İşletme Destek Hizmetleri Küçük İşletmelerin Büyümesine Nasıl Yardımcı Olabilir?
29 Mayıs 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Pazara yeni girmiş bir KOBİ için, işletmesinin günden güne büyümesini izlemek her zaman çok memnuniyet vericidir.

Bununla birlikte, küçük bir işletme olarak büyümek her zaman kesin değildir. Küçük bir işletmeyi etkili bir şekilde büyütürken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey vardır.
KOBİ’ler bir yandan çok hızlı büyümek ve istikrarsızlığı riske atmak istemezken, diğer yandan da çok yavaş büyümek, baskı altında ve fazla çalışmış hissetmek de istemezler. İşletmeler genellikle daha iyi büyümek için belirli destek hizmetlerini kullanabilirler. Daha yönetilebilir bir hızda büyümek için kullanılacak bu tür destek hizmetlerinin küçük işletmelere yardımcı olabileceği birçok yol var.

Boş Zaman

Özellikle, az sayıda personele sahip olan küçük işletmeler gün boyunca zaman zaman kendilerini bir miktar baskı altında hissederler. Az sayıda personel çalıştırmaktan öte, her şeyi kendi kendine halleden tek bir tüccar bile olabilirsiniz. Bu, sizin veya çalışanlarınızın genellikle her gün birkaç farklı işletme sorunuyla uğraştığı anlamına gelebilir. Hiçbir gün sizin için aynı olmaz ve dikkatinizi dağıtabilecek başka bir iş sorunu her zaman olabilir.

Bu, bir işte daha fazla stres yaratabilir. Bu gibi durumlarda, özel iş destek servislerini kullanmaktan büyük ölçüde faydalanabilirsiniz. Örneğin, tek bir tüccarsanız, işleriniz arasından daha çok hangi işle ilgilenmekten hoşlanmadığınızı, hangisinin daha uzun sürdüğünü ve hangisinde daha az deneyime sahip olduğunuzu düşünün.
Örneğin, tüm muhasebe sorumluluklarınızı dış kaynak kullanarak çözdüğünüzü düşünün. Bunun bir hafta boyunca size sağladığı ekstra süre, işinizi yönetmeye ve büyütmeye daha fazla odaklanmanıza izin verirken, tüm muhasebe işlemlerinizin iyi durumda olduğu bilgisinde kendinizi güvende hissedeceksiniz.

İşletme Destek Hizmetleri

İşiniz ne kadar iyi gidiyor olsa da, her bir olaya ilişkin öngörüde bulunmak, hazırlanmak ve mümkün olduğunca etkin bir şekilde çalışmaya devam etmek her zaman zordur.
Örneğin, birkaç personelinizin ciddi şekilde hastalandığını ve bir süre için daha düşük bir kapasitede çalışmaya başladığınızı varsayalım. Bu, büyümenizi gerçekten engelleyebilir, çünkü müşteri ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılayamazsınız.

Öte yandan, ani ve tamamen beklenmedik bir iş akışını ele almanız gerekebilir. Siz ve çalışanlarınız sürekli olarak yeni işler için aranıyorsunuz, telefonların ardı arkası kesilmiyor. Bu, işiniz için harika bir fırsat olabilir, ancak istediğiniz kadar üstesinden gelebilecek kapasiteye sahip değilsiniz.
Her iki durumda da, işletme destek hizmetleri tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Sorunsuz Ek Hizmetler Sunma

Küçük işletmelerin çoğunun büyümesinin ve genişlemesinin en önemli yollarından biri yeni ihtiyaçları olan yeni müşterileri getirmelerini sağlayacak ek hizmetler sunmaktır. Bununla birlikte, yeni hizmetler eklemenin çoğu zaman bu yeni alana odaklanan yeni personel getirmeyi de gerektireceği durumdadır.
Bununla birlikte, bu işe alım süreçleri zaman alabilir ve başlangıçta beklediğinizden daha fazla zaman alabilir. Yeni hizmetiniz için doğru beceri setine ve deneyime sahip, doğru personeli bulmak için zaman ve çaba harcamanız gerekecektir.

Bu gibi durumlarda, yeni hizmetinizin başlatılmasını geciktirmek yerine, kalifiye ve özverili personel getirmek için dış kaynak hizmetlerini kullanabilirsiniz. Bu, yeni hizmetinizin sorunsuz ve programlı şekilde devam etmesine yardımcı olur.

Bunu da çeşitli şekillerde yapabilirsiniz. Örneğin, dışarıdan çalışan personeliniz, siz tam zamanlı çalışan özel personel aradığınız sırada her şeyi halledebilir. Mevcut personeli, kendi sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olana kadar dış kaynaklı personel ile işbirliği içinde eğitebilirsiniz. Ya da tamamen uzun vadeli dış kaynaklı personel ile bile çalıştırabilirsiniz. Küçük işletmelerinizde dış kaynak kullanımından nasıl yararlanacağınız, tam olarak neye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak değişecektir.