İŞLETMELER İÇİN BLOCKCHAIN - I
11 Mart 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

Blockchain, İnternet tarihinin önemli bir basamağıdır. Önem açısından, World Wide Web (WWW) ile aynı seviyededir. Üstelik www’nin aksine daha merkezi olmayan, daha açık, daha güvenli, daha gizli, daha adil ve daha fazlası hesaplı bir sistem.

Blok zincirinin geleceğini daha da ilginç hale getiren şey: Bizim onun bir parçası olmamız. 

Devrimci karar

Temelde, blok zinciri, işlemlerin sürekli olarak kaydedilmesini sağlayan bir teknolojidir, böylece bilgiler daha sonra silinemez, ancak yalnızca tutarlı bir şekilde güncellenebilir. Böylece aslında “sonsuz bir tarihsel iz” korunur. İşlevlerin bu görünüşte basit bir şekilde tanımlanmasının muazzam sonuçları vardır. Bize işlem yapma, veri depolama ve varlık taşıma gibi eski yöntemleri yeniden düşündürüyor ve bu sadece bir başlangıç.

Blockchain sadece bir devrim olarak tanımlanamaz. Bu yavaş yavaş bir tsunami gibi yaklaşan ve yavaş yavaş yolundaki her şeyi kendine katarak gelişen bir fenomendir. Görünüşe göre, bu 1990’da ortaya çıkan World Wide Web’den sonra, İnternet’in üstündeki ikinci önemli uygulamadır. Bu yeni katman temel olarak güven ile ilgilidir, bu yüzden buna güven diyebiliriz.

Blockchain teknolojileri, yönetimi, yaşam tarzını, geleneksel kurumsal modelleri, toplumu ve küresel kurumlarını etkileyecek muazzam değişikliklerin katalizörüdür. Blockchain'in tutundurulması için dirençle çalışmak gerekecek, çünkü bu çok temelden ve küresel bir değişim.

Blockchain, yüzyıllarca olmasa da, aklımızda kilitli kalmış eski fikirlere meydan okudu. Blockchain, yönetim yöntemlerine ve işlemlerin yürütülmesi üzerindeki merkezi kontrole meydan okuyor. Örneğin, eğer blok zinciri kontrol edilemez bir şekilde otomatik olarak kontrol edebiliyorsa, sigorta bedelini garanti altına almak için bu tutarı neden yatırmalısınız?

Bugün blok zincirinin orada ve orada kullanılabileceğini söylüyoruz, ancak yarın “görünmez” olacak; ve sağladığı imkanlar hakkında daha fazla konuşacağız.

Yarın yeni özellikleri, değerli varlıklar ile ilgili kayıtları, sertifikaları, orijinalliği, hakları, yapılan işleri, unvanları, sözleşmeleri ve diğer işlemleri kontrol etmek için kullanacağız. Her şey için dijital mülkiyet sertifikaları olacak. Dijital parayı iki kez harcayamazsak (Satoshi Nakamoto’nun icadı Bitcoin sayesinde), resmi sertifikaları blok zincirinde sertifikalandırıldıkları anda çoğaltamaz veya takas edemeyiz.

Bu anlatılanlar, Blockchain'in oluşturduğu bilgi devriminin eksik kısmıydı.

Blockchain Nedir ?

Blockchain konusunda uzmanlaşmış Virtual Capital Ventures ana ortağı William Mogayar, “Blockchain for Business” adlı kitabında sadece blockchain’in ne olduğunu bizlere anlatmaya çalıştı. Kitabın ana fikrinin aşağıdaki kısa özeti, blok zincirinin temel ilkelerini yansıtıyor ve temel ilkelerini açıklıyor:

• P2P, çevrimiçi ödemeleri doğrudan bir üyeden diğerine finansal kurumlar olmadan gönderebilmenizi sağlayan elektronik bir nakit sürümüdür.
• Çift kartı kontrol etmek için güvenilir bir üçüncü tarafa gerek yoktur.
• Eşler arası ağ kullanımıyla çift atık sorununu çözmek.
• Ağ zamanları, işlemleri bir karma işlevine dayanan iş kanıtı zincirine yerleştirerek iş kanıtlarını tekrar kontrol etmeden değiştirilemeyecek bir kayıt oluşturarak işlemleri işaretler.
• En uzun zincir sadece olayların sırasının bir teyidi olarak değil, aynı zamanda ağın en büyük bilgi işlem segmentinin üzerinde çalıştığını kanıtlar. Bilgisayar gücünün çoğu, ağa saldırmak için bir araya getirilmemiş düğümler tarafından kontrol edildiğinden, herhangi bir davetsiz misafirden daha iyi performans gösteren en uzun zinciri üreteceklerdir.
• Mesajlar maksimum verimlilikle yayınlanır ve düğümler eksik işlem geçmişini geri yüklemek için zincirin en uzun versiyonunu alarak kendi takdirine göre ağdan ayrılabilir ve katılabilir.
• Teknik olarak, bir blockchain açık doğrulama imkanı olan dağıtılmış bir kayıt defteri olan bir veritabanıdır.
• İş açısından bakıldığında, blockchain aracıların yardımı olmadan işlemleri, değeri, eşit ortaklar arasındaki varlıkları taşımak için kullanılan bir takas ağıdır.
• Yasal bakış açısına göre, blockchain önceki düzenleyici kurumların yerine geçen (veya gereksiz hale getiren) işlemleri kontrol eder.

2016 yılında, toplam web sitesi sayısı bir milyar birim içerisinde dalgalanmıştır. Gelecekte, Wordpress veya Squarespace'de bir web sitesi işletmek kadar kolay biçimde farklı tipte blok zincirlerinin kurulması kolaylaşacaktır. Blokajların kullanımındaki büyüme, web sitelerinden daha hızlı olacaktır, çünkü potansiyel kullanıcılarının başlangıç kiti dört segment içerir: web kullanıcıları, cep telefonu kullanıcıları, web siteleri sahipleri ve blockchain’e bağlanmanın yararı olan herhangi bir “şey” bağlanarak"akıllı" olur. Bu, yalnızca yeni kullanıcılar aramak yerine blokaj kullanımının esas olarak mevcut dört kategoriye odaklanacağı anlamına gelir.

Kaynak: William Mogayar, “Blockchain for Business”