HEM İŞ HEM GEZİ


KAYSERİ


Kültepe Kaniş/Karum’da sistemli kazılar sonucu çıkan eserlerin çoğalması, müze teşhir ve depolarında yer temininde güçlükler baş gösterdiği için 1965 yılında Müze Binası inşaatına başlanır ve 26 Haziran 1969 tarihinde ziyarete açılır.

Selçuklu eserlerinin en güzel örneklerinden olan Döner Kümbet, kitabesine göre Prenses Şah Cihan Hatun adına yaptırılmıştır. Talas Caddesi üzerindedir. İnşa tarihinin 1275 yılı civarında olabileceği uzmanlarca söylenmektedir.

Dijital bir müze ve bilgi merkezi olan Müze, özelliği bakımından dünyada sınırlı sayıdadır. Türkiye’de ise ilk olarak Kayseri’de kurulmuştur. Tesis altı katlıdır. Giriş kat Kent Müzesi, birinci kat Mimar Sinan Müzesi’dir. Üst katlarda lokanta, kafe, seyir terası gibi bölümler bulunmaktadır.

Kayseri’de Mimar Sinan’ın doğduğu ve gençlik yıllarını geçirdiği, özgün taş yapılar ve yer altı şehirleriyle ünlü Ağırnas Mahallesi, dünya tarihine geçen ünlü ustanın sanatının kaynağıyla ilgili ipuçları veriyor. Yüzyıllardır Kayseri Bölgesi’nin en iyi taş ustalarının yetiştiği Ağırnas, göz alıcı tarihi evlerin yanı sıra yer altında labirenti andıran adeta ikinci bir şehri barındırıyor. Ağırnas’taki bütün tarihi konakları yer altından birbirine bağlayan gizemli galeriler, Mimar Sinan Evi’nin zemin katında da bulunmaktadır.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve Selçuklu medeniyetine ait tarihi eserlerin yanı sıra şaşırtıcı dijital uygulamaları ile büyük ilgi gören Selçuklu Müzesi 21 Şubat 2014 tarihi itibari ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Müzede, 'Selçuklu Kenti', 'mimarisi', 'sanatı', 'bilimi', 'giysisi' gibi unsurlar ile ''Kayseri'de Selçuklular'', ''Anadolu'da Selçuklular'' gibi bölümler yer almaktadır. Müzede ayrıca Selçuklu dönemindeki 'hastalıklar', 'tedavi yöntemleri ve aletleri', 'bilginler', 'ecza', 'su ve sağlık', 'müzik ile tedavi', 'renk ile tedavi' gibi bölümler bulunmaktadır. Müze içerisinde sergilenecek etnografik eserlerin yanı sıra, etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar yer almakta ve böylece ziyaretçilerin; dinleyerek, deneyerek, uygulayarak ve teknolojik aletleri kullanarak bilgilenmeleri sağlanmaktadır. Müzede, dünyadaki ender müzelerde yer alan holografik üç boyutlu görüntüler, arttırılmış gerçeklik için bilgisayar donanımları da bulunmaktadır. Bu donanımlar sayesinde ziyaretçiler suyun üzerinde yürüyebiliyor ya da Selçuklu Sultanları gibi giyinebiliyor.

Atatürk’ün Aralık 1919’da Kayseri’yi ziyaretinde kaldığı ev olan İmamzade Raşit Ağa Konağı, bugün Atatürk Müzesi olarak hizmet vermektedir. 19. Yüzyılda yapılan ve Geç Osmanlı Dönemi mimari özelliklerini taşıyan Konak’ın ikinci katı Atatürk Müzesi olarak hizmet verirken, giriş katı kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Danişmentliler tarafından yaptırılan Camii, Medrese ve Hamam’dan oluşan Yapı’nın bugün restorasyon çalışmaları devam etmektedir. 1211 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. 1334 depreminin ardından Alemuddin oğlu Külek tarafından onartılmıştır.

Mimar Sinan’ın doğduğu kasaba olan Ağırnas, yeraltı şehri ile ünlüdür. Aşağı Pınar mevkiinde bulunan Yeraltı Şehri ilk olarak MÖ inşa edilse de inşa süreci yüzyılları bulmuştur. Üç bin yıllık bu Şehir, gezenleri büyülü bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Doğanın insana sunduğu seçkin örneklerdendir. Çatlak kayalar arasından fışkıran 7 adet Şelale’den oluşur. Yaz-Kış su seviyesinde değişiklik olmayan bu Şelaleler ’in etrafında oluşturulan Mesire Yerleri günü birlik konaklamaya imkân vermektedir.