HEM İŞ HEM GEZİ


KOCAELİ


11.yy’dan 20.yy’a kadar denizcilikle ilgili bilgi vermekte olup, köklü bir tarihin izlerini de sergilemektedir. Müze’de fotoğraflar ve haritalar sergilenmektedir. Ünlü Denizciler, Denizcilik Olayları, Deniz Savaşları, Alanya Tersanesi’nin fotoğrafları, Fetih sırasında Kadırgaların Haliç’e indirilişi anlatılan konular arasındadır.

1972 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılan Gayret Gemisi, vermiş olduğu hizmetlerin ardından 1997 yılında Gölcük Tersanesi’nde onarılıp Müze Sanat Galerisi ve olarak İzmit Sahili’nde hizmete girmiştir.

1776 yılında 1. Abdülhamit zamanında inşa ettirilmiştir. İzmit’in denize hâkim eğimli bir yamacı üzerine inşa edilmiştir. Ahşap kepenkli ve lokmalı, parmaklıklı pencereleri, dış ve iç duvarlarındaki kalem işi süslemeleriyle dönemini en iyi yansıtan sivil mimarlık örneklerindendir. Şehir Merkezi’ne 250 m mesafededir. 1987 yılında, yöresel etnografik eserlerin sergilendiği Müze olarak, Kültür Bakanlığı tarafından ziyaretçilere açıldı.

Osmanlı’nın ilk yol ve köprü gezici mühendisi unvanına sahip Mutasarrıf (günümüz valisi) olan Selim Sırrı Paşa’nın Çizimini kendisinin yaptığı Konak 1892 yılında yapılmıştır. 19.yy sivil mimarlık örneği olan Konak, iki katlı ve ahşaptan yapılmıştır. Konak’ın iç mekân duvar bezemelerinin Dolmabahçe’nin restorasyonunu yapan ressamlar tarafından yapıldığı söylenir. Kocaeli’nin en görkemli yapılarındandır. Zarif mimarisi ve zengin kalemişi süslemeleriyle ünlüdür.

1994 yılında Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Kocaeli’nin Gebze İlçesi’ne bağlı olan Park, Gölet’leriyle, Dere ve Şelale’leriyle ziyaretçilerini büyüler. Şehrin kalabalığı ve stresinden uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak için ideal bir yerdir.

Kocaeli’nin ibadet mekânlarından biri olan Camii, Orhan Bey’in oğlu Şehzade Süleyman Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1332’de inşa edilen Camii, şehrin en eski yapılarındandır. Orhan Camisi’ni diğer camilerden ayıran bir özelliği vardır. Cami’nin ilk hutbesi, töre gereği kılıçla okunmuştur. Bu gelenek hala devam etmektedir. O dönemlerde kılıçla hutbe okumak fethi simgelemekteydi.

1874 yılında Sultan Abdülaziz için yaptırılmış iki katlı küçük bir Saray’dır. Atatürk’ün Fransız Yazar Claude Farrere ile görüşmesi için, bu Saray İzmitliler tarafından hazırlanmıştır. Cumhuriyet’le birlikte Valilik Konağı olarak kullanılmıştır. Ancak, mimari ve sanat değeri düşünülerek müzeye dönüştürülmüştür. 1966 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müze’nin üst katı Atatürk’ün Yatak Odası olup, alt katında arkeolojik eserler sergilenmektedir.

Kocaeli beş bin yıllık geçmişe sahip bir şehirdir. Bölge pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Müze iki bölümden oluşmaktadır. Bölümlerden biri arkeoloji ve etnografya diğeri ana müzedir. 1967 yılında ziyarete açılmıştır. Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’tedir. 21 dönüm alana sahip olan eski gar alanındaki müzenin planını Alman Otto Ritter çizmiştir. Kocaeli ve çevresinde bulunan Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Müze içinde, 2007 yılında, 130 kişilik Konferans Salonu da hizmete girmiştir.

Mimar Sinan eserlerinden biri olup, Gebze’de bulunmaktadır. Külliye bölgeye hâkim bir tepede olup, görkemli bir mimariye sahiptir. Külliye; Camii, Türbe, Şadırvan, Kervansaray, Tekke, Semahane, Misafirhane, Medrese, İmaret, Tophane, Ahşap Ev ve kütüphaneden oluşmaktadır. Kocaeli’nin en çok ziyaret edilen yerlerindendir.