahramanmaraş’taki ilk Müze’dir. 1947 yılında kurulan bu Müze, özellikle 1957 yılından sonra Etnografik ve Arkeolojik Eserler açısından oldukça genişlemiştir. Taş Medrese ’de ihtiyaçlara cevap veremeyen Müze 1961 yılında İl Merkezi’ne taşınmıştır. Ardından 1975’te yine Merkez’de yapılan Yeni Binası’na taşınmıştır. Arkeoloji Salonu, Taş Eserler Salonu, Etnografya Salonu ve Bahçe-Revak Salonu olmak üzere dört Teşhir Bölümü’nden oluşmaktadır. Sahip olduğu önemli Eserler Müze’yi vazgeçilmez kılmaktadır.

Dikdörtgen planlı bir mimariye sahip olan Taş Medrese, Kahramanmaraş’taki Ulu Cami’ye oldukça yakındır. Merkezi bir konumda oluşu ve özellikleri nedeniyle oldukça fazla ziyaretçiye sahiptir.

Türkiye’nin 30. Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Park, 179 hektarlık alanı kapsamakta olup, Kahramanmaraş Merkezine 13 km mesafede yer almaktadır. Park, içerisinde yaklaşık 400’e yakın nadir görülen ve yetişen, endemik otsu ve odunsu bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Park, sahip olduğu doğasıyla yıl içerisinde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kentin Merkezinde bulunan Kale’nin kesin inşa tarihi bilinmemektedir. Geç Hitit Dönemlerinde (MÖ lX. yy) inşa edildiği düşünülmektedir. Kale, Kent’in Merkezi’nde çevresine hâkim bir tepede, stratejik bir noktada oluşu ayrıca önemli bir noktadır. Defalarca tahrip olmuş ve yeniden onarım görmüştür. Kanuni Sultan Süleyman zamanında ise esaslı bir onarım görmüştür.

Kahramanmaraş Kalesi güney etekleri, Kent Meydanı’nda yer alır. Özgün bir Dulkadirli eseri olan yapı Selçuklu Mimarisi özellikleri taşımakta ve inşa tarihi 1442-1454 olduğu düşünülmektedir. Mihrabı üçgen şeklinde olan ve minaresinin Cami’den bağımsız olduğu görülmektedir. Şehrin en büyük camilerinin arasında sayılmaktadır.

Xl. Yüzyılda inşa edilen Çarşı, İl Merkezinde bulunduğu için Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından biridir. Hem güzel bir gezi hem de eğlenceli bir alışveriş noktasıdır. Çarşı, Bedesten ile Bakırcılar Çarşısı arasında iki farklı bölümden oluşmaktadır. En belirgin özelliği ise Osmanlı Döneminin ilk çarşı örneklerinden biri olmasıdır.

Gezilecek noktaların ilk sıralarında yerini alır. Şehir Merkezi’ne 9 kilometrelik bir mesafede bulunur. Yeşil bir doğa ve benzersiz bir manzaraya sahiptir. Hem piknik hem de balık tutmak için elverişli bir yerdir.

Kahramanmaraş’ın oksijen deposu olmuştur. İl Merkezi’nin 10 km kuzey batısında bulunan Kazma Bağları, Ahirdağı eteklerinde konumlanmaktadır. Bağların özellikle Bahçeleri ve Soğuk Suları ziyaretçilerine keyifli saatler sunar.

Dulkadiroğluları Döneminde yapıldığı tahmin edilen Taş Han, Kapalı Çarşı’nın hemen bitişiğinde yer alıyor. Kare bir avlunun çevresinde iki katlı yapıdan oluşan Taş Han, moloz taşlardan inşa edilmiştir. İkinci kat sonradan ahşap olarak yapılmıştır. Hala küçük imalathane ve depolar vardır.