İşinizi Geliştirmek İçin Web Seminerleri Nasıl Kullanılır?
04 Temmuz 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Web Seminer Nedir?

Temel olarak, bir web semineri online ortamda sunular seminerdir. Önceden kaydedilmiş bir video sunabileceğiniz gibi, çoğu zaman canlı yapılması tercih edilir. Genellikle sunum yapan kişilerin canlı videolarının yanı sıra slayt veya ekran görüntülerini de içerir.

Web seminerleri de belirli bir konuda ayrıntılı bilgi veya eğitim sunar. Bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için kullanılabilmesine rağmen, odak noktası katılımcılara faydalanabilecek bilgileri sunmaktır, satış ikinci plandadır ancak biz bu yazıda Webinar’ın markanıza ve satışınıza etkisini konu alacağız.

İşinizi İnşa Etmek İçin Webinarların Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Olumlu Yönleri
• Ayırdığınız zaman, kişisel etkileşiminiz ve karşı tarafa sunduğunuz değer sebebiyle diğer pazarlama çalışmalarından sıyrılarak, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin gözünde marka konumunuz çok daha üst bir noktaya gelir.
• E-posta listenizi oluşturmanızı sağlar.
• Potansiyel müşteriler oluşturur.
• İnsanlar sizi ve uzmanlığınızı anlayabildiklerinden güven duyarlar ve ilişki kurar.
• Pazarınız hakkında daha fazla bilgi edinin. Soru sorabildiğiniz ve cevaplayabileceğiniz ve geri bildirim verebileceğiniz için, pazarınız size ürününüzü, hizmetlerinizi ve pazarlama çabalarınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz bilgiler verebilir.
• Ekonomiktir. Web seminerleri oluşturma ve yayınlama maliyeti önemli ölçüde düştü ve hatta ücretsiz seçenekler var.
• Sizinle birlikte yayın yaparak kendi izleyicilerini de getirecek biçimde diğer uzmanları davet ederek pazar erişiminizi genişletin.
• Alanında uzman olarak statünüzü arttırın.
• Konumdan bağımsızdır. Dünyanın her yerinden insanlar web seminerinize katılabilir.
• Web seminerinizi yaptıktan sonra, müşteri adayları oluşturmak ve satış yapmak için kaydedilen semineri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Olumsuz Yönleri
• Canlı yayınınız sırasında bir aksaklık olduğunda, kendinizi güvende hissetmeniz gerekir.
• Canlı konuşmanın yanı sıra ilgi çekici bir konuşmacı olmanız gerekir.
• Bazen izleyicileriniz istediğiniz kadar duyarlı olmayabilir.

Web Semineri Nasıl Sunulur

Web seminerleri vermeye hazırsanız, işte nasıl başlayacağınız.

1. Web seminerinizin amacına karar verin. Örneğin, insanların sizi takibe alması için alanında uzman bir sektör öncüsünü yayına mı alacaksınız yoksa ürün veya hizmet tanıtımı için basit bir eğitim mi vereceksiniz?

2. Ne hakkında konuşacağınıza karar verin. Özellikle pazarlama için, pazarınızdaki öncelikli sorulardan en az birini cevaplayan bir konuşma oluşturmak istiyorsunuz. Tanıtmakta olduğunuz bir ürününüz varsa, çözeceği bir sorunu belirleyin ve bu konuda bir web semineri yapın. Liste oluşturuyorsanız, işletmeniz hakkında sorulan en yaygın soruyu araştırın veya kişilerin ne hakkında bilgi almak istediğini görmek için web sitenizdeki en popüler sayfa için analitiklerinizi kontrol edin.

3. Konuşmanızı düzenleyin. Konuşmanızı okumak ya da sert olmak istemeseniz de, onu katlanılmasını istemezsiniz. Neleri kapsayacağına ilişkin kısa bir tanıtım ile başlayın. Ardından, ele almak istediğiniz ana fikirleri ve unutmak istemediğiniz alt fikirleri tanımlayın.
Web seminerleri canlı olduğundan, hedef kitle sorularınızı sorabileceğiniz birkaç yer ekleyin. Bir soru ve cevap bölümü için zaman ayırın.
Bir ürünü tanıtmak için web seminerini kullanıyorsanız, teklifinizin özelliklerini ve avantajlarını veren, sonunda kısa bir satış aşamasına geçin. Katılımcılarınıza indirim veya ekstra bonus gibi şimdi satın almak için özel bir anlaşma yapmayı vadedebilirsiniz.

Son olarak, web sitenizi ziyaret etmek veya ürünlerinizi / hizmetlerinizi kontrol etmek için bir harekete geçirme ifadesi vermeyi unutmayın .

4. Web seminerinizin ne kadar süreceğine karar verin. Bazı web seminerleri daha uzunken, bir saatin genellikle ideal uzunluk olduğu düşünülmektedir. Çok fazla bilgi verebilirsin, ama insanlardan katılmak için fazla zaman vermelerini isteyemezsin.

5. Web seminerinizi yapmak için tarih ve saat belirleyin. Hafta sonları seminer vermekten kaçının. İnsanlar hafta sonu genellikle işte olmasalar da, genellikle aile veya kişisel uğraşlarla meşguller. Öğleden sonraları hafta ortası bir web semineri programlamak için en yaygın zamandır. Pazarınıza bağlı olarak, akşam için de planlamak makul bir seçenek olabilir.

6. Slaytlarınızı oluşturun. Sürekli olarak videoyla konuşabildiğiniz halde, web seminerleri bilgi verme eğiliminde olduğundan, slaytlar size ve izleyicilerinizin konuyla odaklanmanıza yardımcı olabilir. İzleyicinize çevrimiçi olarak nasıl bir şey yapılacağını gösteriyorsanız, video görüntüsü de üretebilirsiniz.
Power Point'iniz yoksa, slaytlarınızı oluşturmak için Google Slaytları veya Canva gibi bir grafik programını kullanabilirsiniz.

7. Web seminerini tek başınıza yapıp yapmayacağınıza karar verin. Başka bir kişiyi konuk almanın bir avantajı işlerin akıcı ve ilginç olmasını sağlamaktır, ayrıca tüm sunumu taşımak zorunda kalmazsınız. Ortak sunucunuz veya misafiriniz de web seminerini pazarlamanıza yardımcı olabilir.

8. Aletlerinizi kontrol edin. Bir web semineri yapmak için telefonunuzun kamerasına veya bir web kamerasına, bir mikrofona, kitlenizle etkileşimde bulunmak istiyorsanız sohbet işlevine sahip bir chat yazılımına ve web seminerinizi tanıtmanıza ihtiyacınız vardır.

9. Web semineri sistemini ayarlayın. Popüler web semineri sunum araçları arasında Web Seminar , GoToMeeting ve LiveStream bulunur . Fiyat önemliyse veya web seminerlerini işinizin normal bir parçası haline getireceğinizden emin değilseniz, Zoom, Google Hangouts ve Skype seçeneklerini kullanabilirsiniz; ancak ücretsiz sürümlerin sayısı sınırlıdır.

10. Web seminerinizi pazarlayın. Web seminerinizi pazarlamanın binlerce yolu vardır; bunlara e-posta listenizi bildirme, web siteniz, sosyal medya ve ücretli reklamlar örnek olarak verilebilir.

11. Etkileşim içinde olun. Sadece konuşmanıza bakmak ve sıradan bir webiner yapmak istemezsiniz, farklı olanı nasıl yapacağınızı planlayın.

12. Web seminerinizi yapın. Etkinlik günü, profesyonel görünün ve izleyicilerinizle iletişim kurun.

13. Web seminerinizi yeniden kullanın. Web seminerinizden sonra, kaydedilmiş sürümü etkinliğe canlı olarak katılmayan kişilere sunabilirsiniz. Bunu, kaydolma gereksinimi de dahil olmak üzere canlı bir web seminerini taklit eden, ancak kaydedilen sürüm olan otomatik bir web semineri olarak sunmayı düşünebilirsiniz. Stealth Seminar ve Ever Webinar , otomatik web seminerleri için hizmetler sunar. Web seminerini kullanmanın diğer bir yolu, içerik kütüphanenize eklemektir. Yazılı kopyalar yapabilir ve transkripsiyonu katılımcılara ya da ürün ya da hizmetinize bonus olarak sunabilir ya da metin odaklı bir eğitim oluşturmanın temeli olarak kullanabilirsiniz.