HEM İŞ HEM GEZİ


SAMSUN


Bandırma Vapurunun aslına uygun kopyası, Canik İlçesi’ndeki Bandırma Plajı’nda sergilenmektedir. 2003 yılında Bandırma Vapur Müzesi olarak açılan, daha sonra 2005-2008 yılları arasındaki yenilemenin ardından Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi kimliğiyle ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Kurtuluş Savaşında şehit düşen 1200 kişinin isimlerinin yazıldığı duvar ve 300 parçalık İzmir’in Kurtuluşunu betimleyen seramik kabartma duvar Müze’nin görülmesi gereken yerlerindendir.

Yeni Valilik Binası yakınında yer alan Müze’de, Samsun ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Helenistik, Roma ve Osmanlı Dönemleri ’ne ait Eser’ler sergileniyor. 1981’den beri Samsun eski fuar alanı içerisindeki binada ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze’nin en önemli Eserlerini Aminos Tepesi’ndeki kümülüsten çıkarılan Aminos Hazinesi oluşturmaktadır.

Tarihi MÖ 3.yy’a dayanan ve 1995 yılında keşfedilen Amisos Tepesi, Samsun’un batı yönündeki girişinde yer alıyor. Helenistik Dönem’ de yaşamış Pontus Krallığı’nın üst düzey ailelerinden birine ait iki adet mezara (Tümülüs) ev sahipliği yapıyor. Kısa bir teleferik yolculuğu ile ulaşılan tepe seyir olarak da görülmeye değer bir yerdir. Bölgeden çıkarılan eserler Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.

1300 yılında Hıdır Bey tarafından yaptırılan Camii, Kale Mahallesi’ndeki Saathane Meydanı yakınında bulunuyor. 1869’da yangında yıkılan ve 1884’de yeniden yapılan Camii, Şehrin en büyük ibadet yeridir. Mermer Mihrabı ve Ahşap Minberi en dikkat çekici unsurlarını oluşturuyor. Ayrıca Kubbesindeki Bitkisel Motifler ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

Kale Mahallesi’ndeki Mecidiye Caddesi üzerinde yer alıyor. 1902’de inşa edilen ve otel olarak kullanılan Bina’da yer alan Müze, 1940’dan beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Onuncu Yıl Nutkunun aslı, Atatürk’e ait eşyalar ve fotoğraflarla birlikte Bandırma vapurunun bir maketi sergileniyor.

Sahil Yolu üzerinde bulunan Sevgi Gölü, Şehrin yoğun ilgi gören Dinlenme Merkezleri’nden birisi olarak bilinmektedir. Suni olarak oluşturulmuş Göl’ün çevresinde; Dinlenme Alanları, Kafeteryalar gibi yerler bulunmaktadır. Sevgi Gölü’nün karşısında yer alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi 15.000 m2’lik alanda faaliyet göstermektedir.

1845 yılında Gürcistan’dan göç eden din adamları ve halk tarafından yaptırılan Kilise ’ye V. Murat da destek olmuştur. İlk Adım’daki diğer Turistik mekânlardan Mimarisi ile ayrılmaktadır. 1885 yılında hizmete açılan Kilise’nin duvarlarını süsleyen Freskler ziyaretçileri büyülemektedir.

Üniversite ve Belediye’nin işbirliği ile yapılan ve 2,5 dönüm alan üzerine kurulan Amazon Köyü, Aminos Tepesi’nin karşısında yer almaktadır. Terme İlçesi, Gölyazı Beldesi’nde yaşadığına inanılan efsanevi Amazon Kadınlarının, günlük yaşamlarından kesitler sunmayı amaçlayan bir projedir. Amazon Köyü’nde; 20’nin üzerinde temsili balmumu Amazon Heykeli, Kabartmalar ve günlük hayatlarında kullanıldığı düşünülen eşyaların kopyaları sergilenmektedir.

Müze’de Şehrin sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ait; Belge ve Malzemeler sergilenmektedir. 2013 yılında ziyarete açılmıştır. Müze’de çocuklara özel Öğretici Faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yıl boyunca Sergi ve Eğitim Faaliyetleri de yapılmaktadır. Müze Tarihi Kentler Birliği’nin Jüri Özel Ödülü’nü kazanmıştır. 1928 yılında inşa edilen Tarihi Bina Müze oluncaya kadar birçok amaca hizmet etmiştir.