• Ana Sayfa
  • >
  • Hem İş Hem Gezi
  • >
  • Şanlıurfa
HEM İŞ HEM GEZİ


ŞANLIURFA


Osmanlı Dönemi’nden kalma Hanlar ve Çarşılar, eski Ticaret Merkezi olan Gümrük Han çevresinde toplanmıştır. Kapalı Çarşı şeklindeki Bedesten, Gümrük Hanı’nın güneyine bitişik olarak 1562’de inşa edilmiştir. Doğuda Han Önü Çarşısı’na açılan Ana Kapısı, Sipahi Pazarı’na açılan Batı Kapısı, Pamukçu Pazarı’na açılan Güney Kapısı ve Gümrük Hanı’na açılan Kuzey Kapısı olmak üzere toplam dört adet kapısı bulunmaktadır. Anadolu’da otantik değerini yitirmeyen ender çarşılardan biridir. Dünyanın dört bir yerinden gelen insanlar Çarşı’da alışveriş yapmaktadır.

Müze kurma girişimleri 1948’te depolama faaliyetleri ile başlamıştır. Mevcut Müze 1969’da ziyarete açılmıştır. Müze, sahip olduğu 74.000 eser sayısı ile Türkiye’nin 5. büyük müzesidir. Eserlerin niteliği bakımından ise dünyanın en önemli müzelerinden birisidir. 11.500 yıl öncesinden günümüze kadar birçok Eser sergilenmektedir.

Rivayete göre Hz İbrahim’in ateşe atıldığı yerde oluşan göldür. Putlarla mücadele eden Hz İbrahim, Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesi’nin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Rivayete göre ateş su, odunlar ise balık olur. Hz İbrahim’in düştüğü yer Göl, çevresi ise Gül Bahçesi olur. Bu suyun şifalı, balıkların da kutsal olduğuna inanılmaktadır.

Vali Fuat Bey Caddesi’nde (Büyük yol) bulunan ve kilise olarak inşa edilen yapı, On iki Havari Kilisesi olarak da kayıtlara geçmiştir. Yapı üzerinde rüzgârgülü benzeri materyaller olduğundan halk arasında Fırfırlı Kilise olarak adlandırılmıştır. Hristiyanlık açısından önemi büyük, Varak Haçı 1092’de bu Kiliseye yerleştirilmiştir. Cami’ye 1956’da çevrilmiştir.

Şehir yakınında Dambak tepesindedir. MÖ 2000 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Haçlı Seferleri sırasında önemli bir rolü vardır. İç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Dış Kale dört kapılıdır. İç Kale, 25 burçlu ve tek kapılıdır.

Şanlıurfa’nın 20 km kuzeydoğusunda Örencik Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Tarihi MÖ 11.000 ‘e kadar uzanan, bilinen en eski tapınaktır. Arkeolojik Çalışma 1995’te başlamıştır. Bölgede 20 tapınak tespit edilmiş, şu ana kadar altısı gün yüzüne çıkarılmıştır. Göbeklitepe 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştır.

İl Merkezi’ne 44 km mesafededir. Hz İbrahim’in kenti olarak adlandırılan bölgede günümüze kadar birçok arkeolojik kazı yapılmıştır. Bölgenin ismi 4.000 yıldan beri değişmemiş olup, bugün de Harran olarak adlandırılmaktadır. Toprağın en verimli haline sahiptir.

Park alanı Şehir Merkezi’ne 45 km’dir. Şanlıurfa’nın güneybatısında bulunan Tek Tek Dağları üzerinde 19.335 ha’lık bir alanı kapsamaktadır. Bu alanda; Şuayıp Şehri Harabeleri, Soğmatar Harabeleri, Senem Mağarası arkeolojik kalıntıları bulunmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Özellikle Amazon Kadınları Mozaik’i ilgi odağı olmuştur. Ayrıca 16 yıl önce yurtdışına kaçırılan Orpheus Mozaik’i de evine dönmüş ve burada sergilenmektedir.