HEM İŞ HEM GEZİ


MUĞLA


Fethiye İlçe Merkezine yakın Şehrin en önemli simgelerinden biridir. Doğal kayalara oyulmuş Mezarlar, Likya Döneminden günümüze gelen nadir eserlerdendir. Basamaklarla çıkılabilen bu Mezarlar, Fethiye ve deniz manzarasıyla, gotik yapısıyla ve hayranlık uyandıran işlemeleriyle görülmesi gereken bir yerdir.

Müze, Adliye Binası’nın arkasında yer alan eski Cezaevi Binası’nda kurulmuştur. Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de, 1992’de yapılan Kazılar sonucu çıkarılan Bitki ve Hayvan Fosilleri, 1994’te sergilenmeye başlanmasıyla Müze ziyaretçilere açılmıştır. Sergilenen Fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir. Muğla Müzesi’nde ayrıca Etnografya Bölümü de vardır.

Gökova Körfezi’nin en benzersiz bölgelerinden biridir. Akbük’te Karia Antik Kenti’ni ve Keramos kalıntılarını gezebilme imkanı bulunmaktadır. Sessizliğiyle, sakinliğiyle ve tertemiz sularıyla huzurlu bir köşedir.

Milas Kültür Merkezi Binası’nın giriş katında bulunan Müze, 1987 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Mermer Heykeller, Heykel Başları olarak 2615 arkeolojik eser, 75 etnografik eser, 1047 sikke Müze’de yer almaktadır.

Fethiye Merkez’e yakın bir bölgede yer alan Müze 1987’den beri şimdiki yerinde hizmet vermektedir. Antik Kentler bakımından zengin olan Fethiye’de, yapılan kazılardan elde edilen çok sayıda Eser sergilenmektedir.

Park’ın bitki örtüsünü zeytin ve çam ağaçları oluşturur. Bafa Gölü’nde Menci ve Hayalet adaları bulunmaktadır. 7 bin hektarlık bu alan 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Sınırları içerisinde Herakleia ve Latmos Antik Kentleri bulunmaktadır.

Bafa Gölü Milli Parkı sınırları içerisindedir. Kent’in geçmişi MÖ 8.yy’a kadar gitmektedir. İsmini Yunan Mitolojisi Kahramanı Herakles’ten almıştır. Kalıntıların çoğu sağlamlığını korumaktadır. Milas Athena Tapınağı, Agora, Tiyatro, Nekropol ve Kent Surları kalıntılardan bazılarıdır.

Muğla Şehri’nin en eski yapısı ve camiidir. Ayrıca Türkiye’deki en önemli Selçuklu eserlerinden biridir. Şehrin Tabakhane Semti’nde bulunan Camii, 1344 yılında Menteşe Beyi İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır.