• Ana Sayfa
  • >
  • Hem İş Hem Gezi
  • >
  • Kırklareli
HEM İŞ HEM GEZİ


KIRKLARELİ


Tarihi geçmişi 180 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. İki kat ve üç mağaradan oluşan Dupnisa Mağarası’nın toplam uzunluğu 2.720 metredir. Kuru Mağarası, Kız Mağarası ve Sulu Mağara söz konusu üç Mağara’nın isimleridir. İçinde gezenleri fazlasıyla etkileyen bir yer altı nehri akmaktadır. Yüzyıllara karşı ayakta duran yaşlı Mağara, köklü geçmişiyle, sarkıt ve dikitleriyle görülmeye değer bir yerdir.

Müze 14 Ocak 1994 tarihinde ziyarete açılmıştır. Bodrum üzerine iki kat olarak inşa edilmiştir. Üst katta Arkeoloji ve Etnografya seksiyonları, giriş katında ise Tabiat Sergi ziyaretçileri karşılamaktadır. 610 adet etnografik, 1487 adet arkeolojik, 2285 adet sikke, 15 adet mühür ve mühür baskısı olmak üzere 4397 adet kayıtlı eser mevcuttur. Tarihi seyir itibariyle, Prehistorik Dönemler ’den Cumhuriyet Dönemi’ne kadar olan çeşitli Eser’leri içermektedir.

Çok eski bir tarihe sahip olan Aşağı Pınar Höyüğü, Kırklareli İl Merkezi’ne sadece 3 kilometrelik bir mesafede yer alır. Höyük, ilk olarak 1980 yılında fark edilmiştir. 1993 yılında yeni kazı çalışmaları sonucu yeni kalıntılar gün yüzüne çıkarılmıştır. Bölgenin Neolitik Çağ’da Yerleşim Alanı olarak kullanıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Höyük 3 bin m2’lik bir alanı kapsamaktadır. Görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kırklareli merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunmaktadır. 1383 yılında Köse Mihalzade Hızırbey tarafından yaptırılmıştır.1683 yılında onarılmıştır. Halen faal durumdadır. Duvarların dış yüzeyi düzgün yolu küfeki kaplamadır. Kubbe fenerlerinin işçiliği küfeki olup, dikkat çekicidir. Hamam bitişiğindeki Arasta ve Camii ile birlikte yapılmıştır.

Kırklareli halkı için İzmir’in Kordon’u gibi bir yerdir. Şehrin merkezinde yer almaktadır. Konserler ve eğlencelerin sahnelendiği, trafiğe kapalı, çay bahçelerinin bir araya geldiği, iki tarafı ulu çınarlarla bezenmiş sosyal bir alandır.

Yanık Kışla Caddesinde, Kırklar Tepesi denilen yerdedir. Kırklareli İmar Derneği tarafından 1960 yılında yaptırılmıştır. Türk Ordularının, 1363 yılında, Kırklareli’ni Bizanslılardan almaları sırasında şehit düşen Kırk Akıncı adına yaptırılmıştır. 40 adet mermer sütunla çevrili, 40 şehidin isimlerinin yazılı olduğu mermer lahidin de bulunduğu dikdörtgen planlı bir Anıt’ tır.

Camii’nin inşası 16.yy’da ll. Beyazıt Veli tarafından yaptırılmıştır. Yapı kare planlıdır. Duvarlarının dış yüzleri alternatif tuğla sıkıştırmalı küfeki ve tuğla hatıl sıralıdır. Camii Paşa Çeşme Caddesi’nde olup, avlu duvarlarının dışında Çeşme’si vardır (Paşa Çeşmesi).

Türkiye Şehitlikleri İmar Cemiyeti tarafından 1963 yılında yaptırılmış olan Şehitlik içerisinde mermerden üç sütunlu bir abide bulunmaktadır. Kırklareli merkezde eski İstanbul yolu üzerinde bulunmakta olup üçgen bir mezarlık içerisindedir. Şehitlik ’in etrafı duvarla çevrili, sivil ve askeri şühedaya aittir.