HEM İŞ HEM GEZİ


MERSİN


Mersin’e 60 km uzaklıkta bulunan Kızkalesi, denize 200 m mesafededir. Balıkçı motorlarıyla ulaşılabilen Kızkalesi, günümüze kadar korunmayı başaran kalesi ile yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Kale ziyaretçilere açıktır. En sık anlatılan hikayeye göre, falda kızını yılanın sokacağını öğrenen Kral bu Kale’yi yaptırır. Ancak yine de söylenen sondan kaçamaz. Bu Bölge Kızkalesi Plajı ile de ünlüdür.

7.465 m2’lik kapalı alanı olan Müze’de, eserlerin sergilendiği salonların yanında Geçici Sergi Salonları, çocuklar için Arkeopark Uygulama Alanları, Kütüphane, Hediyelik Eşya Satış Yeri, Kafeterya gibi sosyal alanlar da yer almaktadır. 1.435 adet eser sergilenmektedir. Sergilenen eserler arasında Anadolu’nun en eski yerleşim yerleri arasında olan Yumuktepe ve Gözlükule Kazıları’ndan çıkarılan kalıntılar bulunmaktadır. 21.yy’a yakışır şekilde Modern Müzecilik anlayışıyla yapılmıştır.

Mersin Şehir Merkezi’nin en işlek noktalarından olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi Müzesi, 1897’de dönemin Almanya Konsolosu için yaptırılmıştır. 1925’te kenti ziyaret eden Atatürk ve eşi Latife Hanım’ın 11 gün kaldığı Bina, 1992’de Müze olarak ziyarete açılmıştır. Anıtkabir Müzesi’nden getirilen 22 parça eşyanın sergilendiği Bina’nın üst katında etnografik objeler bulunuyor.

Mersin’de yakın tarihe ait en önemli eserlerden biri olarak kabul edilen Anıt, ll. Dünya Savaşı’nda yaşanan bir faciada batan Refah Gemisi’nde şehit düşen 167 askerin anısına yapılmıştır. Atatürk Parkı içinde bulunan Anıt, Mersin’in önemli simgelerindendir.

Mersin’in 14 km güneybatısında MÖ 700.yy da Rodoslu Koloniciler tarafından kurulan Kent, ismini güneşten alıyor. Mersin’in Mezitli ilçesi yakınında bulunan Neolitik, Helenistik ve Roma Dönemleri gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyan Antik Kent’e harap halinden dolayı Viranşehir de deniliyor.

Ankara Kocatepe Camii’nden sonra, Cumhuriyet Döneminin ikinci büyük Camii, Muğdat Semti’ndedir. Klasik Osmanlı Mimarisi tarzındaki Yapı, üç şerefe ve altı minarelidir. Konferans Salonu, Kütüphane, Aşevi, Sağlık Ocağı ve diğer birimleriyle Külliye özelliği taşır.

Ülkemizde dört, dünya da ise toplam 33 mağarası bulunan bu inanış, ölümsüz bir uykunun hikâyesidir. Eshab-ı Kehf Mağarası olarak da adlandırılan 33 Mağara’dan biridir. Tarsus’a 12 km uzaklıkta olan Mağara’ya altı basamakla iniliyor. Kutsal bir ziyaret yeri özelliği taşıyor.