HEM İŞ HEM GEZİ


SAKARYA


Sakarya Adapazarı’nda bulunan Deprem Müzesi’nin yapım çalışmalarına 2000 yılında başlandı. 2004 yılında ziyaretçilere açıldı. Müze’nin açılma nedeni, 1967-1999 yıllarında Adapazarı’nda meydana gelen depremlerdir. Müze deprem olgusunu oluşturmaktadır. Deprem’den önce ve sonraya ait fotoğraflar, titreşimli bir stantla deprem simülasyonu ve depremle ilgili bir çok unsur sergilenmektedir.

Sakarya’nın Geyve İlçesi’ne bağlı Ali Fuat Paşa Beldesi’nde yer almaktadır. Sakarya’ya 30 km uzaklıktadır. Sakarya Nehri’nin kenarında, Merkez Camii’nin arkasında bulunan Müze Binası, iki katlı kagir bir yapıdan oluşmaktadır. 1989 yılına kadar Belediye Binası olarak kullanılmış, 1989 ‘da Müze olarak ziyarete açılmıştır. Müze’de Kuvayı Milliye Dönemi’nde görev almış kişilerin fotoğrafları, Amasya, Erzurum, Sivas Kongre Metinleri, Atatürk’ün el yazısı ile 10.Yıl Nutku fotokopileri gibi Eserler sergilenmektedir. 26 Etnografik, 47 Arşiv olmak üzere, toplam 73 adet Eser bulunmaktadır.

Müze Binası 1911-1915 yılları arasında dönemin Askerlik Şubesi Başkanı tarafından zemin katla birlikte üç katlı olarak yaptırılmıştır. Atatürk 14-22 Haziran 1922 tarihleri arasında bu evde annesi ile buluşmuştur. Bu sebeple Konut Atatürk Evi olarak bilinir. Müze’nin teşhir salonunda tarih öncesi çağlar ile Roma ve Bizans Dönemleri ‘ne ait Mimari Parçalar, Mezar taşları, Sunaklar, Yazıtlı Taşlar, Ostotek, Pişmiş Toprak Erzak Küpü ve Sütun Kaideleri sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemleri ’ne ait etnografya eserleri bulunmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman zamanında on beş sene sadrazamlık yapan Rüstem Paşa’nın adını taşıyan Camii, 1550-1560 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Camii, İmaret, Hamam ve Kervansaray’ dan oluşan bir Külliyedir.

Keremali Dağı üzerinde yer alan dört yayladan biridir. Bölgede yayla evleri yer almaktadır. Piknik, yürüyüş, bisiklet sürüşü, dağcılık, fotoğrafçılık ve koşu gibi aktivitelere olanaklıdır. Çok çeşitli bitki ve ağaç türlerinin yanı sıra, muhteşem bir göle de sahiptir. Karadeniz’in oksijen dolu durakları arasında yer almaktadır.

Karasu-Kocaali arasından içeriye doğru girince Çam Dağları’ndan kaynaklanan Maden Deresi’ne ulaşılır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir.

1892’de Abdülmecit’in dördüncü karısı Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırılan Sapanca Uzunkum’ da yer almaktadır. Camii kubbelidir ve içi oymalarla süslü olup, günümüzde özgün yapısını koruyan sayılı camilerdendir.