İŞLETMENİZ DAHA ENERJİ VERİMLİ OLMAKTAN NASIL KAZANABİLİR?
02 Ağustos 2019
/
Guru Akademi Araştırma Ekibi

İşletmeler enerji tüketimine ve enerjilerini nereden aldıklarına ciddi bir şekilde baktıklarında maliyet tasarrufu yapılabilir.

Yeni teknolojileri ve yenilenebilir enerjiyi kullanmak, aynı zamanda enerji tüketimini azaltmak, gezegeni kurtarmak ve aynı zamanda işlerini modern çevre dostu bir şirket olarak algılamak konusunda ciddi olan işletmeler için de büyük önem taşıyor.
İşte işletmelerin enerji kullanımlarını nasıl azaltabileceklerine dair ipuçları…

ENERJİ DENETİMİ
Yapılması gereken ilk eylem, bir enerji denetimidir. İşletmeler, denetçileri işlerinin diğer alanlarında kullanırlar ve şimdi işin enerjiyi nasıl kullandığını ve maliyet tasarrufunun nerede yapılabileceğini belirlemek için enerji tüketimi için bunu yapmak mümkündür. Eski ekipmanın değiştirilmesi genellikle önerilerden biridir.

ESKİ EKİPMANI DEĞİŞTİR

Bir deyiş vardır: Kırılmadıysa düzeltmeyin. Enerji verimliliği söz konusu olduğunda, eski kazanları değiştirmek, silindirler ve ısıtıcılar işiniz için doğru hareket olabilir. Daha eski modeller büyük miktarda enerji kullanabilirler.

JLA gibi kanıtlanmış tedarikçilerinden yepyeni, çevre dostu ticari ısıtma ekipmanlarına yatırım yapmak, ünitelerden daha yüksek performans elde etmek için bir anlam ifade ediyor.
Ek olarak, programlanabilir termostatlar, etrafta kimse yokken sıcaklığı kontrol etmenizi sağlayarak enerji harcayamayacağınız ve her zaman optimum sıcaklığı koruyabilmeniz için akıllı bir hareket olabilir.
HVAC ayrıca uygun şekilde korunmalıdır, yoksa enerji tasarruflu bir birime geçebilirsiniz.

YENİLENEBİLİR ENERJİ

Elektrik faturalarını azaltmanın bir başka mükemmel yolu da yenilenebilir enerjiye geçmek.
Güneş ve rüzgâr enerjisinin yakında işletmelerde yaygın hale gelmesi muhtemeldir ve bu da operasyonel maliyetleri daha da azaltmanın yanı sıra marka algınızı artırır.

Sürdürülebilir çevre dostu bir iş potansiyel müşteriler ile itibarlarını yenilemek için bir fırsat sunmaktadır.
Ek olarak, yenilenebilir enerjiye geçmek, bir işletmeyi İklim Değişikliği Levyesi (CCL) kapsamında vergi ödemekten muaf kılacaktır.
Birçok işletme, maliyet tasarrufu sağlamadan bir servete mal olacağından korktuğu için bu gibi büyük değişiklikler yapmakta tereddüt ediyor.
Bununla birlikte, tüketiciler daha ayırt edici hale geldikçe işletmeler, karbon ayak izinden, enerji kullanımından ve sosyal girişim odağından uzak olduklarını göstermek dışında, başka hiçbir şey yapmadan bırakılacak ve tüketicilerin işiniz ne olursa olsun ile ilişkili olmaya istekli oldukları her şey.
Ticari ofis ve endüstriyel tesisin bu yönde olumlu bir hamle yapması gerekiyor.

ŞİRKET KÜLTÜRÜ

Yukarıdan aşağıya şirket kültürünün enerji tüketimini azaltmaya odaklanması gerekiyor. Çalışanları kullanılmadığı zamanlarda makineleri kapatmaya, boş odalarda ışıkları kapatmaya, enerji tasarruflu ampuller ve diğer uygulamaları kullanarak teşvik etmeye teşvik etmek.

Katılımı arttırın ve grup düşünün, hangi fikirlerin sunulduğunu görünce şaşıracaksınız. Elbette sıcak masalar ve uzaktan çalışma seçenekleri de var.

ÖZET
Artan baskı ve yeni yasaların yürürlüğe girmesiyle, tüm endüstrilerdeki işletmelerin enerji tüketimine bakmaları ve nasıl iyileştirmeler yapabileceklerini belirlemeleri gerekiyor. Mevzuata uymaya ve kamu algısını iyileştirmeye ek olarak, bu aslında operasyonel maliyetleri azaltmak ve karı maksimize etmek için harika bir yol olabilir.