HEM İŞ HEM GEZİ


TRABZON


Tarihiyle ve mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken Sümela Manastırı, geniş bir alana yapılmıştır. Manastır’ın bölümleri arasında; öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane vardır. MS 375-395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Kapadokya Kiliseleri’nin tarzını yansıtmaktadır. Trabzon’a yolu düşenlerin mutlaka gitmek istedikleri bir yerdir.

Trabzon’un Merkezi’nde yer alan Kale, tarihiyle olduğu kadar yapısıyla da yoğun ilgi görmektedir. Günümüze kadar sağlam gelebilmeyi başarmış tarihi kalıntılar arasında bulunmaktadır. Deniz kenarından tepelere kadar varlığını sürdüren Kale, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerindendir. Üç bölüm’den meydana gelir: Yukarı, Orta ve Aşağı Hisar.

Trabzon Ayasofya Kilisesi, günümüzde Müze olarak kullanılmaktadır. 1238-1263 yılları arasında l.Manuel Kommeneos tarafından inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethiyle Camii’ye çevrilmiştir. 1964 yılında restorasyon sonucunda Müze olarak hizmete açılmıştır.

Zengin bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği ve kendine özgü göl manzarasıyla Alplerin güzelliğini geride bırakmaktadır. Doğa yürüyüşü, foto safari, yaban hayatı gözlemleme gibi etkinlikler bakımından idealdir.

Müze olarak düzenlenen Konak, Zeytinlik Caddesi’ndedir. 1900’lü yılların başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından konut olarak yapılmıştır. Banker 1917’de iflas edince, Konak Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli Mücadele’de Karargah olarak kullanılmış, 1924’te Atatürk ve eşi Latife Hanım burada kalmışlardır. 22 Nisan 2001’de Trabzon Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Konak, sayılı sivil mimarlık eserlerinden biridir. Bodrum katta arkeolojik eserler, zemin katta Konak Teşhiri, birinci katta ise etnografik eserler sergilenmektedir.

Trabzon’un en eski Çarşı’sı olup, tarihi değere sahiptir. Bakırcıları ile meşhur olan şehirde, pek çok bakırcı dükkanı ve tezgahını bu Çarşı’da da bulmak mümkündür. Bakırcılar’ın yanında aklınıza gelebilecek her türlü dükkan ve tezgah yer alıyor.

13. veya 14. yy. da yapıldığı tahmin edilen ve günümüze kadar gelmeyi başaran Kilise, İstanbul’un fethinden sonra Camii’ye çevrilmiştir. Camii’ye çevrildikten sonra mimarisinde önemli değişimler olsa da özellikle dış cephesi orjinalliğini korumaktadır.

Merkez’de yer almasından dolayı oldukça kolay ulaşılabilen Vadi, piknik yapılabilecek bir yerdir. Zağnos Vadisi, Belediye tarafından etap etap genişletilen bir projedir. Bu sebeple yüzölçümü sürekli olarak artmaktadır. Trabzon’un en büyük açık hava parkıdır.

Uzungöl ile Haldizen Dersi’nin tek geçiş köprüsü olan Kemer, Köprü’nün hemen aşağısındadır. Bölgenin en işlek ve merkezi yerindedir. Camii öylesine ihtişamlı ki, Uzungöl’ün simgesi haline gelmiştir. Camii’nin yapım yılı 2002 olmasına rağmen Uzungöl ile bütünleşmiş bir konumdadır. Camii Minareleri 600 m uzaklıktan belirginleşiyor ve Camii’nin göle vuran silueti ise hafızalardan silinmiyor.