HEM İŞ HEM GEZİ


TEKİRDAĞ


Sit alanı olduğu için çevresinde konaklama tesisi bulunmamaktadır. Tertemiz bir kumsala sahip sahilde alışveriş yapılacak bir tesis mevcuttur. Bir tarafta deniz, bir tarafta nehir ve diğer tarafta alabildiğine orman olan Sahil, bir doğa harikasıdır.

Eski Valilik Konağı’nın düzenlenmesi ile Müze, 28 Aralık 1992’de ziyarete açılmıştır. Tekirdağ’ın ören yerlerinde bulunmuş steller, adak stelleri, heykeller, heykelciklerden oluşmuş taş eserler ve Naip Tümülüs’ü Odası buluntuları sergilenmektedir. Etnografya Salonu’nda Osmanlı ve yakın dönemlerde kullanılmış sırlı pişmiş toprak kaplar, ateşli ve kesici silahlar, gümüş takılar, yöresel kıyafetler, el işlemeleri gibi materyaller sergilenmektedir. 2.744 adet Arkeolojik, 1846 adet Etnografik eser sergilenmektedir.

Ünlü şairin ölümünden sonra adına; gönüllü halk, okullar ve Belediye tarafından bir Ev yapılmıştır. 19.yy Osmanlı Mimarisi özellikleri taşıyan Ev üç katlıdır. Müze olarak görev yapan bina, ahşap kapılı ve altı odadan oluşmaktadır. Ailece İstanbullu olan Şair, Tekirdağ’da doğmuştur. Yatak odasında etnografik eşyalar görmek mümkündür. Kişisel fotoğrafları ve yazdığı eserler görülmeye değerdir.

Tekirdağ’ın fethi sırasında şehit düşen askerlerimiz anısına 1949 yılında yapılan Abide, şehir turizmini hareketlendiren yerlerdendir. Muratlı Caddesi üzerinde bulunan Abide’ye uzun bir merdivenle çıkılıyor. Merdivenlerin tam ortasında, taşlarla Türk Bayrağı yapılmıştır. Bayrağın tam önünde ise bir Yazıt bulunmaktadır.

Tarihi bir değer taşıyan Kale’nin, Vl. yy’a ait olduğu tahmin edilmektedir. Bizans Dönemi’nde yapılmış olup, Kale’nin doğu ve batısı dere yatakları ile çevrilmiştir. Sur duvarlarının yuvarlak kulelerle desteklendiği görülmektedir. Kesme taş temeller üzerine inşa edilmiştir. Tekirdağ’ın önemli bir tarihi kalıntısıdır.

Müze Binası’nda Macar Prensi ll. Frenc Rakoczi 15 yıl yaşamıştır. Avusturyalılara karşı Macar ayaklanmasında yer almış ve savaşta başarısız olunca Osmanlılara sığınmıştır. Tekirdağ’da birbirine yakın 24 evde yaşamıştır. Ölümüne kadar Tekirdağ’da yaşamıştır. Macaristan, bir Macar Mimarla anlaşıp evi restore ettirmiş ve Müze olarak düzenlenmiştir. Müze’de Rakoczi’nin eşyaları, yaşamı ile ilgili belgeler ve yağlı boya resimleri sergilenmektedir.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine 20 km uzaklıktadır. Hoşköy’ün girişinde her geleni karşılayan ilk yapıdır. Fener günümüze sağlamlığını koruyarak gelmiştir. 1861 yılında Abdülmecit tarafından yaptırılan Fener’de kaynak kullanılmamıştır ve tüm bağlantıları vidalar ile birleştirilmiştir. Fener, tamamıyla demirden oluşmaktadır.

Camii, 1552-1553 yılları arasında yapılmıştır. Tekirdağ merkezde Mimar Sinan Caddesi’nde, Tekirdağ Belediyesi’nin tam karşısındadır. Camii, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Külliye şeklinde olup, içerisinde Medrese, Kervansaray, Camii ve İmaret yer almaktadır. Tekirdağ’ın en güzel Camii’si olup, kesme küfeki taşından yapılmıştır. Tek şerefeli minaresi Camii’nin sağındadır.